• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 21:55

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Ув- стерилизатор срещо кафявите водорасли

Започната от M14iro, 09.04.2018 02:53

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

M14iro

Някой знае ли дали  ув -лампата спира появата на кафявите водорасли, че ми омръзна  всяка седмица да чиста стъклата . Когато имах  малък аквариум не ме мързеше, ама сега не ми се  чисти 520л.  *privet*

raiko

УВ лампите действат само на водораслите които плуват свободно във водата (цъфтеж на водата). Те директно се облъчват от лампата докато водата циркулира през нея.  УВ лампите не действат против водораслите които са прикрепени към предмети....те не могат да се облъчат.

BatV

Правилно говори колегата.
Кафевите са първите водорасли които налазват.
Като узрее аквариума, след време сами изчезват.
Успех!

M14iro

да, ама не изчезват като узрее... Но не убива ли  спорите им ?

BatV

Каква е продължителността на осветяване?!
Другата причина за кафеви е дълъг светлоден със слабо осветление.

Penta

Цитат на: M14iro - 09.04.2018 09:40
да, ама не изчезват като узрее... Но не убива ли  спорите им ?
Убива спорите. За да има ефекта който търсиш трябва да работи непрекъснато, но може да не е на 100%.

M14iro

Мисля да  пробвам първо по 48 ч. в седмицата след смяна на вода ако не стане, ще я пускам непрекъснато. Мисля да си взема една SunSun CUV-118 UV стерилизатор - 18W с дебит 2500л/ч 

raiko

Както вече казах... в няколко мои басейна имам непрекъснато работещи УВ лампи. Водата е кристална и няма цъфтеж от водорасли въпреки че са изложени на директна слънчева светлина. Това обаче не пречи на развитието на водорасли по стените на басейните.

Penta

Не съм го провал и не мога да гарантирам, но възлагам големи надежди при работа 24/7.

VDO

Спец за кафяви и зелени налепи по стъкла и декорации в аквариум УВ е безсилно,съгласен съм с мненията,че решениео е въпрос на зреене и баланс на различните фактори на аквата в такива случаи.Досега ,по мои лични наблюдения такива налепи карат ,колкото карат,докато станат пределно дебел слой и след стабилно механично почистване и известна профилактика с млади /задължително/екземпляри алгояди-анциструси или евентуално отоцинклуси проблема е ликвидиран.Търпението преди всичко е най сигурния начин да се реши проблема.
Успех ,колега,това ,за което питаш е от любимите ми предизвикателства   :-D *DRINK*


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs22.postimg.org%2Fmac34rft9%2Fphotocat5.jpg&hash=360a4daf14830905da8b7981cd428ee276c00958

M14iro

Благодаря за съветите и мненията ,колеги  *privet*

Similar topics (5)

20542

Публикации: 10
Прегледи: 6656

2606

Започната от Nemo


Публикации: 21
Прегледи: 8728

57887

Публикации: 9
Прегледи: 3652

40910

Публикации: 18
Прегледи: 9699

1456

Публикации: 19
Прегледи: 10022