• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 21:32

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Борба с космовидни водорасли

Започната от kirilgolov, 18.12.2014 00:14

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kirilgolov

Здравейте.
Стартирах един 68-литров аквариум на 06.12. Рибите: 6 бр. данио рерио + 3бр. коридорас джули, добавени вчера. Добавих на 13.12 препоръчаната доза JBL Denitrol. С рибите проблеми засега нямам, но с водорасли...

Първоначално нямах проблеми (или поне не съм се вгледал толкова, че да забележа), но от вчера виждам нещо, подобно на паяжина, на тънки нишки, вплело се е около целия ми явански мъх и много малко около егерията. Сега откривам, че са космовидни водорасли. Премахвали се лесно с клечка за зъби, но моите са така оплетени около мъха, че не помръдват. Абсолютно ужасни са.
Осветлението ми е 2 лампи по 20 вата, които досега винаги са светели заедно, според графика в темата "Стартиране на сладководен аквариум". Там за първата и втората седмица пишеше между 6 и 8 часа, така че от 6 плавно увеличавах докато до вчера бях достигнал до около 7 часа и 15 минути. За смените на водата: сменям по 1/3 през ден. Сифониране досега не съм правил.

След като забелязах водораслите, процедирах така: намалих светлината до 6 часа, като първият 1 и последните 2 от които свети само една лампа. Смених извънредно 1/2 от водата. Опитах механично да ги отстраня, но не успях.

Все още не торя, защото ме беше страх да не започна прекалено рано, да разваля цикъла и да завъдя водорасли. Но ето че едното се случи  :-( CO2 не подавам.
Как да се преборя с тази гадост? Да вадя мъха отвън и да се опитвам да ги премахна, да намалявам осветлението още повече, да поръчам риби водораслояди или да чакам да се оправи от само себе си?

За рибите: смятах след време да взема 2 отоцинклуса и някой червен неон, но да ускоря ли процеса и да взема отосите още сега? Да поръчам ли пък някой барбус (конхониус), който да ги опасе? Каквото и да е решението (риби), ще могат ли да съжителстват с моите 3бр. коридорасчета, 6 бр. данио рерио и евентуалните 8-10бр. червен неон, които смятам да добавя след време? Благодаря.
68l., Danio rerio, Corydoras Julii
Anubias barteri var nana, Vallisneria, Crypotocoryne wendtii, Egeria densa, Taxiphyllum barbieri
Aquael Fan 3, EHEIM 75W, Tetra Tetramin, Tetra Pro Color

saxon

Отосите въобще няма да помогнат. Махни ги механично,но проблема според мен е в баланса на аквариума-още е пресен.Дай една снимка да видим.

bunzip2


kirilgolov

Пфу... сега като се заглеждам, някои нишки ги оприличавам и на черна брада...  :-[
Вие ще кажете де, аз все още съм начинаещ  :-D

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs10.postimg.cc%2Fn77c5ze89%2F20141218_113558.jpg&hash=9afab2e201b9cc594d9f6a8b328c05e7ebb61730

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs10.postimg.cc%2Fa9avin5xl%2F20141218_113613.jpg&hash=724a36259cabe47d2ff4db4dc1b48c016d67390d

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs10.postimg.cc%2F716e5ljnt%2F20141218_113649.jpg&hash=6e4f6d3aa8c87b266cee00cdb6532223f98c0f69

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs10.postimg.cc%2Fh7jl2btft%2F20141218_113707.jpg&hash=902c4b1c7e283f64e85448e10347f853845e8520

Цитат на: saxon - 18.12.2014 09:10
...Махни ги механично,...

Въпросът е: как? Опитах се да ги остържа ида ги махна от мъха, но са така оплетени, че не успях... Да вадя целия мъх и тогава да опитвам.... или?

Да, аквариума още е нов, четох на доста колеги проблемите, как са минали през почти всички видове водорасли в началото, докато се стабилизира аквариума... Така че се надявам и при мен "да отшумят" след време.

bunzip2, четох точно за тях при нишковидни/космовидни водорасли, но все още се колебая поради няколко причини:
- няма ли да навредят на другите риби, защото ги дават като "средноагресивни", и не знам каква е съвместимостта им?
- колко евентуално ще ми трябват?
- какво да ги правя след като опасат всичко? в аквариума ли да ги държа или да ги извадя някъде?
- четох, и че ставали големи - до 15 см... дали няма да ми развалят аквариума, който планирам да е само с дребни рибки до 4-5 см?
68l., Danio rerio, Corydoras Julii
Anubias barteri var nana, Vallisneria, Crypotocoryne wendtii, Egeria densa, Taxiphyllum barbieri
Aquael Fan 3, EHEIM 75W, Tetra Tetramin, Tetra Pro Color

bunzip2

Сега след като гледам снимките, това за мен не са водорасли а по-скоро някакви бактериални колонии.
И да имаш тук там някое водораслно, напълно е нормално. Както е нормално и да се развиват всякакви бактерии в новостартиран аквариум. Това е част от нормалното развитие на нещата.
Не прави нищо, просто търпеливо изчакай аквариума да се зацикли. След няколко седмици ще започне да се чисти малко по малко и ще добие друг вид.

Rsg1f1

И при мен имаше такъв налеп в началото като стартирах моя аквариум  сложих няколко молинезии незнам дали те го изядоха или той сам се махна , но по скоро си мисля че те го изядоха защото за два дена го нямаше , а при мен беше доста повече.

bunzip2

Цитат на: Rsg1f1 - 18.12.2014 13:14
И при мен имаше такъв налеп в началото като стартирах моя аквариум  сложих няколко молинезии незнам дали те го изядоха или той сам се махна , но по скоро си мисля че те го изядоха защото за два дена го нямаше , а при мен беше доста повече.

Тея налепи, никой не ги яде :). И аз съм правил експерименти с какви ли не риби. Нито анциструси, нито молинезии... Бактериалните колонии сами изчезват. Обикновено най-рано след около две седмици от появата.

saxon

И за мен не са водорасли

kirilgolov

Хм, благодаря...
Ще изчакам тогава... Дано всичко да се оправи. Интересно ми е, че е само по мъха, но не и по другите растения.
68l., Danio rerio, Corydoras Julii
Anubias barteri var nana, Vallisneria, Crypotocoryne wendtii, Egeria densa, Taxiphyllum barbieri
Aquael Fan 3, EHEIM 75W, Tetra Tetramin, Tetra Pro Color

petko

Не са бактериални налепи.Ако бяха такива щяха лесно да се отделят от растенията,а колегата казва ,че трудно се отделят.
Постепенно премахвай най-засегнатите места.
Мъхестите се махат лесно с глутаралдехид.Нишковидните са зор.

bustama

С мъховете е така... поне при мен. След като се стабилизира аквариума и при добри нива на микро/макро елементи мъха ще се пребори с водораслите. На този етап, може драстично да намалиш светлината.
Като цяло, борбата с водораслите е безсмислена и ненужна! Ако ще и глутамаралперехид   *ROFL* да бухате в аквариумите си все тая...

kuvert

Цитат на: bustama - 18.12.2014 15:33
Като цяло, борбата с водораслите е безсмислена и ненужна!
От 5 години като член на този форум по-голяма глупост не бях чел досега!

petjofi2

Искам да споделя и моето мнение относно нишковидните, налепи и черната брада. Преди около три месеца аквариума ми приличаше на дъно на блатно запустяло езеро, навсякъде по растенията висяха едни черни кончета и всичко беше в мъх и черна брада, тогава се обърнах за съвети към колегата "Kuvert" относно Глутаралдехида. Не вярвах че може нещо да съживи и оправи растенията и реших да пробвам, така или иначе вече бяха за в коша. Започнах да го третира точно както е описано в описанието след което пуснах няколко Ампуларий. Две седмици по късно аквариума видимо беше по добре, а до днешна дата той просто не е същият. Няма и следа от гадните водорасли.Благодарение на този препарат и много търпение. *YAHOO*

bustama

Цитат на: kuvert - 19.12.2014 09:30
От 5 години като член на този форум по-голяма глупост не бях чел досега!


Ще се радвам... ако след 5 години разбереш каква глупост си написал. :-D Нищо лично!

bunzip2

Цитат на: bustama - 18.12.2014 15:33
...
Като цяло, борбата с водораслите е безсмислена и ненужна! Ако ще и глутамаралперехид   *ROFL* да бухате в аквариумите си все тая...

Като цяло, мисля, че идеята на колегата е, не да се борим с водораслите, защото те няма да се махнат, колкото и да ги морим и да ги чистим и скубем. Те ще се завръщат отново и отново, докато не бъде премахнат фактора, който отключва тяхното развитие.
Тоест, нещо в параметрите на водата не е наред. Лошо съотношение на N:P, предозиране на някой от микро елементите, или просто нестабилизиран аквариум (нов).

Така че, отстраним ли причинителя за появата на въпросното водорасло, ние нарушаваме благоприятната му среда за развитие и то изчева така както се е появило - само.

Similar topics (5)

35884

Публикации: 10
Прегледи: 4630

11329

Публикации: 8
Прегледи: 4601

59681

Публикации: 2
Прегледи: 7306

307

Започната от sho


Публикации: 22
Прегледи: 10764

49506

Започната от akissiov


Публикации: 3
Прегледи: 2564