• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
23.04.2024 19:48

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Причини за растежа на водорасли

Започната от kraltchev, 07.10.2005 02:08

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dido

Това не е аргумент - отровата на пчелата не е правена специално за тебе, но работи :-)

Като цяло отделянето на химикали е вид защитен механизъм на растенията срещу болести - микроорганизми, многоклетъчни или други представители на растителния свят. Според изследванията водните растения са по-активни, съответно са по-малко податливи от сухоземните. Предполага се, че причината е точно водната среда.

Ето пример. Тествани са 17 водни растения - листата и стеблата са смляни, филтриран е есктракт. Екстракта подтиска кълнове от маруля между 20 и 100%, като екстракта на Nuphar Lutea (водна лилия) води до смърт на кълновете:

- Elakovich SD and Wooten JW. 1989. Allelopathic Aquatic Plants for Aquatic Plant Management; A Feasibility Study. "Environmental Laboratory, Univ. of Southern Miss. (Hattiesburg, MS). 40 pp
- Elakovich SD and Wooten JW. 1991. Allelopathic potential of Nuphar lutea (L.) Sibth. & Sm. (Nymphaeaceae).
J. Chem. Ecol 17: 707-714.

Ето ти кратък списък на химикалите, не ми се превеждат наименованията:



a-asarone                            - алги и цианобактерии
apigenin (Ap)                        - митохондрии; акари

caffeic acid (caff)                  - много организми, ензими; цианобактерии, морска плесен
chlorogenic acid (cg)                - много организми, акари, фунги
f-cinnamic acid (cinn)               - много организми
cyanidin (Cy)                        - много организми
cyanogenic compounds                 - много организми
dihydroactinidiolide                 - кълнове на репички  и Borago officinalis
6,6' dihydroxythiobinupharidine      - кълнове на маруля
ellagic acid (E)                     - много организми, ензими, нитрифициращи бактерии
ferulic-acid (F)                     - циано- и нитрифициращи бактерии, ензими, кълнове на маруля и Borago officinalis,
                                      охлюви
gallic acid (G)                      - циано- и нитрифициращи бактерии, ензими, Hydrilla tubers
isoorientin                          - бактерии Nitrosomonas
kaempferol (Km)                      - много организми, митохондрии
linoleic acid                        - алги и цианобактерии
luteolin (Lu)                        - кълнове на репички, Borago officinalis, акари
nicotine                             - акари, бактерии, кълнове на маруля, Lemna minor
oxygenated fatty acids (
P. stratiotes,
M. verftcillatum,
E. microcarpa)                       - алги и цианобактерии
p-coumaric acid (pC)                 - много организми, циано- и нитрифициращи бактерии, кълнове на репички, маруля и
                                      Borago officinalis, ензими, фунги
p-hydroxybenzoic acid (pOHB)         - много организми, Hydrilla tubers, ензими, кълнове на маруля, акари, нитрифициращи
                                      бактерии
phenylpropanes (
M. verticillatum
A. gramineus)                        - цианобактерии, алги
protocatechuic acid                  - фунги
quercetin (Qu)                       - много организми, цианобактерии
rutin                                - акари
sinapic acid (S)                     - цианобактерии
sterols(P. stratiotes T. latifolia)  - алги
sulfur                               - алги
syringic acid (Sy)                   - кълнове на маруля, нитриф. бактерии
teilimagrandin II                    - цианобактерии, ензими
tannic acid                          - нитриф. бактерии, много организми
vanillic acid (V)                    - циано- и нитрифициращи бактерии, Hydrilla tubers, кълнове на маруля, фунги
vitexin                              - акари


Еййй, измъчи ме това таблично форматиране :-)

Та, това са реални данни, вадени в лаборатории, мога да ти дам и авторите ако искаш.

За разлика от сухоземните растения, тук основните алелохимикали са фенолите, а не алкалоиди. Отново причината е водната среда. Тези феноли са дотолкова активни, че концентрация в растението от 6% го прави негодно за ядене. Във водните растения концентрацията им варира от 0.8 до 15%

Абе писна ми да пиша, но това е :-) Данните са от книгата на Валщад, главата е доста обширна и примерите са много.

Longanlon

Боби: busted!   :twisted:

Да добавя - гадните жълтури използват (понеже дизайните им не са с много растения) екстракти тъкмо на такива вещества, за да си поддържат аквариумите без водорасли. Тия екстракти се продават вече... макар и не у нас.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

dave

към penchod: Можеш ли да дадеш по-точна информация колко често сменяш водата и по колко?

Stas

Пенчо, при теб слагането на торовете в момента е малко хаотично и неясно. Ето ти една причина за водорасли. Друга е органиката... Има и трета :). А именно:

На теория подходящото съотношение между светлина, торове и СО2 дава правилен растеж и кипеж на растенията. В резултат както Дидо много правилно каза растенията стават силни и отделят подтискащи низшите водорасли вещества. Едно растение, на което му липсва каквото и да било от трите (светлина, тор, СО2) не може да бъде силно (или ако щеш здраво).

Какво става като засилим светлината (или торовете, или СО2)? Ами просто сме ЗАДЪЛЖЕНИ да засилим и останалите фактори. В противен случай балансът се губи и ще има излишъци (ето ти причина за поява на водорасли). Същото важи и за останалите: като засилиш торенето трябва да засилиш и светлината и СО2.

Ето на, стигаме и до следващия важен момент - скоростта. Ами един аквариум с бързорастящи растения се справя с водораслите много по-добре, нали? Е да, но... Омръзва ни да ги косим през ден. Значи можем да намалим темпа на растеж, но чак когато се изчистим от водорасли. Ами стига теория. Аз се опитвам да я прилагам, но отскоро, така че практиката накрая ще покаже кой крив и кой прав.

Хайде успех във войната с водораслите! :)

penchod

А бе кво да кажа вода сменям 3-4 пъти седмично, растенията растът и кипят, водораслите растът и кипят, за другото не знам

77

смени тази 765 с гро лукс и си купи 5 водораслояда :D и си решаваш проблемите с водораслите whistle
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

miTko

Цитат на: "penchod"... водораслите растът и кипят...
Това още не съм го виждал... :oops: Как го правиш?
Разни мои АКВАРИУМИ 

77

аз съм си хващал и ксенококуса да кипи :dunno
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

penchod

Как, как - яко торене и СО2 и яко осветление и всичко процъвтява.
Между другото утре ще натисна RESET на аквариума.  Мисля, че дефинирах проблема най после ама ще видим.

Boby_

:lol: Busted, а?  :lol:

Хубаво де, тоя път отстъпвам победен в битката... но не и във войната! Муахахаха!  :twisted:

:beer

Между впрочем, обаждайте се, като пуснат на пазара античернобради фитоциди - мога да им намеря известна полезна употреба.  :lol:

Stas

Цитат на: "miTko"
Цитат на: "penchod"... водораслите растът и кипят...
Това още не съм го виждал... :oops: Как го правиш?

Майтапа настрана, но голяма част от водораслите си фотосинтезират като пичове! Мойте синьо-зелени как кипят само! :)

dido

Цитат на: "Boby_":lol: Busted, а?  :lol:

Хубаво де, тоя път отстъпвам победен в битката... но не и във войната! Муахахаха!  :twisted:

:beer

Между впрочем, обаждайте се, като пуснат на пазара античернобради фитоциди - мога да им намеря известна полезна употреба.  :lol:

Е, чак пък busted...

Тъй пише по книгите. Но според автора този ефект е "умерен". В аквариума се мултиплицира заради застоялата вода и бавното промиване на грунта.

Longanlon

Цитат на: "Boby_":lol: Busted, а?  :lol:

Хубаво де, тоя път отстъпвам победен в битката... но не и във войната! Муахахаха!  :twisted:

Всъщност ще ми е изключително интересно да науча повече за твоето виждане - за това как бактериите спомагат за намаляване на водораслите.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Boby_

Цитат на: "Longanlon"
Цитат на: "Boby_":lol: Busted, а?  :lol:

Хубаво де, тоя път отстъпвам победен в битката... но не и във войната! Муахахаха!  :twisted:

Всъщност ще ми е изключително интересно да науча повече за твоето виждане - за това как бактериите спомагат за намаляване на водораслите.

Нищо подобно не съм казвал. Казах, че бактериите са посредникът, чрез който растенията (както висшите, така и водораслите) усвояват органиката (това, което остава след бактериите, разбира се,не самата нея - те усвояват неорганични в-ва, разбира се). Поради това водораслите и висшите растения всъщност се конкурират за едни и същи вещества, т. е. по-големият брой висши растения води до по-малко количсество водорасли.
А това, което води до по-малко водорасли, е честата смяна на водата - чрез нея се премахват част от нитратите.
Виж по-внимателно, моля те, твърденията ми - може и да не са верни (поне не изцяло), но никъде не съм казвал, че бактериите влияят на количеството водорасли.  :wink:

Stas

А някой помислил ли е досега, че честата смяна на водата води до намаляване на количеството на полезните бактерии? И че прекалено често е също толкова лошо, както и прекалено рядко?

Similar topics (5)

20562

Публикации: 4
Прегледи: 3107

3273

Публикации: 8
Прегледи: 5215

42060

Публикации: 54
Прегледи: 15820

1456

Публикации: 19
Прегледи: 10354

53121

Публикации: 5
Прегледи: 3372