• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 12:54

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проблоем с водорасли в 260л. аквариум

Започната от mgd2348, 24.05.2010 21:11

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

mgd2348

Здравейте
Наскоро преди 2 седмици пуснах в действие 260л аквариум от 1 ден съм пуснал и рибките 2бр. пангаси 2 хелера и 23 сомчета.
Филтъра е външен.
Днес забелязах един странен проблем.
По предното стъкло са се появили ситни зелени точици и по един два камъка също има такива точици.
Дали този проблем се дължи на осветлението( 8бр. луминисцентни по 18W  работят от 10 до 22часа) или е някакъв друг проблем.

Не съм сигурен дали темата е за този раздел ако модераторите решат да е преместят.

Благодаря предварително.

Raven

Проблемът е в осветлението, прекалено дълго светиш за нов аквариум.
Тези зелени точици са нормални, ксенококус се нарича водораслото и обикновенно присъства във всеки аквариум по малко.
Обича силна светлина и се появява на добре осветени места.

Намали осветлението на около 6 часа за начало и виж как ще  подейства, след това ако всичко е наред може да го вдигнеш на 8 часа.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

gipsa

Намали се светлодена . 12 часа са прекалено много ,според мен . А освен това аквариума е нов и в началото може да имаш такива проблеми с водорасли. Има ли засяти растения ?  :-)

mgd2348

Цитат на: gipsa - 24.05.2010 21:17
Намали се светлодена . 12 часа са прекалено много ,според мен . А освен това аквариума е нов и в началото може да имаш такива проблеми с водорасли. Има ли засяти растения ?  :-)
има засадени растения

kdravia

Цитат на: gipsa - 24.05.2010 21:17
Има ли засяти растения ?  :-)
И какво значение има засадени ли са растения?
Докато има шарани,ще има и рибари!

mgd2348

Цитат на: Raven - 24.05.2010 21:17
Проблемът е в осветлението, прекалено дълго светиш за нов аквариум.
Тези зелени точици са нормални, ксенококус се нарича водораслото и обикновенно присъства във всеки аквариум по малко.
Обича силна светлина и се появява на добре осветени места.

Намали осветлението на около 6 часа за начало и виж как ще  подейства, след това ако всичко е наред може да го вдигнеш на 8 часа.


Послушах съвета на колегата Raven и вече два дни осветлението в аквариума е 6 часа на ден аквариума е в най-неосветената част на стаята слънце почти не го огрява, но не се забелязва никаква промяна зелените точици си седят дори ми се струва че са се увеличили.
Колко време е добре да изчакам и ако нищо не се промени каво мога да направя.

Raven

Tрябва да мине доста време за да има резултат,може би поне месец и тогава ще започне подобрение.
Чисти стъклата колкото можеш и сменяй редовно вода и ще сес оправи- няма къде да ходи.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

kdravia

Цитат на: mgd2348 - 27.05.2010 09:10
Послушах съвета на колегата Raven и вече два дни осветлението в аквариума е 6 часа на ден аквариума е в най-неосветената част на стаята слънце почти не го огрява, но не се забелязва никаква промяна зелените точици си седят дори ми се струва че са се увеличили.
Колко време е добре да изчакам и ако нищо не се промени каво мога да направя.
Ще го слушаш я,иначе закакво искаш съвет.А и на неговите съвети може да се разчита на 100%,не се натягам.
Аз имам проблем с космовидни водорасли,вече стана един месец откакто съм го стартирал.Смяна на 30% от водата през ден,та дори и всеки ден и максимум 6 часа светене.Това е.
Два дни,аз незнам дали за два месеца щего оправя.Търпение трябва. *THUMBS UP*
Докато има шарани,ще има и рибари!

Etilena

Това май е проблем на всички новостартирани аквариуми. Намаляването на времето за осветяване, ще се отрази добре и на гадната зелена еуглена. "Зелените точици" няма как да изчезнат без външна намеса. По-добре ги почисти още като са набелязани, защото после ще ти се откачи ръката от търкане. Аз си търкам стъклата с грапавата част на домакинска гъба и става много лесно. Във форума пишеше, че и честото торене също позхранва гадните водорасли.  Слагай по-малко  тор, за да може всичко да се асимилира от растенията и да не остане за водораслите.

митко

За торене е още рано,а иначе и аз си чистя стъклата с домакинска гъба или ножче за почистване на керамичен котлон.Почиствай ги при всяка смяна на водата,и резултатите няма да закъснеят.
A.jacobfreibergi"Otter Point", A.Stuartgranti"Chilumba", A.sp."Red dragon"
A.sp."German Red", A.sp.Rubescens, A.sp.Baenshi"Benga"
A.sp.Hansbaenshi "Red flash", O.lithobates"Zimbawe", L.sp."Yellow Collar"(Masimbwe)
P.taeniolatus"Red empress", C.borleyi(Kadango), L.caeruleus, M.sp."Zebrа Ch

mgd2348

Няма отърване от тези зелени водорасли след намлянето на светенето на 6 часа на денонощие се появиха кафяви водорасли даже ми измряха и растенията камъните на дъното позаленяха зверски и сдве думи аквариума е като тинясало езерце.
Дайте идея няма ли някакъв препарат да умори зелените водорасли по камъните и да избистри малко водата.

Nikola 1

Цитат на: mgd2348 - 21.06.2010 09:01
Няма отърване от тези зелени водорасли след намлянето на светенето на 6 часа на денонощие се появиха кафяви водорасли даже ми измряха и растенията камъните на дъното позаленяха зверски и сдве думи аквариума е като тинясало езерце.
Дайте идея няма ли някакъв препарат да умори зелените водорасли по камъните и да избистри малко водата.

Кои растения ти измряха след намалявнето на времето за светене? Защото и аз го намалих по същите причини и проблеми с нишковидни. Засега нямам проблеми. Нишковидните намаляха доста, но зеленият налеп го търкам всеки път.

mgd2348

зеления налеп по каманите как да го разкарам всеки камък по отделно ли ? да търкам
а иначе всички растения са покрити с зелен гаден налеп
и ми се върти изпразня целия аквариум и всичко от начало
май първото пускане беше неуспешно на такъв голям аквариум

elblanko

Цитат на: mgd2348 - 27.05.2010 09:10
аквариума е в най-неосветената част на стаята слънце почти не го огрява
Колко време е добре да изчакам и ако нищо не се промени каво мога да направя.
Какво имаш предвид с това че почти не го огрява?
Значи ли това че част от него е огрята от слънцето?
Не ''убивайте'' времето, защото то ще ви го върне.
                                                                                                                                Антон Светозаров
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Falfa.kachi-snimka.info%2Fimages%2Fviu1343311821a.gif&hash=826485123ec157466e56654f744135d3a56dfb37

kdravia

Цитат на: mgd2348 - 21.06.2010 09:01
Няма отърване от тези зелени водорасли след намлянето на светенето на 6 часа на денонощие се появиха кафяви водорасли даже ми измряха и растенията камъните на дъното позаленяха зверски и сдве думи аквариума е като тинясало езерце.
Дайте идея няма ли някакъв препарат да умори зелените водорасли по камъните и да избистри малко водата.
Не мисля че "смъртта" на някои растения се дължи на намаляването на светлоденя.Случвало ми се е да не светя с дни и не съм имал проблеми,търси причината другаде.
Докато има шарани,ще има и рибари!

Similar topics (5)

13108

Публикации: 13
Прегледи: 4968

44284

Публикации: 8
Прегледи: 4448

23179

Публикации: 4
Прегледи: 6074

39866

Публикации: 27
Прегледи: 11062

20542

Публикации: 10
Прегледи: 6671