• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 14:42

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Моля за съдействие

Започната от mullcih, 02.08.2014 01:55

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

mullcih

Привет
опитах се да сложа клипче, но нестана, слагам 2 снимки.
Малко инфо как се е стигнало до това окаяно положение според мен.
Аквариума е пуснат преди една година(началото на август 2013).
Рестартирах го в началото на юни месец 2014.
Причината бе, че растенията тотално спряха да се развиват. Реших че нещо не съм се справил със субстрата.
Купих субстрат, измих стария грунд сложих субстрат отдолу, после стария грунд и накря сложих и малко субстрат от горе.
Филтъра го почистих в извадената от аквариума вода.
Аквата е 135л с чист обем на водата около 108л. Филтъра е с дебит 1200л/ч. Лампата е с 2 пури Т5 по 25W. Имам автоматичен тайм-регулатор. Запалва лампите в 13ч и ги гаси в 22ч всеки ден.
Та, сложих си и нови и стари растения, както по клипчетата и т.н.т.
сипах престояла 24ч вода и пуснах филтъра(имам и помпичка за допълнителен въздух). После сложих рибоците.
След около две седмици от стартирането на аквата, направих 30% смяна на водата, нямаше никъкви празнаци за алги и параметрите бяха добри.
След това заминах за чужбина, майка ми се гиржеше за аквариума и до преди една седмица всичко си беше наред.
От последната седмица обаче, в снимките дано се вижда какъв жабурняк е станал.
По растенията има и тъмно зелени петна от алги, което вече доста ме притесни. По камъните също.
Все още съм в чужбина и ще се прибера след 18 дни.
Това което казах на майка ми да направи е: да изгаси едната пура, да отлее 30% вода и да изчисти стъклото. С растенията няма да може да се справи. Снимките са от преди смяната и чистенето.
Дали ще издържат рибоците още 18 дни докато се прибера?
Дали не съм завъртял азотния цикъл отново?
И ако съм го завъртял, как да действам?
Аз съм си любител, чета форума и се опитвам да направя това което е писано, като в случая не съм се справил.
Надявам се някой да ме посъветва. Ако не, е здраве да е, може и накой други начинаещи да извадят поука от мойта случка :)
Благодаря предвартелно
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2Fobj72runh%2Fimage.jpg&hash=8e0ff5f0008378f82eec18d184a738d93f28ab08

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs28.postimg.cc%2Fya45p9431%2Fimage.jpg&hash=92ce2723888ec56baee4a149e48b98bb3dc682b9

petko

Субстрат-грунд-субстрат.Какъв е тоя субстрат?
През няколко дена да се правят 30%смени на водата с престояла.

mullcih

Лоша работа. Не помня името. Купих го в развасофка от 10кг от зоомагазина на Подуяне, този на животинския пазар. Пича ми изглежда доста свестен и предполагам няма да ме подведе.
Каза ми да го сложа под грунда или над него, бил идеален за стартиране на нов аквариум. Имал желязо и т.н.т.
Та аз го сложих и от долу и от горе.
Чести смени на водата в началото не правих.
Гледах клипчета в youtube и в повечето препоръки за стартиране на нова аква им бяха, ако имаш работещ филтър, пускай го и азотния цикъл ти е завъртян.
Изглежда обаче при мен не проработи.
Но за това не правех чести смени на водата от начало. Само и измерваха параметрите. Бяха, добре до 14 дена преди да замина, когато смених около 40л от аквата, което е около 35-38%.
После аквата пак си изглеждаше добре, по снимките които ми пращаха, до преди една седмица. Има и клипчета но не успявам да ги кача тук.
Това на снимките е станало само за 6 дни.
В клипчето се вижда че и лимончето, листата направо са изчезнали. Все едно са изядени. Струвами се че всичко гние главоломно.
Благодаря

sVGNsali

Аз нещо не схванах:
- колко време е изминало от старта до момента на скпаване на растенията?
- какви грижи се полагат - Со2, торене макро и микро има ли.. Как и колко ?
- в периода, който те е нямало как се е сменяла водата? Колко?
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

petko

Тези растения ,които гният да се махат от аквариума веднага.През два три дни смяна на вода.Да се спасят рибите.
Хубаво е да си спомниш какъв е този субстрат.

mullcih

Благодаря Петко, почват да махат изгнилите растения и да сменят водата през 3 дни по 30%, дано спася рибоците докато се прибера.
Намалил съм и осветлението.
Ако се сетя за субстрата, ще пиша.

sevginsali: аквата е рестартирана в началото на юни, пълен рестарт, без филтъра. Филтъра работеше 1 година в същия аквариум.
За съжаление немога точно да ти кажа кога са започнали да гният растенията.
Мога да гадая, което обаче може да те обърка в препоръката ти към мен. В задъдна улица съм към този въпрос.
Може би от преди 14 дни, което е горе долу месец след рестарта.
Co2, нямам.
Торене микро и макро, не съм слагал
Докато ме е нямало водата е сменяна веднъж на 14дни по 40л около 35-40%.

Каква е вероятността това да е в резултат от прехранване на рибките?

Penta

Цитат на: mullcih - 02.08.2014 12:14
Каква е вероятността това да е в резултат от прехранване на рибките?

Малко по-комплексни са проблемите.
Не е трябвало да започваш с 9 часа светлоден, по-скоро с 4 и плавно увеличаване. Силата на осветлението ти не е толкова фатална.
Смяната на водата е закъсняла много и това е проблем също. Добавяйки и евентуално прехранване става страшно.
Субстрата - ако наистина е хранителен (съмнява ме, обикновено е в по-малки разфасовки) трябва да е добре покрит със инертен грунд. Ако не е, то тогава растенията гладуват (не в началото, след месец)
Липсва ти баланс, което нормално за нов аквариум.

sVGNsali

Аз все още продължавам да не схващам изглежда..
Не ториш, не подаваш СО2, голям светлоден? В добавка дълъг интервал на смяна на вода - и се чудиш защото си го докарал до това?
И на истина, не са ти дали субстрат (в смисъл подложка под основният пласт), а грунд (основен пласт). Иначе щеше да си дал аларма много по-рано.
Според мен, всичко е започнало заради светенето дълго време и от раз, а и неторенето просто е било допълнение
Трудно е така дистанционно от далече..
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Similar topics (5)

55787

Публикации: 3
Прегледи: 2306

36652

Публикации: 42
Прегледи: 13896

38194

Публикации: 28
Прегледи: 11751

44873

Публикации: 6
Прегледи: 3066

34117

Публикации: 7
Прегледи: 5157