• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 15:25

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Църна брада

Започната от NikolaV, 29.12.2004 14:35

« назад - напред »

0 Потребители и 3 Гости преглежда(т) тази тема.

NikolaV

29.12.2004 14:35 Last Edit: 18.03.2007 02:53 by NO CARRIER
Как мога да се преборя бързо с черната брада? Може и с химия. Не търся дълготраен, а бърз ефект.
Та каква е идеята. Имам в един пренаселен 35 л. аквариум една амазонка по-голяам от него :D. Цялата е покрита с брада. След нова год. ще си правя нов 250 л. аквариум. Искам да уморя брадата преди да пренеса амазонката. Метода с белината подходящ ли е в случая?

miTko

Цитат на: "nikolav"Как мога да се преборя бързо с черната брада? Може и с химия. Не търся дълготраен, а бърз ефект.
Та каква е идеята. Имам в един пренаселен 35 л. аквариум една амазонка по-голяам от него :D. Цялата е покрита с брада. След нова год. ще си правя нов 250 л. аквариум. Искам да уморя брадата преди да пренеса амазонката. Метода с белината подходящ ли е в случая?
Още си поплаквам от този метод. :oops:  :( ..Иначе помага за момента.
Разни мои АКВАРИУМИ 

NikolaV

А, за какво си поплакваш?  :?

miTko

За растенията, но да не почвам пак, че станах банален... :cry:
Разни мои АКВАРИУМИ 

Longanlon

метода с белината и аз съм го прилагал на амазонки - при внимателно отмерване на двете минути не съм имал проблеми и двата пъти. Което не може да се каже за лимончето и валиснерията примерно - определено не са му фенове.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

ivo

къде мога да прочета за тоя метод с белината..
ще махам всички растения и ще преаранжирам аквариума, така че мога да експериментирам с белина?!?
до сега не съм ползвал подобни химии за дезинфекция за да не изтрепя всичко живо,  що шава в аквариума

Longanlon

във секцията за книги и документи
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

ivo

къде по-точно в тази секция..
ок, отивам там и сега ще погледна, thanks

Живко

днес взех една млада амазонка(ехинодорус) от приятел с доста занемарен аквариум.долните 4-ри листа бяха обрасли с брада или някакви нежни кафяви водорасли.моите колхониуси(барбуси) среден размер я опасаха за 15 минути.направо бяха като бесни.отначало даже се уплаших,че ще я изядат цялата.нали днес е понеделник,а аз по принцип събота и неделя не храня,та бяха доста гладни.побързах да ги нахраня и я оставиха намира,за сега.
същите бандяги изядоха за два дни роголист с обща дължина 40см.останаха само стеблата.
до сега никога не бях гледал колхониуси в общ аквариум.не знаех че така хрупат растителни храни.преди като ги гледах само в голи аквариуми винаги съм и давал по-малко растителна храна,но това е върхът.
Никой не се е родил научен.

STIKS

Искам да споделя с вас отрицателния резултат, получил се при мен, използвайки върбови клонки, при опит за борба с черната брадица.
Изпълних указанията описани във форума (май бяха преведени от руски сайт):
Вкорених в буркан 6-7 клонки от върба. Поставих ги в аквариума. Първоначално, след 3-тия ден забелязах, че едно от растенията ми (не знам точно как се казва - крехко прилича на Egeria) започна да линее. Преместих клонките в другия край на аквариума. След като изминаха 2 седмици не забелязах никаква промяна с брадицата, а крехкото ми растение започна още повече да линее.
Махнах върбовите клонки (това стана вчера). Резултата за сега е следния:
1. На брадата - нищо.
2. На криптокорините - нищо.
3. Крехките растения - линеят.
4. На рибките - нищо.

:evil:
Ако нещо се случи на крехките растения след време ще споделя.
Може върбата да не ми е била каквато трябва, но положителен резултат нямаше.

miTko

Цитат на: "STIKS"Искам да споделя с вас отрицателния резултат, получил се при мен, използвайки върбови клонки, при опит за борба с черната брадица.
Изпълних указанията описани във форума (май бяха преведени от руски сайт):
Вкорених в буркан 6-7 клонки от върба. Поставих ги в аквариума. Първоначално, след 3-тия ден забелязах, че едно от растенията ми (не знам точно как се казва - крехко прилича на Egeria) започна да линее. Преместих клонките в другия край на аквариума. След като изминаха 2 седмици не забелязах никаква промяна с брадицата, а крехкото ми растение започна още повече да линее.
Махнах върбовите клонки (това стана вчера). Резултата за сега е следния:
1. На брадата - нищо.
2. На криптокорините - нищо.
3. Крехките растения - линеят.
4. На рибките - нищо.

:evil:
Ако нещо се случи на крехките растения след време ще споделя.
Може върбата да не ми е била каквато трябва, но положителен резултат нямаше.
И при мен нямаше резултат, пробвах ноември-януари, нищо видимо...
А клонките си растяха и коренееха, после спряха да растат и ги изхвърлих.Явно трябва да се ползват по-стари, дебели и чепати клони, както препоръчват руснаците, но пък не върви.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Boby_

Аз нямам растения и мисля да пробвам това с върбовите клонки.
Струва ми се, че сте пробвали в неподходящ сезон - все пак широколистните дървета са в зимна "почивка", когато сте пробвали и метаболизмът едва ли е активен. Нека се разлистят малко, пък тогава да видим.  :wink:

Longanlon

не е там проблема Боби - като сложиш клончето на топло и във вода то се разлиства буквално за един ден. явно младите клонки изпускат вещества във водата, които потискат растежа на другите растения.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

miTko

Цитат на: "Boby_"Аз нямам растения и мисля да пробвам това с върбовите клонки.
Струва ми се, че сте пробвали в неподходящ сезон - все пак широколистните дървета са в зимна "почивка", когато сте пробвали и метаболизмът едва ли е активен. Нека се разлистят малко, пък тогава да видим.  :wink:
Няма нужда да се разлистят.Руснаците твърдят, че според сезона прорастват първо корени или първо листа, това е разликата.Също така казват, че клонките не трябва да са еднолетки! Обаче аз това го пренебрегнах, защото Марица в Пловдив  я "остъргват" всяка година и в коритото в рамките на града от стари отрязани дървета прорастват едногодишни яки издънки. Става дума за ракита. Можело и топола да се ползва, дори било по-добре. По-стари и разклонени клони.
А твоите риби като видят такива бели сочни корени няма ли да ги папат? :)
Разни мои АКВАРИУМИ 

Boby_

Цитат на: "miTko"
А твоите риби като видят такива бели сочни корени няма ли да ги папат? :)
Ами досега корени не са виждали, така че нямам представа - може и да си хапнат. Но по-скоро ще гледам да изолирам клончето от директно нападение на рибоците някак.  :lol:

Similar topics (5)

35884

Публикации: 10
Прегледи: 4674

48055

Публикации: 2
Прегледи: 3080

13972

Публикации: 7
Прегледи: 9873

39331

Публикации: 7
Прегледи: 2816

3876

Започната от vladddo


Публикации: 24
Прегледи: 7954