• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 05:29

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Забавен растеж, липси или излишък?

Започната от aleksandarspassov, 26.12.2016 16:50

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

aleksandarspassov

От около 2 месеца се боря с изключително забавения растеж на повечето ми китки, някой от растенията като лимнофила ароматика например имат гниене на старите листа.. Аквариумът е 400л. торя с профито, нитрати и фосфати. Осветлението е 6 пури T5 x 55w, като светя стъпаловидно 8 часа 2-4-2, тестове нямам и не правя. На снимката се вижда колко рехаво е Монте Карло, презасъдено преди 6-7 седмици, при положение че при абсолютно същата поддържа преди време растеше като лудо..

Ще съм ви благодарен за всякакви съвети.


petko

Кога е стартиран аквариума?
По-колко ториш?
СО2 има ли?
Да разбирам ли ,че преди да го презасадиш Монте Карлото си е растяло добре.
Колко е висок аквариума и има ли рефлектори на лампите?
На каква възраст са лампите?

aleksandarspassov

Стартиран е преди 10 месеца, дневните дози нитрат, фосфат и профито са по 10мл от всяко. CO2 се подава от бутилка по 2 балончета в секунда, до скоро от самоделен реактор а в момента с JBL proflora inline. Висок е 60см. Има рефлектори , пурите не са сменяни от старта и да монтекарлото си растеше добре. Реших да го презасядя, защото из между него се беше захванала много ричия. Точно при изкореняването му се вдигна огромно количество органика и може би тогава нещо се обърка..
Така изглеждаше аквариума преди 2 месеца.


Penta

Искам да направя едно уточнение отнасящо се за всички питащи за проблеми срастенията :
Въпроса "По колко ториш" жели да се уточни количеството внасяно вещество в мг/л. И докато 10мл от фирмен тор какъвто е ProFito на 400л вода веднага може да се превърне в 0.06 мг/л Желязо, то 10мл от Нитрат не значи абсолютно нищо.
Дозировката едва ли е проблема при теб, от разбутването на дъното се е сринала системата най-вероятно.
Как са върховете на растенията, новия разтеж ?

aleksandarspassov

Върховете са си добре изглеждат здрави, ето две пресни снимчици

https://s27.postimg.cc/5999ali77/IMG_20161226_183803.jpg

https://s23.postimg.cc/sllzg9cpn/IMG_20161226_183726.jpg

evgeni200

Грунд в растителен аквариум не се сифонира или разбутва освен ако аквариума не подлежи на рестартиране

aleksandarspassov

Добро заключение до което стигнах и сам, а някакъв полезен съвет?

Amev

Другото което идва на ум е че както пента каза , дозата тор е крайно недостатъчна , преди като листната маса е била по малко е стигала , но с нарастване на растенията трябва да завишаваш и торенето. Това което ториш сега са дози за 100 литра аквариум средно залесен. Лампите навярно са ти 54 вата. Дай повече инфо и за тях като спектър , марка , лумени
За со2 - 2 балона в секунда подавам аз на 200 литра като разтварям с проточен. А този твоя на джбл си е прост дифузер вързан към маркуча на канистъра. Пак има загуби. Сложи си чекер ако нямаш. И нагласяй со2 на 20-30 мг/л. Спираш ли го през ноща ? Каква ти е твърдоста на водата ?

petko

Може да увеличиш нитратите.Също така и малко по голяма седмична смяна на водата.

aleksandarspassov

Ph-то е 6.4-6.8 според JBL 6 in 1 теста който имам, на когото не може много да се вярва.. co2-то се спира и пуска с лампите които са 2 аквадтара и 4 гролукса каквито, до колкото знам повечето колеги използват.
Мисля да ви послушам и да засиля торенето и цо2 и да започна с 50%-тови смени на вода на 4 дни, пък да видим..

Amev

Повечето колеги не ги използват тези лампи защото са крайно слаби ... вземи си една 880 , 2х 865 , една 840. И остави двата гролукса. Като гледам ароматиката как е като палма и светлинката и е малко слаба...

Penta

Абе то на 60см височина каквито и лампи да слага най-долните листа ще са засенчени. Но все пак с 880,865 или 840 ще има някаква разлика.

aleksandarspassov

Поправка, нещо съм се заблудил лампите ми са 4 865-ци и 2 гролукса. При това положение какво бихте ми препоръчали да подобря? Може би са 880 и 840, но каква е ползата от 840 при положение че келвините там са по-ниски?

zariio

Замени гролукса с 880 или 840.
Келвините не ти дават по-силна светлина а вида и е различен.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Amev

Специално осрам лампа 54 вата 840 е малко повече лумени от 865. И разлика има чисто визуално. По жълта е и ако я сложиш най-отзад има ефект за дълбочина макар и минимален.

И со2 го нагласи да се пуска 2-3 часа преди лампите за да насища и да спира час преди да изгаснат.

kuvert

Азотен тор добавяш ли?
Точно за лимнофилата от опит зная,че без азот върви трудно.
Аз също торя с профито, но то е за слабо до среднозалесен аквариум. Добавям задължително тензококтейл, за да успея да нахраня растенията.

danielm

400 литра от липси и ровене не могат така лесно да зациклят.
Не ми стана ясно по колко вода се сменя, но ми прилича на натруапване на вещества.
За мен такава аква може така да зацикли или при значително натрупване или при пълно затлачване на дъното. И тъй като не вярвам за 8 месеца да се затлачи Манадо-то(въпреки че е ситно) бих заложил на две бързи големи смени на водата.

aleksandarspassov

Дани, обикновенно правя седмична смяна от 20-25%, но преди 3 дни направих една 50%-това която мисля утре да повторя. От днес засилиха торенето и co2-то което също включих 2 часа преди осветлението както ме посъветва Amev и вече е на лице леко кипене. Също така поръчах 880 и 840 пури които утре ще бъдат монтирани.

Kuvert, не съм много наясно но нитратът не доставя ли азот?
С тензото не съм много наясно ще потърся повече инфо из форума.

danielm

Без да се заяждам с никой или да правя излишни изводи ... нито да оспорвам световния опит ...
Масовата практика за добавяне на макро с калиеви торове, комбинирана със смени на водата под 50% води до натрупване на калий във водата (според мен и практиката ми).
Варианти много:
1/ По-големи смени на водата за да избегнем натрупване на калий след усвояване на азота.
2/ добавяне на азот без калий
3/ комбинация от двете

А как да добавим азот без калий ... и без много да рискуваме - уреа, ад блу като на голфу  :-D ...
А в 400 литра ... каквото си искаме - амониева силитра, гърнето на малката, резултата от една бира ...

evgeni200

danielm, понеже почти всички вече са катионообменен грунд трябва и е време да започнете да разглеждате задърженето в приоритет на положително заредените хранителни вещества от него.
Грунда работи на база приоритетно заместване и преди време бях публикувал редицата, но от тогава не съм и видял да се коментира  :-)
Аз съм си още с пясък и действително ми е важен калия във водата, но в случая всичкия може да е в грунда или добавянето на друг елемент да го измести от грунда и всичкия да отиде във водата!
Разместването на създадени слоеве грунд е много вредно за един акваруим и колегата ще трябва да изчака да се въстановят  *DRINK*

danielm

Точно този пост поисках модераторите да го преместят при статиите за да ги четем по няколко пъти.
http://aquariumbg.com/forum/akvaskeiping/grund-v-nature-aquarium/msg439996/#msg439996

Само дето намаленото на 50% Манадо, идващо по-евтино от кварцов пясък от електронния магазин някак си поне в началто не показа такива резултати като Аква Сойл-а и субстрата за кристали. http://aquariumbg.com/forum/oformlenie-i-dekoraciya/substrat-jbl-manado/msg497362/#msg497362
И сега не съм забелязал да омекотява допълнително вода, ще го пробвам сега с вече работещ цикъл дали ще смъкне ГХ-то като го набухам с магнезии.

evgeni200

Манадото си хваща само положителни йони в определена последователност и ги замества ако приоритетните са повече
Аквасоил е съвсем друг състав

danielm

Прибрах се и веднага тествах и теста обезмисли вдигането на гх-то.
В питейната и аквариумната вода PH (на минимума) и KH (6) са идентични. Питейната вода GH <3 , аквариумна >7. Слагам 5г. магнезии при смяна на водата заради скаридите (сменям 50% от обема), но пак ми се вижда много 7. Ще изчакам една седмица да видя дали ще го смъкне, ама ако не може да смъкне магнезия няма и да вади калия (Сашо няма калции и магнезии) от водата и ако нещо остава в грунда - трябва да е калий.
Или нещо бъркам генерално в логиката, или Манадото за БГ е керамзит с визия на Манадо.

evgeni200

Манадото е изпечена глина, но без органика и хуминовите киселини.
Глинените грундове имат отрицателен заряд и задържат положителни йони които имат и един приоритет на заместване спрямо техните концентрации - редицата съм я публикувал тук на форума
Растенията с корените си се хранят с тези хранителни вещества, но вътре в грунда са недостъпни за водорасли.
Когато намериш редицата и добавиш ударна доза магнезий има вариант всички в ДЯСНО на него да преминат във водата, но при положение, че грунда е целия зареден  :-)
Когато този магнезий е лепнат като магнит към грунда ти мериш обаче го няма във водата.

Точно на обратния принцип работи нитратната смола задържа отрицателните нитратни

danielm

Е именно де, гх-то трябва да е ниско ако магнезия е в грунда. Магнезия и калция са последни и вадят всичко, а водата трябва да е мека и пълна с калий и нитрат. Е калии не мога да премеря, а нитрата е висок, защото всеки ден слагам. Но водата не е мека и е доста по-твърда от тази, дето слагам ... а не знам 5г. магнезий дали обясняват това. В инертния не се получааше така..
P.S. не съм Юли и не искам никой да ме идентифицира с него, грам не се заяждам или не искам да съм дървен философ. Може да има няколко профила, но този не е негов.

evgeni200

Цитат на: danielm - 28.12.2016 19:18
Магнезия и калция са последни и вадят всичко

Добавям и калия - последни в ДЯСНО, което ще рече последни ще се задържат от грунда.

danielm

Добре е да не забравяме защо подхванахме бирата ...  *DRINK* , а аквата на Сашо още цикли. Цикли ли?
Или "готвача" е с тор само с калий, аквата е само с Манадо на цена на бира на литър, макрото са много, 10млл. профито е малко за това макро и тази светлина,  ...
Цитат на: evgeni200 - 28.12.2016 19:50
Добавям и калия - последни в ДЯСНО, което ще рече последни ще се задържат от грунда.
Първи или последни? всъщност ясно - всичко друго излиза.

evgeni200

Гледаш втората картинка от линка :)
https://www.google.bg/search?q=Cation+Exchange+Capacity&espv=2&biw=1280&bih=894&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwibkezFupfRAhUFNxQKHQr6DjUQ_AUIBigB#tbm=isch&q=cation+exchange+capacity+formula
Лошо е че е на английски, но имаш и пх отговорно за какво ще се случи и налична органика.

danielm

Е органиката не трябва ли допълнително да смъкнат gh-то, а ph-то да е и функция от това?
Нямам батерии за тдс-а, ама и той не беше ниско долу, което значи , че си има и натрий.

evgeni200

Манадото съдържа нещо което ако тестваш ще разбереш какво  :-)

Amev

Ето го манадото:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fuploads.tapatalk-cdn.com%2F20161229%2Fd2fbb341ed92267dfe3bf06462083319.gif&hash=7293003c7ccf9111d4e64cdf42d8229f1270892a

А защо искашда буташ Gh ? При мене го държа в космоса , но съм с инертен грунд. Повече си играя с Kh , даже го вдигах с калиев бикарбонат (тва за виното)

aleksandarspassov

Малко ъпдейти от мен, след засилване на торенето, две нови пури, няколко 50% смени на водата, малко нови китки и "бъркочи" powered by danielm :), нещата лека полека потръгват. Монте карлото има доста нови свежи зелени стръкчета и няма помен от изплували гниещи стари листа от останалите растения.
Ето как изглежда седмица по-късно..



danielm

Свежите листа се виждат и на снимката, явно нещата тръгват.
Лошото е, че направи всичко препоръчано ... и така не разбрахме кое е било проблема. А може и всичко в пакет.

aleksandarspassov

Още малко ъпдейти от мен, върви бавно, но стабилно :)


evgeni200

Циано ли е отпред в грунда?!

aleksandarspassov

Не мисля, или поне няма признаци да е циано, няма миризма и не се разпространява..

danielm

Новите китките са в много добра форма, старите се оправят!
Цветовете изглеждат на снимката по-свежи, ливадата по-тучна.
*DRINK*
Много яка пътека.
P.S. Апоногетона трябва да е по-червен, така че вдигни още малко микрото с желязо. Стане ли тенелуса червеникав - спираш. 
*CRAZY*

evgeni200

Има прогрес, но за месец е слаб растежа.
Премери си КХ по цвета на дидиплиса би трябвало да е доста ниско и може там да е проблема.
Трябва да е 4 КХ - това е оптималната стойност за растения и добра биофилтрация  :-)

Penta

Цитат на: evgeni200 - 03.02.2017 00:06
Премери си КХ по цвета на дидиплиса би трябвало да е доста ниско и може там да е проблема.

Това е интересно, наблюдавал ли си връзка между цвета на дидиплиса и КН ?

evgeni200

При повечето растения я има зависимостта  :-)

aleksandarspassov

Според теста на JBL 6 в 1 кх-то е между 3 и 6, като цвета е по близък до 3. Имай предвид че височината на аквата е 60см и мисля че това оказва най голямо влияние на цвета в моя случай. А от днес вдигам и желязо както Даниел препоръча, ще видим ефекта надявам се изразен в цвят а не в нишковидни :D

evgeni200

Принципно да са червени едни растения основен фактор е силата на светлината, като това е защитна реакция при тях.
Това което стана при теб се е случвало и при мен, като разбутах цялото дъно и тогава дори лимнофила сесифлора придоби червен цвят.
Смяна на вода, органика върху грунда обираше и нищо не растеше както трябва!!!!
Расбута ли се грунда се нарушава редокспотенциала на системата и при мен помогна само рестартиране!!!
Рестартиране разбирай буквално всичкия грунд промиване наново и изцяло нова вода.

Similar topics (3)

6634

Публикации: 12
Прегледи: 4731

9392

Публикации: 5
Прегледи: 3661

41922

Публикации: 8
Прегледи: 4738