• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 03:00

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

ЖАБУРНЯК

Започната от jovani, 16.12.2005 10:56

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Атанас Казаков


Raven

и какви проблеми предизвикват високите нитрати :?:

виждал съм аквариуми със нива около 150 ppm ,а проблеми нямаше ,даже растенията процъфтяват а рибите се чувстват добре- или поне не умират ,а водорасли нещеш ли няма никакви.
проблемите идват от нитрити ,амоняк ,фосфати и други вещества които говорят за небалансирана система и объркан азотен цикъл- тоест неефективна филтрация.аз още не съм успявал да си докарам нитратите над 10-20 ppm за повече от два-три  дни  - толкова им трябва обикновенно на растенията ми за да ги свалят до 0.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Живко

аз съм замервал нива на нитрати около 80 ppm.
сетих се да ги премеря,след като забелязах разтворените и зачервени хриле на рибите.
нямах обаче рест за братчетата на нитратите,
затова не мога да твърдя със сигурност,че нитратите са понатровили рибите.
едно е сигурно.има ли високи нива на нитрати е много вероятно бактериите да не могат да се справят с азота  и нитритите. :cry:
Никой не се е родил научен.

dido

Това всъщност не е сигурно. Моите нитрати са над 200 мг/л, нитрити и амоняк - 0.

Атанас Казаков

Това до какъв извод води - че нитрат 200мг./л. е полезен ли?

Raven

не,просто не са вредни за рибите , или поне не толкова колкото останалите фактори.
в по горният случай хрилете на рибите най вероятно са били зачервени от нещо друго- нитрити или амоняк примерно.
високите нитрати не водят до появата на водорасли или други проблеми с рибите и растенията,тези проблеми се появяват когато се наруши азотният цикъл и скочи нивото на други вещества.
специално съм наблюдавал внимателно процъфтяващи аквариуми със много високи нива на нитрати ,мога да дам за пример поне три такива,и за това съм сигурен в твърдението си.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

dido

Цитат на: "Атанас Казаков"Това до какъв извод води - че нитрат 200мг./л. е полезен ли?

Това е в отговор на поста на Живко - че високите нитрати почти сигурно значат високи нитрити и амоняк.

Boby_

Естествено, че не могат да се сравняват нитартите по токсичност с нитрити или амоняк. Но това не означава, че не вредят. Аз пак ще си запея моята стара песен, но това е животът - нитратите причиняват стрес, а чрез него - косвено и отслабване на имунната система, а от там и болести.
Нива на нитрати над 40 мг/л вече са стресогенен фактор, а над 100 рибите не биха оцелели дълго време без последствия.