• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 13:09

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Новак с много въпроси!!

Започната от delta14betta, 21.08.2016 22:06

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ti6o89

Относно болестите,всяка една рибка може да пренася. Ами аз и неонки имам няколко останали,че са ми от 3-4 години и поизмряха някаква част,ами в началото ми харесваха,сега съм им свикнал вече. Иначе са хубави,избери си такива които и на теб ти харесват. Ами за бройката на платите ако имаш 5- 6 коридораса и другото са ти само плати.. Ами знам 5-8 мисля че ще са ок за товя обем. Стига това да са ти всичките рибки, че иначе ако са повече може да се бият,да им е тясно. Аз съм виждал и по-пълни аквариуми без проблеми ама.. Не рискувай. Ще видиш с времето. 10 - 13 рибки мисля че са ти максиума,някой колега да си каже мнението относно бройката че малко съм забравил. Един съвет за осветлението, не загледах,но мисля че аквариума ти си има осветление,та си вземи един таймер,за да не ти се налага всеки път да го вклпчваш и изключваш, има ги за 3-5 лв. Пък за мен си е доста полезно,настройваш кога да се пуска и гаси и не го мислиш,стига да не спре тока де,че му мърда часовника.

delta14betta

Добре много мерсаж. За сега мисля да пробвам със тези рибки. Мисля да си взема 5 коридораса панда: 3 мъжки, 2 женски и 7-8 плати. Доколкото за осветлението на аквариума където ще си го кипувам. Ами той във самият капак е вградено осветлението. Ето линк към клип: за сега декорацията няма да я мисля като го взема тогава. А иначе за грунда ще вида може й друг цвят но аквариума ще си е с изкуствени растения. А то по принцип колко сантиметра трябва да е дъното с грунд? И как е по-добре повече мъжки или женски плати да има? Много ти благодаря че ми помагаш за избора. *bg*

bbzdrn

Здравей ключовият въпрос спорад мен е 54 литра!
Акваристиката е голяма зарибявка-утре аквариума ще ти  умалее,но опира до средства,място и тн... Ще искаш да слагаш още рибки и още-повярвай ми.Изхода според мен слагай рибки ,който растът до малки размери-микроразбора галакси,ендлер гупа или ендлер тетра/едни такива оранжави/
тези рибки който избройх- малко по трудно се намират включително и гупите/но се намират/
Пандичките са добър избор!
Сложи си някакво маунгрово коренче и си купи мъх и го превържи с корда за корена.След време става ефектно! Предимството на растенията е ,че колкото повече има толкова и рибките може да са повече/против изкуствените съм категорично/ Сложи някакви бързо растящи некапризни растения поне в началото-за да помогнат за образуването  на азотния цикъл.Когато го стартираш-задължително препарат за старт-нитревек примерно...Купи си сифон за почистването !
успех в хобито!

delta14betta

Всъщност bbzdrn дори й да искам да сложа живи р-ния не мога защото не знам кой са подходящи и кой не са. За сега главно рибките който ще взимам са коридораси след време да свикнат може би й плати. Вярно е че живите р-ния са по красиви от изкуствените но повече ми допадат  изкуствените. Но ако знаеш някой много лесни за отглеждане р-ния може й да си взема. Само че аз винаги съм бил добър с животните не с растенията. Ако знаеш някои лесни за отглеждане растения кажи  *bg*

Публикациите са слети: 22.08.2016 17:00

Хмммм досега четох и мнооооого гледах за мноооого важни неща. Аз мисля (когато имам парите) като си взема всичко необходимо и след 2 седмици след това тестване ще си взема 5 коридораса панди и 6-7 плати. 3 мъжки и 2 женски. 3 мъжки и 3 женски плати. А платите какво ядат какво да им давам като си ги взема? Видях че пандите ядат едни таблетки кръгли. Ами платите?

Amev

Колега , докато пуснеш рибките трябва да мине доста време , щом си чел си наясно с азотния цикъл , така че , стартирай си аквариума както пише във важните теми , пък после мисли за рибки. И повярвай , живите растения са много ама много по добър вариянт от изкуствени пласмаси ...
Ориентирай се към "лесни" за гледане , не изискващи много осветление (твоето вградено) и без друго е слабо. Анубиаси , микрозоруми , мъхове.

delta14betta

Фиуууууу  *YAHOO* Досега четох за азотния цикъл и за Sera акватан и дргуите 2 препарата. Въпроса ми е: По колко и кога да слагам тези препарати?

Публикациите са слети: 22.08.2016 20:30

Добре КОЛЕГИ кажете ми накратко НАЙ НАЙ НАЙ важното при стартиране не един нов сладководен аквариум!!! Или подробно ми кажете всичко!! Защото има толкова много неща и всяко на различно място и главата ми ще избухне Вече. Вече разбрах за азотния цикъл и малко за Sera aquatan, nitrivec, toxivec. ИСКАМ ДА МИ КАЖЕТЕ: 1-во Какви растения мога да гледам в 54 литров аквариум? 2-ро Имали малки видове растения и да са лесни също така? И какво още трябва да знам освен за: Азотния цикъл, Препаратите при стартиране на нов аквариум? Моля напишете ми всичко наведнъж за да го имам цялото а е да търся 50 други теми? И кажете ми какъв трябва да е един камък за да не е от варовик? По точно как изглежда? Качвайте снимки и пишете много за да се науча да не правя много грешки? ПИШЕТЕ МНОГООООООООО!!!

asito

Накратко: Вода, растения(анубиас, криптокорини, валиснерия, мъхове, папрати), един месец чакаш, риби. Без препарати.
И вземи чети малко, не може всичко на готово.

delta14betta

Аз й в момента ЧЕТА . Чета най важното. И мисля че моя аквариум ще бъде с ИЗКУСТВЕНИ РАСТЕНИЯЯЯЯЯЯЯЯ!!!!!

bbzdrn

Колегата ти е обяснил микрозоруми , мъхове,анубиас.Както и повечето бързо растящи-мисля че няма да имаш проблем с тях.Осветлението ти ще е фабрично,но и с такова мисля няма да имаш проблем.Силно осветление се иска за  по профисионални аквариум с подаване на цо2.Твоят случай не е такъв....
За малки растения-говориш за предния фон сигурно- не капризни растения не се сещам/колегите да помагат/ Анубиаса го превързваш с корда за някое малко камъче и е много удачно за отпред примерно.
нитревек и акуатана си имат инструкций с това колко се сипва.Колкото да варовиковите камъни-те са по ронливи и по крехки,но най-сигурният начин е като капнеш малко оцет въру камъка-ако започне да шупти значи е варовик .
не ти се чете май много за азотния цикъл.
взимаш си аквариума- слагаш го на място по далеч от прозореца.Слагаш отдолу задължитено подложка/фибран примерно/ гледаш  аквариума да е под нивилация!
измиваш аквариума с нова гъба и само с вода без препарати.когато е поставен аквариума монтираш техниката вътре/помпа,нагревател и тн...не забелязах аквариума с каква помпичка е/ако има възможност слагай вата и керамика/
измиваш грунда старателно/може и да го превъриш  и камъните също/
полагаш грунда в аквариума в задната част слагай повече и го направи да има снишаване от  пред по малко.оформя се лесно с фонокарта примерно.като си готов слагаш плитка чиния на дъното и сипваш водата бавно ,не го пълни до горе.засаждаш растенията ако има такива,слагаш декорацията и тогава пълни догоре.пускаш помпичката да работи денонощно/осветлението на 6 часа първия месец-после плавно вдигаш на 8.купи си таймер има ги в всяка железария-вземи си механичен/по евтит и безотказни са/
сипваш акуатана,на другия ден нитревека/както казах пише си по колко/
исчакай поне 2 дни за рибките ако можеш и повече като в началото сложи само 2 примерно а другите след седмица.ако можеш да намериш вода от стар аквариум още по добре.Има толкова много неща още но постепенно ще ги разбереш-чети!
успех!

delta14betta

Мерси bbzdrn аз вече прочетох всичко което каза сега. Досега четох а от вчера съм почнал без да спирам (освен да спя много ясно). И какво имаш предвид "помпа"? Да нямаш предвид филтър?  Както й да е знам отлично че трябва да се чете. Нищо ще чета! Имам си цяяяяла една година (докато събера да парите за всичко) да направя всичко което чета. Казвайте, пишете, давайте си вашия опит!! Винаги ще чета това което сте ми написали!!

bbzdrn

ето напредваш !!!
да филтър имам предвит

delta14betta

Мерси bbzdrn. Айде пак почвам. Вчера си напълних кратуната със знания. Боже това което четох нищо не съм направил когато имах бета. Но вече знам и няма да има провали. Само не разбрах от толко много четене как да определя ph-то на водата. Ако някой знае да пише. *bg*

Penta

Ами че то всички параметри на водата се определят с тестове...и тук-там с термометър  :-D
Е, продават се pH метри в eBay но тези евтени варианти трябва редовно да се калибрират.

delta14betta

Хора да знаете мисля да си взема леопардов гекон щото вече толко четох за риботе и не мисля че ще се справя. Вас хора много ви уважавам но просто ако пак убия вс риби ще ми е много гадно дълго време. Но ако някога реша да рискувам ще пиша как е станало. Тук таме й някоя снимка. Ай довиждане колеги. Радвам се че ми помогнахте.  *bg* *lock  *DRINK*

delta14betta

Аз се завърнах!! Доста неща станаха но вече съм решил твърдо да си взема аквариум с една рибка бета. Вече си припомних старите знания. Само ще сменя аквариума щото там откъдето щях да си купя аквариум сайта нещо го закриха. Ето го новият: http://bg-pet.com/Fish/Aquariums/other/F30.htm . Мисля че за една кралска бета и живи растения е идеален. На 28 май ми е рождения ден и тогава ще взимам всичко. Само да питам къде мога да си купя живи растения като анубиас и мъхове?

Публикациите са слети: 14.05.2017 14:34

И още нещо: вече си намерих сайт http://ribkite.bg/category/7/sladkovodni-rastenia.html . По опитните да кажат кои освен анубиасът стават за начинаещи?