• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
26.04.2024 21:03

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Профилактика за Брадица-Белина или Боракс??

Започната от elderonth, 13.02.2008 19:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

elderonth

След няколкомесечни опити да намаля(поне)брадицата просто вече нямам нерви.Извадих рибите в 3 помощни аквариума по 80 литра,растенията също.Аквариума е пълен с вода.Въпроса ми е ,с какво да третирам-казаха ми,че белината убивала всичко,от друга страна четох че в Германия успешно използвали Боракс срещу брадата.Дайте ми съвет какво да ползвам и в каква пропорция.Аквариум 470 л .

zambo

Анатоли
175л. Rainbow Fish
56 л. Red Cherry + Cambarellus montezumae 
42 л. Cambarellus montezumae

Raven

Натриевиятхипохлорид (белина) е универсално средство срещу брада.
Не си играй с този боракс че не е ясно какви ще ги забъркаш.

Въпросът е че не премахваш причината за появата ,а това означава че след като пуснеш наново аквариума тя отново ще се появи.
Спорите на брадата се задържат дори и в хрилете на рибите ако щеш и няма да мине много време докъто пак се появи.
Просто си промени условията,броят на рибити най вече,храненето и чистенето ,смяна на вода- това са основните фактори за поява на брадата.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

igenov

Слушай какво ти казва raven и не ти трябва никаква химия. Лично аз като забележа брадица, намалявам торенето и започвам да сменям вода два пъти седмично по 20%. За около две седмици проблема изчезва.

elderonth

Аз лично не мога да си отговоря на въпроса.Аквариума го взех с брада,това ми е грешката.Сега съм със 2 кофи едната от които е заредена само с нитратна и фосватна смола+керамика и вата,другата е стандартна.Сменям през 3 дена 1/4 от водата и пак същия х.....Брадата не расте ,но и не се маха,на много кофти място е иначе бих помогнал и с механично отстраняване.Рибите не са ми много около 70бр дребни харацини,не мисля че от тях идва проблема.Просто не знам.