• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 21:39

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Кафяви водорасли

Започната от Гарван, 23.01.2005 09:16

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Гарван

Започнаха да се появяват светло-кафяви водорасли по камъните и пясъка на дъното.
Има ли някакви особени мерки срещу тях, или нормалното сифониране/смяна на вода ежеседмично, ще ги умори с времето?  :?:

discus

Цитат на: "Гарван"Започнаха да се появяват светло-кафяви водорасли по камъните и пясъка на дъното.
Има ли някакви особени мерки срещу тях, или нормалното сифониране/смяна на вода ежеседмично, ще ги умори с времето?  :?:

обикновенно  кафявите водорасли се появяват в нови аквариуми и при слабо осветление. Така че просто увеличи силата на осветлението и нещата ще се оправят.

Гарван

Цитат на: "discus"
Цитат на: "Гарван"Започнаха да се появяват светло-кафяви водорасли по камъните и пясъка на дъното.
Има ли някакви особени мерки срещу тях, или нормалното сифониране/смяна на вода ежеседмично, ще ги умори с времето?  :?:

обикновенно  кафявите водорасли се появяват в нови аквариуми и при слабо осветление. Така че просто увеличи силата на осветлението и нещата ще се оправят.

Аквариума е нов. На около месец. А осветлението е 2 х 36 Вата на 300 литра. Имам още две луминсцентни пури, но пък има една, единствена валиснерия. Да не вземе пък да зеленяса  :)

dido

Ако това е цихлидарника, няма смисъл от повече лампи. Нищо, че ги има тия водорасли, като сложиш рибите те ще ги оглозгат :-)

Гарван

Цитат на: "dido"Ако това е цихлидарника, няма смисъл от повече лампи. Нищо, че ги има тия водорасли, като сложиш рибите те ще ги оглозгат :-)

Да и гадините СА вече вътре, ама не щат да ги ядат. По скоро като мина покрай аквариума и залепват носове на стъклото с умоляващи погледи за храна.  :)

dido

Абе май всички цихлидарници, дето съм виждал (а те не са толкова много) страдатъ от този проблем. Мисля, че липсата на растения в подобни аквариуми дава писта на водораслите.

Тъй или иначе по реките дето съм ходил всчики камъни имат такъв налеп, демек това е някак си естествено.

Boby_

Цитат на: "dido"Абе май всички цихлидарници, дето съм виждал (а те не са толкова много) страдатъ от този проблем. Мисля, че липсата на растения в подобни аквариуми дава писта на водораслите.

Тъй или иначе по реките дето съм ходил всчики камъни имат такъв налеп, демек това е някак си естествено.

Не, не е точно така. Напоследък имам "брада" в аквариума (която не ме притеснява особено, честно казано - трудно ще навреди на камънака  :lol:), но преди това за доста дълъг период нямах почти никакви водорасли (поне видими количества), освен скромни налепи от зелени водорасли. Във всеки случай кафевите водорасли и брадата НЕ са нормалното състояние на нещата и могат да бъдат избегнати и без растения в аквариума. Всичко е въпрос на баланс между количество органични вещества, които попадат в аквариума от една страна и биологична филтрация от друга.

веско

В началото и в моя цихлидарник имах такъв проблем,но след като увеличих осветлението и засилих филтрацията нещата си дойдоха на мястото.

Longanlon

Всякакви видове лепящи сомчета хапват кафявите водорасли с апетит. Само не знам как ще се разбират с цихлидките, ама той Боби ще каже.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

Boby_

Цитат на: "Longanlon"Всякакви видове лепящи сомчета хапват кафявите водорасли с апетит. Само не знам как ще се разбират с цихлидките, ама той Боби ще каже.

Нещата са относителни - ако израстнат заедно с ациструси или птеригоплихти, малавийците (а вероятно и повечето от останалите цихлиди) не закачат сомчетата. Но ако при възрастни цихлиди се добави сом, нещата могат да станат доста сериозни. Както се казва, това е въпрос на навик.  :lol:

Similar topics (5)

20286

Публикации: 5
Прегледи: 3615

2606

Започната от Nemo


Публикации: 21
Прегледи: 8728

56020

Публикации: 23
Прегледи: 19469

39866

Публикации: 27
Прегледи: 11060

38603

Публикации: 3
Прегледи: 4006