• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 13:31

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Начинаещ с въпрос

Започната от Dajana, 28.07.2015 19:22

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Dajana

Здравейте,
Чела съм и съм чувала, че златните рибки се гледат САМО със златни, но много ми харесва комбинацията от цветовете им с тези на червеният неон.Ще бъде ли фатално събирането на 15 неона с 2 златни?

niki_o

Фатално за кого....
за температурните им изисквания е ясно,че щом едните се чувстват добре,то другите се варят в собствен сос и обратното....
и след едни 6-7 см. за златните неоните са си закуска :whistle:
С какви условия разполагаш изобщо?

Dajana

До два-три дни ще ми пристигне 21-25
литров аквариум, с вградено осветление, нагревател с термостат,филтрация.Не знам нужна ли е въздушна помпа или не..
Съвсем начинаеща съм, за момента гледам 2 златни в 13 литрова сфера, без филтрация, нагревател... абе без нищо.Имам само изкуствено водорасло, престояла вода, грунд 0,1-0,5 мм, каменна фигурка и 2 златни, но много искам да подобря начина м на живот и за това поръчах аквариум, но достатъчен ли ще е за двете златни и 15 неона.Не знам какво да правя, а много искам неони, но не мога да оставя златните в този аквариум, а неоните да се радват на нагреватели и филтри...Моля за помощ и съвет.
Също някой отглежда ли гара руфа, лесно ли се гледат?
На кръстопът съм, харесала съм 3 вида рибки, но не знам кои точно искам да гледам, при наличието на 2 златни......
Благодаря Ви!!

Caxapa

Щом продължавате да пишете че растенията па дори и изкуствени са "водорасли" е ясно, че не сте чели нищо от това което сме посъветвали. Сега поставяте на изпитание отново толерантноста на колегите акваристи с въпроси на които има един отговор. Несъвместими са рибките които сте избрали  и обричате на мъчение + условията които им предоставяте в момента а и новите които предстоят.  Аз лично отказвам да давам повече съвети. Рибките са ваши и можете да правите каквото си пожелаете но начина по който ги гледате и грижите не отговарят дори на минималните изисквания за тяхното отглеждане.

niki_o

Осигури на всяка златна по 25 литра вода и добра филтрация и тогава ще мислиш за други риби.Сферата не е място за рибки и добре си се ориентирала за аквариум,но този е прекалено малък.

Lightning_boy

Четене му е майката. Колегите са Ви отговорили предостатъчно. В крайна сметка във форума има достатъчно изписано по тези теми. В падащото меню има всичко необходимо за започването на едно начинание свързано с акваристиката.  *THUMBS UP*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

Ivan_S

Цитат на: Dajana - 29.07.2015 13:01
До два-три дни ще ми пристигне 21-25
литров аквариум, с вградено осветление, нагревател с термостат,филтрация.Не знам нужна ли е въздушна помпа или не..
Съвсем начинаеща съм, за момента гледам 2 златни в 13 литрова сфера, без филтрация, нагревател... абе без нищо.Имам само изкуствено водорасло, престояла вода, грунд 0,1-0,5 мм, каменна фигурка и 2 златни, но много искам да подобря начина м на живот и за това поръчах аквариум, но достатъчен ли ще е за двете златни и 15 неона.Не знам какво да правя, а много искам неони, но не мога да оставя златните в този аквариум, а неоните да се радват на нагреватели и филтри...Моля за помощ и съвет.
Също някой отглежда ли гара руфа, лесно ли се гледат?
На кръстопът съм, харесала съм 3 вида рибки, но не знам кои точно искам да гледам, при наличието на 2 златни......
Благодаря Ви!!

Накратко - колегите са написали вече, че рибите са несъвместими - нито като хабитат, нито като изисквания към средата, нито към храненето, нито откъм аранжиране ... по никакъв параметър не може да се отглеждат заедно. 13 л. колба не е аквариум, всичко може да е, но не и аквариум. 25 л. също не е кой знае какъв аквариум, дори на сравнително дребничките неони ще им е тясно в този обем, особено ако държиш да са 15 бр. Те са пасажни риби, трябва ти повече обем за плуване.

Моят съвет е да си преразгледаш концепцията и желанията. Докато искаш да задържиш златните и ориентацията към 25 л. аквариум, не трябва да мислиш за други риби. Само за златните ще ти трябва аквариум от 70-80 л. и аранжиран специфично за тях, което е напълно неподходящо за неоните.

Понеже си на кръстопът с 3 вида риби, нека ти дам още малко тема за размисъл. За този аквариум от 25 л. по-добре забрави всичко до тук и разгледай Микрорасбора Галакси, Ембер тетра, Ендлер гупа. Това са дребни рибки и 5-6 бр. биха се понесли в този обем. Аквариумът ти е твърде малък и повече от 1 дребен вид, според мен, е неудачно да отглеждаш в него.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Dajana

Благодаря за вниманиетои изчерпателните отговори,
знам, че получих отговори от професионалисти, но ако имате деца бихте могли да ме разберете , нямам място, прекалено много време и средства, бих искала аквариума да е около 25 литра максимум .Какви рибки мога да гледам в него и колко броя.
Отнасям се с голямо внимание към двете ми рибки, храня ги 2 с две храни, които редувам, след доста съвети тук спрях да сменям цялата вода и сменям по 1/3 от водата през два дни,старая се и не знам защо, Сахара, се държите така с мен, но въпреки това аз съм благодарна,, че сте си направили труда да прочетете и отговорите на темата ми.
Все пак съм ДЕТЕ.
Съжалявам ако мястото ми не е в този форум, поради незнанието си на тема акваристика.
Благодарности за отзивите,
поздрави и
лека вечер!

Lightning_boy

Цитат на: Dajana - 29.07.2015 22:26
Благодаря за вниманиетои изчерпателните отговори,
знам, че получих отговори от професионалисти, но ако имате деца бихте могли да ме разберете , нямам място, прекалено много време и средства, бих искала аквариума да е около 25 литра максимум .Какви рибки мога да гледам в него и колко броя.
Отнасям се с голямо внимание към двете ми рибки, храня ги 2 с две храни, които редувам, след доста съвети тук спрях да сменям цялата вода и сменям по 1/3 от водата през два дни,старая се и не знам защо, Сахара, се държите така с мен, но въпреки това аз съм благодарна,, че сте си направили труда да прочетете и отговорите на темата ми.
Все пак съм ДЕТЕ.
Съжалявам ако мястото ми не е в този форум, поради незнанието си на тема акваристика.
Благодарности за отзивите,
поздрави и
лека вечер!

Не се напрягайте млада девойко, Сахара Ви прави забележка, понеже (ако не се лъжа) за 3-ти път питате за едни и същи неща. Съответно форума се пълни с повтарящи се безсмислени теми, в които пише едно и също от почти едни и същи хора.
По темата. През два дни, ако сменяш вода е прекалено (освен ако още не се е заформил азотния цикъл), на седмица по 1/3 е нормално (препоръчително). Храниш 1 път на ден и дори можеш да пропускаш един ден от седмицата хранене, да им се пречистват организмите. Следиш температурата в аквариума. Ако започне да се повишава ( за твоите риби нормалната температура е 16-23-4 градуса) отваряш капака на аквариума и сваляш градус, два, ако и това не помогне има и други варианти. 25л. аквариум, 2 златни ... казали са ти вече, че е недостатъчен за тях, но след като това можеш да заделиш за момент и след като вече разполагаш с животинките, просто ги пусни вътре и се грижи за тях, всичко останало ще се нарежда лека полека.
Поздрави и не се отчайвай. *THUMBS UP*
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

Dajana

Ок, всичко е ясно. Ще попитам само още едно нещо:
Как се изтрива тема?
Мерси на отзовалите се!

niky

Аз ти предлагам, понеже се засягаш на някои отговори, да вземеш да пуснеш тия 2 златни рибки плюс 15 червени неона в този 20 литров аквариум. Хич не ги слушай другите. Гледай ги и след месец два пак ела и си прочети темата и съветите.
Няма друг начин да бъдеш убедена в това, което ти говорят другите.
И аз съм гледал 20 гупи в 10 литра и на мен са ми умирали почти всички риби...после се опитвах да разбера защо.
Е горе долу разбрах :-D
Ти също ще го разбереш, от собствен опит и после ще се опитваш да подобриш нещата. Но сигурно няма дете, което да не иска и от тази рибка и от другата рибка, а защо не и оная шарената...така че аз те разбирам, колегите просто се опитват да те опазят от грешки, но то няма как...това е развитието.
Аз никога не съм си мислел, че ще имам аквариум само със скариди и то от един вид, ама на...случи се.

Така че смело напред. Чакаме снимки.
Успех.

П.С. Темата ти сама не можеш да изтриеш. Тя остава за историята :-D

Dajana

niky,
много Ви благодаря, единствен Вашия отговор ме удовлетвори, ами да аз съм изключително начинаеща в акваристиката, даже това моето не знам дали въобще може да се нарече акваристика..Но искам да избера рибоци, които се гледат лесно, да не трябва да им отделям по 3-4 часа на ден, защото се притеснявам дали ще мога да ги съчетая с ученето... и затова, аз иначе съм по мащабните работи, и като споделих на мама за 80 литров аквариум, тя възкликна:
"Ама ти ще ни наводниш!Много е голям, дай по- малък."
Та така се разбрахме за максимум 25-30 литра.Ще говорим пак, ама не знам, мисля че няма да се справя с толкова голям аквариум... дори да се съгласи
Поздрави!

yasenst

С по-голям аквариум, ще ти е по-лесно. Няма от какво да се плашиш, ако имаш възможност го направи. Какво имаш впредвид, с тези три-четири часа на ден отделени за рибките? Толкова много време ти трябва, само ако седиш пред аквариума и му възхищаваш. Успех  :-)

Tracker

Здравей Dajana.
Виждам, че колегите вече са отговорили на твоите въпроси.
Само ще обърна внимание,че форумът не е само за професионалисти, както си предположила, всеки може да задава въпроси, и да дискутира по зададени въпроси така, че си добре дошла във форума.

п.п.
Повечето акваристи са почвали с аквариум от буркан .   
Hagen, Aquarien-Set "Marina Basic 54"
2x15 [w]: GLO, Sera plant color
Sera fil 120
Sera heater, 50 [w]

Ivan_S

Цитат на: Dajana - 31.07.2015 13:37
... и като споделих на мама за 80 литров аквариум, тя възкликна:
"Ама ти ще ни наводниш!Много е голям, дай по- малък."
Та така се разбрахме за максимум 25-30 литра.Ще говорим пак, ама не знам, мисля че няма да се справя с толкова голям аквариум... дори да се съгласи
Поздрави!

О, ще се справиш, стига да имаш желание, да четеш и да се вслушваш в съветите на колегите. Никой тук няма за цел да обижда, обезсърчава или отказва някой от хобито, тъкмо напротив. Понякога някой е по-рязък, но повярвай, това е в полза на рибите (няма да се мъчат) и на аквариста, за да не прави грешки. Повечето тук сме правили, дори продължаваме да правим грешки, някои фатални. Възползвай се от този опит наготово, без да достигаш до същите изводи след челен сблъсък ;).

П.П. С по-голям аквариум ще се справиш по-лесно. Не знам дали ще повярваш, но колкото е по-голям аквариума, толкова по-лесно се поддържа. В малкия обем равновесието е твърде крехко и нещата се объркват много лесно, за това изисква повече грижи. Давам пример с мен: Моят аквариум от 100 л. по днешните стандарти се води долу-горе среден като обем, даже и за малък може да мине. За него отделям 1-1.5 часа седмично за смяна на вода и почистване. Ежедневно отделям сумарно неповече от 15 мин., колкото да нахраня рибите. В 500 л. стабилен аквариум процесите се променят още по-бавно и дори и да го оставиш без надзор даже и 2 седмици, пак нищо фатално няма да се случи. Просто имай тези неща предвид. Доста често предвид малкия обем вода си мислим, че така е по-лесно, но всъщност е точно обратното.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

hip9

Цитат на: Dajana - 31.07.2015 13:37
.Но искам да избера рибоци, които се гледат лесно, да не трябва да им отделям по 3-4 часа на ден, защото се притеснявам дали ще мога да ги съчетая с ученето... и затова, аз иначе съм по мащабните работи, и като споделих на мама за 80 литров аквариум, тя възкликна:
"Ама ти ще ни наводниш!Много е голям, дай по- малък."
Та така се разбрахме за максимум 25-30 литра.Ще говорим пак, ама не знам, мисля че няма да се справя с толкова голям аквариум... дори да се съгласи
Поздрави!
Здравей, и аз съм ученик, не се притеснявай грижите не са толкова големи и ще се справиш. Аз разполагам с 6 аквариума и за всеки ми е мърморено със същите реплики, за родителите ми съм маниак, обаче все ми се врът в ръцете при седмичната подръжка. Наистина ще ти е много по лесно с 80-100 литров аквариум, така че преговаряй до последно.

Dajana

Благодаря Ви,
много Ви благодря за милите отговори.Ами аз се чувствам страхотно тук, в този форум, защото виждам, че всички професионалисти се стараят да ми помогнат!Трогната съм!Написах около 3 теми и досега не съм получавала такива приятелски съвети!
А сега по същество,
разглеждах много и се спрях на една обява за 39 литров аквариум, оборудван с вътрешен филтър, термометър, нагревател и кеп, на доста разумна цена.
Разпитах в няколко зоомагазина какви рибки ще се сприятелят с двете ми златни рибки, и получих едни и същи отговори:
"3-4 гупи , няколко молинезии или2-3 хелера.Изискванията им към топлина на водата са близки, затова можете да ги отглеждате .Ако желаете към един от вариантите , също можете да гледате почистващо сомче най -много 3 броя."
Помислих и реших , че гупите много ми харесват, а също и сомчетата и реших че когато поръчам аквариума ще си взема 3 гупи 1 мъжка 2 женски, 3 сомчета + 2 -те ми принцеси. На всичкото отгоре продаваха и бременни гупи и реших , че в 13 литра ( старият ми аквариум) бих могла да направя родилно помещение.
Нужно ли е при малките рибета да има нагревател и филтър .Не ми се иска да оборудвам цели два аквариума.За 39- те литра Реших също че ще сложа около 5-6 растения, истински, но мога ли да държа бебетата при другите риби при положение че ще има къде да се крият или така директно ги обричам на смърт?

Caxapa

 :duvar: :duvar:  rulez Kaзаха Ви! Четете повечко!

ancitrusa

39л. Е много малко за две златни рибки. А още повече да слагаш и гупи при тях. За този обем не повече от шест малки рибки.

niki_o

Виж,радвам се,че имаш някакво желание.Виждам и радоста ти от обърнатото внимание...
Но реалноста е друга.Ето мои пост от предишната страница Осигури на всяка златна по 25 литра вода и добра филтрация и тогава ще мислиш за други риби.Сферата не е място за рибки и добре си се ориентирала за аквариум,но този е прекалено малък.
Ако го спазиш няма да има нужда от повече цветущи описания.
Колкото и пъти да питаш за това дали тези рибки ще се поберът в тези литри  пак чети поста и мисли-как ще се чувстват в тези литри.Явно ги обичаш-помисли за тях :whistle:

hip9

Зравей, златни рибки се отглеждат само с други златни рибки. Ако държиш на тях си поръчай поне 60 литров аквариум и недобавяй други риби. Или върни златните и гледай гупите в 39 литра, просто са несъвместими рибите и условията за живота им. Също е добре и да четеш, както са ти казали в по горните постове.

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 5036X using Tapatalk


Dajana

Здрвейте!
След упорито разглеждане мисля, че взех решение.
80 литров аквариум, обикновен , ще купя отделно и нужното оборудване.Ще си купя и поставка.
Обитателите си остават 2 златни рибки по около 2,5 см и 5 сомчета.
Мисля си за грунд 0,3- 0,6 мм.
Около 8-9 растения.
Няколко каменни фигурки.
Споделете мнението си, ще се радвам да го чуя!Какво мислите за обитателите, да добавя ли нещо в плановете си?За сега разполагам с 2 златни, другото ще го купувам като взема 80 литровия аквариум.

Ivan_S

Това вече е друга приказка :). Радвам се, че разумът надделява ... дано да е така наистина. С риск да се повторя, проектът за 80 л. е ОК. Ако държиш на златните, 3-5 сомчета са достатъчни като допълнение. Да, в началото аквариумът ще ти изглежда празен и ще искаш още рибки в него, но НЕ СЕ поддавай на това желание. Всички сме минали по този път :). Остави рибите да пораснат и ако всичко се развива нормално, след 1-2 г. сама ще започнеш да говориш, че съдът е малък за тези риби. Златните наистина стават големи риби ... стига да има къде да пораснат. Колкото повече обем, толкова по-бързо и правилно ще изразстат. Малките, тесни аквариуми причиняват деформации на рибите.

Някъде мярнах, че са ти предложили хелери, молинезии, гупи за съквартиранти на златните. Не, не са подходящи. Просто златните обичат доста по-хладна вода, в сравнение с повечето тропически риби и за това се отглеждат самостоятелно.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Dajana

А ако махна златните какви рибки и колко мога да сложа в него?

Ivan_S

Цитат на: Dajana - 03.08.2015 17:30
А ако махна златните какви рибки и колко мога да сложа в него?

Ами ... в такъв случай доста можеш да се развихриш :). Разгледай в профилите на рибите раздела за харациди - http://aquariumbg.com/family.php?family=44 . Мисля, че там има доста богато разнообразие. Няма как да се изброят всички възможни комбинации. Всяка риба си има профил, в който е написано от къде произхожда и какви изисквания има. Ще трябва да почетеш първо и тогава да правиш комбинации, не в обратния ред ;).
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

Dajana

Благодаря много!
Разбирам желанието Ви да ми помогнете и да ме вкарате в "правия аквариум" , но искам да споделя нещо.
Познавам човек, който отглежда 2 златни рибки, 2 скаларии и един сом(хищник), храни го с чернодробна за да не яде рибките, и тия пет рибки съжителстват мирно и кротко от ... година и половина.Чела съм, че има правило "Никога не гледайте скаларии със златни"
Но защо тогава...
Също съм чела и в форума и на други места как хората гледат:
"2 гупи, 1 златна, 2 данио"
Всички казват, че не може, а всъщност...
Не искам да засягам никого, но споделям част от това, което намерих в купищата теми и сайтове и въобще.
Сигурна съм в професионализма Ви , но съм виждала такива съжителства и затова питам, казах Ви начинаеща съм, искам да съм абсолютно сигурна във всичката информация, с която ме засипвате, извинявам се, ако съм обидила някого, нямам това за цел.
Поздрави!

Ivan_S

:) Разбирам, че изпадаш в противоречие и си казваш: Тези хора как тогава ги отглеждат заедно, пък всички ми казват, че не може. В самия този въпрос е и отговора. Разбира се, че ще срещнеш какви ли не комбинации от риби, но и обръщай повече внимание на това повечето мнения около какво се групират. Щом повечето акваристи ти казват, че не е добре нещо, значи не е. Това, че някой отглежда еди как си дадени риби, не означава, че така е правилно. Ако видиш в един аквариум например красиви червени бети, наситени сини малавийски цихлиди и шарени апистограми, какво би си помислила? Може би първоначално ще е: О, колко е яко, сини, жълти, червени риби и тези зелени растения, я как хубаво си живеят и как си плуват ... Да, но това ще е тотална грешка - рано или късно тази идиля ще се разпадне. На едните риби в примера хабитатът им е ез. Малави в Африка, другите живеят в оризищата в Азия, третите в реките на Ю. Америка и т.н. Съвместими ли са тогава да живеят на едно място? Да, те ще плуват, защото имат вода, ще се хранят, защото няма начин иначе (освен да умрат от стрес) и това е. Както си видяла, не че не могат да живеят заедно, но трябва ли, това е въпроса. Едни предпочитат силно течение, други тъкмо обратното, поведението им е различно, диетата - също. Ако сложиш куче, хиена и полярна лисица в една клетка те вероятно ще живеят и така, но ..... колко време?!?!? Въобще когато се правят комбинации трябва да се гледа дали в природата има такива и ако не, то поне изискванията на видовете риби да са сходни.

П.П. Не обиждаш никого, не се притеснявай. Всеки начинаещ е минал през този етап и въпросите ти дори са очаквани. Просто трябва да почетеш малко материали и ще разбереш какво имат предвид колегите, когато дават съвети или пък когато казват, че нещо не е правилно.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

hip9

Кобинаций от рода на златни и скаларии нестават заради условията които изискват, а 2 гупи и 2 даниота плюс златни, защото златните ядат всичко което им се побира в устата и отново различните условия на живот.

Sent from my ALCATEL ONE TOUCH 5036X using Tapatalk


pl86

Да се включа и аз ...
в някой случай риби от съвсем различни региони живеят в много подобна вода и се спогаждат и тогава не е проблем да се гледат заедно, всички тук (и аз) ще ти кажем че не е добре да се прави защото не е ествствено, но въпреки това могат да се гледат заедно.

Обаче случая със златните изобщо не е такъв, те имат съвсем различни изисквания от другите риби които споменаваш.

Като каза за човека със златни и скаларии се сетих веднага за семейство Симсън в 10 сезон 7 серия (намерих точната серия ако някой иска да я гледа),
Хоумър си взе омар и го сложи в аквариума с риби и доливаше сол и вода докато ту рибите ту омара ставаха с корема нагоре :), някрая всички станаха с корема настрани. И той каза: "Ето, трябва да намериш баланса" :-D

Та и скаларии с златни е така, намерил е баланса и не умират, ама това изобщо не значи че и двата вида не се мъчат.

Поздрави и успех
https://s8.postimg.org/ctn5jythh/facebook.png Соленоводни аквариуми България

640L - reef
15L  - pico reef

Dajana

Здравейте,
един познат разбра, че отглеждам рибки, той ми каза, че има аквариум, който ще ми подари с огромно желание, не знам точните му мерки, но каза, че е голям, днес ще го взема и ще споделя размерите и литража му, някъде мярнах нещо, но не помня точно какво, май, че Се умножаваха дължина по ширина по височина и после се делят на 1000, така ли е , за да съм сигурна в сметките си?А , да нали споменах, че постоянно чета за рибките, намерих информация, че в 50 литра 7 златни ще си живеят супер.

п.п. реших, че първо ще задържа този аквариум, ако е поне 40 литра, а после ще мисля за по- голям.

hip9

7 златни в 50 литра е много несериозно. В такъв съд 1 златна ще се побере. Винаги ще има някой който си мисли, че на рибките му им е добре в тесен аквариум. Само защото плуват вътре и не могат да говорят.

Ivan_S

Цитат на: Dajana - 04.08.2015 09:59
... намерих информация, че в 50 литра 7 златни ще си живеят супер.

Аз се отказвам ... :duvar:. Явно много държиш на златните и продължаваш да търсиш информация, която да оправдае намерението ти да ги отглеждаш в 40 л. Твоя работа, така или иначе, ако го направиш, много скоро ще разбереш, че е грешка, но по гадния начин.
100 l. Malawi mbuna
Pseudotropheus saulosi - 7 бр. (2 m, 5 f)

petko

Цитат на: Dajana - 04.08.2015 09:59
А , да нали споменах, че постоянно чета за рибките, намерих информация, че в 50 литра 7 златни ще си живеят супер.


Дай да я видим тази информация,че ми е много любопитно.

Публикациите са слети: 04.08.2015 11:59

Цитат на: Ivan_S - 04.08.2015 11:31
Аз се отказвам ... :duvar:.
Направи каквото можеше.Обясни и много добре нещата.Всеки вярва на това което иска.

Dajana

Казах вече, даже няколко пъти, начинаеща съм, всеки ми дава някаква информация напоследък, аз откъде да знам на кого да вярвам?
Това прочетох нищо не казвам и не съм се отказала от 80 литровия аквариум , подарък ми е този, 40 литра май , да го откажа ли , не можете ли да ме разберете, как от 13 литра да отида на 80, не може ли нещата да са плавни?
Благодаря Ви, но аз приключвам тази тема.

zariio

Всеки си има позиция по въпроса.Ти сама прецени на кой да се довериш.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

karadaliev

Dajana разбирам, че е трудно човек да реши какво иска и не знае на какво да вярва. По тоя повод няма да ти давам никакви специфични съвети и препоръки какво да си вземеш - реално погледнато сама ще си избереш кой аквариум да вземеш и на кой от тях реално ще намериш място в тях.

Това, което обаче мога да направя е да ти дам доста простичък начин да решиш какви и колко рибки искаш да си вземеш. Отвори случайна каталожна страница (включително и тази на форума http://aquariumbg.com/fish.php), потърси рибката, която искаш да купиш и погледни колко голяма става чисто физически. Ако вземем твоя пример със златните рибки ще видиш, че максималният им размер е 15-20см.

Съответно след това си погледни аквариума, който си избрала и опитай да си представиш как изглеждат вътре примерно 2 (или 5) рибки с приблизително такъв размер и сама реши колко такива да вземеш.

И, за да не помислиш, че си единствената дето не може да се сдържи ще разкажа и аз как не слушах така като теб  :-[. Аз подобно на теб много си харесах рибка, в случая - скалария, взех си среден по размер аквариум (112л) и викам ще си взема 6 скаларии, какво толкова. Всички казваха, че няма как да ги събера вътре, но как да ме убедят като аз в магазина ги гледам, че са 2-3см рибки, аз и 20 такива можех да събера вътре :). Само дето ето сега става почти една година откакто ги купих и скалариите станаха 12-15см високи и е повече от очевидно, че аквариума им е супер-малък, очевидно спряха и да растат, защото нямат нужното място. Така, че сега искам или не си признавам, че можех да взема не 6, а просто 2-3 скаларии, които сега щяха да се чувстват по-добре, щяха да са порастнали повече и по-правилно и най-малкото нямаше да се чудя как да се разделя сега с 4 от любимите си рибки.

Dajana

Благодаря,
за старанието и примера *THUMBS UP*
разбирам, че сте прав,
ще измисля какво да правя,
няма да ги мъча.

Dajana

Здравейте отново!
Ако някой се интересува, нека чете нататък!
След дълги и изтощителни дебати, с родителите му стигнахме до приемливо решение!
Красивата ми 13 литрова колба, дом на две златни рибки, получи нов обитател, растение и помпичка за въздух с филтър-гъба!
Така...
новото растение е микрозорум, засадих го в грунда, който е смесен , 700 г черно бели камъчета, 1,5-2 см, 500 г дребен, шарен грунд, 0,2-0,6 см, стана дебел 5-6 см , много е красиво, от старата декорация оставих само каменен корал.Новият съквартирант е сомче коридорас, черно!
Аквариума ми е страшно красив, горда съм с него!
Всички ще живеят в този аквариум,ако оживеят благополучно до 2 месеца, ще получа 30 литров аквариум!
Много съм радостна!
Очаквам отговори!!!

zariio

Микрозорума не се сади. Привързва се към корен или камък примерно.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Penta

Цитат на: zariio - 07.08.2015 21:36
Микрозорума не се сади. Привързва се към корен или камък примерно.
И в случай че се зачудиш защо? - Защото е папрат, а те ползват корените си за прикрепване към гниещи дънери и т.н.т.

Dajana

Ок , нямам идея тогава какво ще правя с този микрозорум, защото е много грозен, когато корените се виждат.
Бихте ли ми препоръчали някакви растения , който да засадя в грунда и да не станат храна за златни рибки.
Идеята ми за аквариумчето са поне още 2-3 растения, искам да има нещо като растително кътче.Какво мислите!
Помпата ми е RS-510.
Става ли да е включена само през деня, защото през нощта спя в стаята с аквариума, а помпата е  изключително шумна.
Пробвах и с вътрешна, снених 2 помпи, най-слабата вътрешна помпа направи тайфун вътре!
Между другото в магазина са ме минали, защото ми дадоха сферата за 13 литра, а тя събира само ... 5 , но нищо скоро ще се сдобият с нов дом!!
Поздрави и лек ден!!

Similar topics (1)

899

Започната от niki__s


Публикации: 525
Прегледи: 160531