• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 01:05

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Забавен растеж, липси или излишък?

Започната от aleksandarspassov, 26.12.2016 16:50

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

aleksandarspassov

От около 2 месеца се боря с изключително забавения растеж на повечето ми китки, някой от растенията като лимнофила ароматика например имат гниене на старите листа.. Аквариумът е 400л. торя с профито, нитрати и фосфати. Осветлението е 6 пури T5 x 55w, като светя стъпаловидно 8 часа 2-4-2, тестове нямам и не правя. На снимката се вижда колко рехаво е Монте Карло, презасъдено преди 6-7 седмици, при положение че при абсолютно същата поддържа преди време растеше като лудо..

Ще съм ви благодарен за всякакви съвети.


petko

Кога е стартиран аквариума?
По-колко ториш?
СО2 има ли?
Да разбирам ли ,че преди да го презасадиш Монте Карлото си е растяло добре.
Колко е висок аквариума и има ли рефлектори на лампите?
На каква възраст са лампите?

aleksandarspassov

Стартиран е преди 10 месеца, дневните дози нитрат, фосфат и профито са по 10мл от всяко. CO2 се подава от бутилка по 2 балончета в секунда, до скоро от самоделен реактор а в момента с JBL proflora inline. Висок е 60см. Има рефлектори , пурите не са сменяни от старта и да монтекарлото си растеше добре. Реших да го презасядя, защото из между него се беше захванала много ричия. Точно при изкореняването му се вдигна огромно количество органика и може би тогава нещо се обърка..
Така изглеждаше аквариума преди 2 месеца.


Penta

Искам да направя едно уточнение отнасящо се за всички питащи за проблеми срастенията :
Въпроса "По колко ториш" жели да се уточни количеството внасяно вещество в мг/л. И докато 10мл от фирмен тор какъвто е ProFito на 400л вода веднага може да се превърне в 0.06 мг/л Желязо, то 10мл от Нитрат не значи абсолютно нищо.
Дозировката едва ли е проблема при теб, от разбутването на дъното се е сринала системата най-вероятно.
Как са върховете на растенията, новия разтеж ?

aleksandarspassov

Върховете са си добре изглеждат здрави, ето две пресни снимчици

https://s27.postimg.cc/5999ali77/IMG_20161226_183803.jpg

https://s23.postimg.cc/sllzg9cpn/IMG_20161226_183726.jpg

evgeni200

Грунд в растителен аквариум не се сифонира или разбутва освен ако аквариума не подлежи на рестартиране

aleksandarspassov

Добро заключение до което стигнах и сам, а някакъв полезен съвет?

Amev

Другото което идва на ум е че както пента каза , дозата тор е крайно недостатъчна , преди като листната маса е била по малко е стигала , но с нарастване на растенията трябва да завишаваш и торенето. Това което ториш сега са дози за 100 литра аквариум средно залесен. Лампите навярно са ти 54 вата. Дай повече инфо и за тях като спектър , марка , лумени
За со2 - 2 балона в секунда подавам аз на 200 литра като разтварям с проточен. А този твоя на джбл си е прост дифузер вързан към маркуча на канистъра. Пак има загуби. Сложи си чекер ако нямаш. И нагласяй со2 на 20-30 мг/л. Спираш ли го през ноща ? Каква ти е твърдоста на водата ?

petko

Може да увеличиш нитратите.Също така и малко по голяма седмична смяна на водата.

aleksandarspassov

Ph-то е 6.4-6.8 според JBL 6 in 1 теста който имам, на когото не може много да се вярва.. co2-то се спира и пуска с лампите които са 2 аквадтара и 4 гролукса каквито, до колкото знам повечето колеги използват.
Мисля да ви послушам и да засиля торенето и цо2 и да започна с 50%-тови смени на вода на 4 дни, пък да видим..

Amev

Повечето колеги не ги използват тези лампи защото са крайно слаби ... вземи си една 880 , 2х 865 , една 840. И остави двата гролукса. Като гледам ароматиката как е като палма и светлинката и е малко слаба...

Penta

Абе то на 60см височина каквито и лампи да слага най-долните листа ще са засенчени. Но все пак с 880,865 или 840 ще има някаква разлика.

aleksandarspassov

Поправка, нещо съм се заблудил лампите ми са 4 865-ци и 2 гролукса. При това положение какво бихте ми препоръчали да подобря? Може би са 880 и 840, но каква е ползата от 840 при положение че келвините там са по-ниски?

zariio

Замени гролукса с 880 или 840.
Келвините не ти дават по-силна светлина а вида и е различен.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

Amev

Специално осрам лампа 54 вата 840 е малко повече лумени от 865. И разлика има чисто визуално. По жълта е и ако я сложиш най-отзад има ефект за дълбочина макар и минимален.

И со2 го нагласи да се пуска 2-3 часа преди лампите за да насища и да спира час преди да изгаснат.

Similar topics (3)

9392

Публикации: 5
Прегледи: 3659

6634

Публикации: 12
Прегледи: 4719

41922

Публикации: 8
Прегледи: 4726