• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 18:24

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Загниване на растения

Започната от Eliz, 08.09.2012 21:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Eliz

Здравейте колеги!За жалост ми се налага да пиша в този раздел...проблемът е с почти всичи растения в аквариума:валиснерия,пистия,ехинодорус.Параметрите на аквариума са: обем 240 литра(височина 50 см),осветление 2 х 54W Day light,светоден 8–9 часа,температура 29–30 C,смяна на вода редовно-2 пъти седмично-веднъж 80 литра,втори път според настроението 30-40 литра,торене след смяна  по 10 мл JBL Ferropol и добавяне на таблетки в корените на растенията на Тетра и Даяна на 3 седмици,грунда е с размер 2-3 мм и дебелина на слоя около 5 см.Обитателите в аквариума са 4 малки дискуса,8 родостомуса,1 анциструс.Аквариумът е стратиран на 17.07.2012г.Загниват старите листа на валиснерията като успоредно с това пуска и доста нови издънки,но все пак по-ускорено е хвърлянето на листата.Пистията ми за по-малко от 2 месеца от 2 коренчета превзе половината аквариум,но въпреки бързия растеж голяма част от по-старите растения са с покафенели и гниещи корени.Ехинодоруса не знам точно какъв вид е-нисък с тесни листа,но не е тенелус,започна да проявява същите симптоми.Със сигурност проблем е високата температура,а и може би прекалено големия брой бързорастящи.След прочит на някои теми на колеги с подобни проблеми стигнах до извода,че е липса на Калий.Какъв тор да си взема за да спася растенията,които имам и имат ли шанс на тази температура без да подавам CO 2?





terier4o

Не  знам на какво се дължи твоя проблем , но мисля , че не е от температурата . При мен осветлението си грее яко и пдо рпеди няколко седмици си беше над 30 градуса ... . Растежа видимо намаля , но нямаше никакви загнивания или дупки по листата .
Аз примерно когато се сблъскам с някой проблем .... първото нещо което правя е да започна големи и чести смени на водата ( 2 пъти седмично по 50% ... )
Има ли др признаци на ''недоволство '' в растенията .... старите листа опадват ли , гниенето от стеблото ли почва ? Можеше ли да направиш поне една снимка на някое от растенията ?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

Eliz

За жалост снимки не мога да кача,защото вчера ми се счупи фотоапарата,гниенето започва от основата на листата.Имам и 1 коренче криптокорина,което е от 2 седмици в аквариума-изкара 1 нов лист,който е бял.

bustama

В тора които ползваш има калий - не е в него проблема. Дай нива на нитрат и фосфат.
Пробвай дя намалиш/увеличиш торенето с препарата който ползваш ако нивата на нитрат и фосфати са в норма.

JEM

Аквариума е стартиран преди малко повече от месец.От колко време е проблема?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fprikachi.com%2Fimages%2F852%2F6799852C.jpg&hash=f2353be992cf54bc4f05d0515acf68d5dedde1e7

Eliz

Валиснерията не вървеше много добре даже от самото начало,но сега нещата особено се влошават с нея.Другите растения се развиваха добре когато температурата беше по-ниска и от както пуснах дискусите и температурата се покачи нещата излизат извън контрол.Тези дни ще потърся тестове за нитрати,но ме съмнява нивото им да е ниско при тези чести хранения на рибите и мътилката,която вдигат.Ако някой има други идеи,моля да помага,защото искам да си спася китките. :-(
П.П:забелязах,че всъщност гниенето започва от горната част на листата,а не както написах вчера.

bustama

При промяна в средата на растенията им трябва време. Според мен не прави нищо - не тори, без въглероден диоксид - чакане.

Eliz

Благодаря на всички за съветите,ще йм дам време,дано се оправят нещата.

Mirobg

Едно пиленце закъсняло да излети на юг есента. Станало студено и както летяло, тупнало на земята със заледени крилца. Добре обаче минала крава и се изакала отгоре му. От топлото кравешко ако пилето се стоплило, крилцата му се размразили и то весело подало глава над лайното и зачуруликало. Чуло го ед

Penta


Similar topics (5)

51574

Публикации: 3
Прегледи: 2432

24575

Публикации: 5
Прегледи: 2554

5789

Публикации: 5
Прегледи: 3463

17999

Започната от HADJOLOV


Публикации: 1
Прегледи: 1866

43828

Публикации: 1
Прегледи: 1422