• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 17:02

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Малки зелени точици

Започната от Sofie, 01.04.2010 13:13

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Sofie

Бях в друг град за около седмица и като се прибрах видях малки зелени точици по листата на растенията ми. Може да е нещо, за което вече е писано, но просто нямям време да чета. Ще се радвам на някаква помощ, да ми кажете как да ги махна тези точици.  *HELP*

ivaniliev

Ксенококус - Green Spot algae






  Третата снимка е направена с макро леща. Зелените точки на Ксенококуса са по-малки от половин милиметър. Ксенококусът обича пряката слънчева/дневна светлина. Той формира зелени точки по аквариумното стъкло и бавнорастящите растения, които са изложени на силна светлина. Този вид водорасли се появяват при ниски количества на СО2 и фосфати, тъй като са много твърди, водораслоядите не могат да помогнат в елиминирането им. Охлювите Неритина са единственият водораслояд, който може буквално да ги унищожи. Ксенококусът може да бъде изстърган от стъклото с бръснач (при акрилни аквариуми се използват само пластмасови остриета). Наличието на такива водорасли в малки количества се счита нормално. За да се предотврати появяването им трябва да се правят редовни седмични смени на вода, да не се прехранват рибите и да не се пренаселва аквариумът. В растителните аквариуми, бавнорастящите растения трябва да бъдат засаждани на места, на които достига по-малко светлина. Фосфатите трябва да се поддържат на ниво 0.3-0.5ppm, а количеството СО2 трябва да е 30ppm.
Снимки от Dusko Bojic.
маиче снимките не излезаха  :-( ето и цялата статия http://aquariumbg.com/forum/vodorasli/mnogo-dobra-statiya-za-vodorasli/msg142477/?topicseen#msg142477
...

Sofie

Няма нищо, ще ги видя в статията, от която си го копирал. Мерси.

ivaniliev

01.04.2010 13:26 #3 Last Edit: 23.09.2010 18:36 by Caxapa
Пусни анцитруси в аквариума и за два три дни ще лъснат всичко!
...

NO CARRIER

От зелените точки няма да се отървеш лесно. Получават се често от по-продължително светене - над 10-12 часа. Намали времето, през което е пуснато осветлението ако съм прав.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Sofie

Да споделя по темата - развали ми се лампата и бях без осветление 5 дни. Загледах се днес и открих, че точките са изчезнали (като казвам изчезнали - изчезнали напълно  *THUMBS UP* ).
Пиша го в случай, че някой има проблем като моя - точките наистина намаляват при регулация на осветлението...

Caxapa

Да допълня само поста на Коко, че се получават и от пряка слънчева светлина.

Асен Евгениев

Цитат на: ivaniliev - 01.04.2010 13:26
Пусни анцитруси в аквариума и за два три дни ще лъснат всичко!
Моите не се справят, ще трябва да намаля осветлението /сега по принуда светя по 12 часа/.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

Similar topics (5)

7807

Започната от don_misho


Публикации: 14
Прегледи: 6782

2911

Публикации: 6
Прегледи: 5068

48055

Публикации: 2
Прегледи: 3065

12309

Публикации: 11
Прегледи: 6947

4121

Публикации: 19
Прегледи: 10341