• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 10:40

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Забавен растеж, липси или излишък?

Започната от aleksandarspassov, 26.12.2016 16:50

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kuvert

Азотен тор добавяш ли?
Точно за лимнофилата от опит зная,че без азот върви трудно.
Аз също торя с профито, но то е за слабо до среднозалесен аквариум. Добавям задължително тензококтейл, за да успея да нахраня растенията.

danielm

400 литра от липси и ровене не могат така лесно да зациклят.
Не ми стана ясно по колко вода се сменя, но ми прилича на натруапване на вещества.
За мен такава аква може така да зацикли или при значително натрупване или при пълно затлачване на дъното. И тъй като не вярвам за 8 месеца да се затлачи Манадо-то(въпреки че е ситно) бих заложил на две бързи големи смени на водата.

aleksandarspassov

Дани, обикновенно правя седмична смяна от 20-25%, но преди 3 дни направих една 50%-това която мисля утре да повторя. От днес засилиха торенето и co2-то което също включих 2 часа преди осветлението както ме посъветва Amev и вече е на лице леко кипене. Също така поръчах 880 и 840 пури които утре ще бъдат монтирани.

Kuvert, не съм много наясно но нитратът не доставя ли азот?
С тензото не съм много наясно ще потърся повече инфо из форума.

danielm

Без да се заяждам с никой или да правя излишни изводи ... нито да оспорвам световния опит ...
Масовата практика за добавяне на макро с калиеви торове, комбинирана със смени на водата под 50% води до натрупване на калий във водата (според мен и практиката ми).
Варианти много:
1/ По-големи смени на водата за да избегнем натрупване на калий след усвояване на азота.
2/ добавяне на азот без калий
3/ комбинация от двете

А как да добавим азот без калий ... и без много да рискуваме - уреа, ад блу като на голфу  :-D ...
А в 400 литра ... каквото си искаме - амониева силитра, гърнето на малката, резултата от една бира ...

evgeni200

danielm, понеже почти всички вече са катионообменен грунд трябва и е време да започнете да разглеждате задърженето в приоритет на положително заредените хранителни вещества от него.
Грунда работи на база приоритетно заместване и преди време бях публикувал редицата, но от тогава не съм и видял да се коментира  :-)
Аз съм си още с пясък и действително ми е важен калия във водата, но в случая всичкия може да е в грунда или добавянето на друг елемент да го измести от грунда и всичкия да отиде във водата!
Разместването на създадени слоеве грунд е много вредно за един акваруим и колегата ще трябва да изчака да се въстановят  *DRINK*

danielm

Точно този пост поисках модераторите да го преместят при статиите за да ги четем по няколко пъти.
http://aquariumbg.com/forum/akvaskeiping/grund-v-nature-aquarium/msg439996/#msg439996

Само дето намаленото на 50% Манадо, идващо по-евтино от кварцов пясък от електронния магазин някак си поне в началто не показа такива резултати като Аква Сойл-а и субстрата за кристали. http://aquariumbg.com/forum/oformlenie-i-dekoraciya/substrat-jbl-manado/msg497362/#msg497362
И сега не съм забелязал да омекотява допълнително вода, ще го пробвам сега с вече работещ цикъл дали ще смъкне ГХ-то като го набухам с магнезии.

evgeni200

Манадото си хваща само положителни йони в определена последователност и ги замества ако приоритетните са повече
Аквасоил е съвсем друг състав

danielm

Прибрах се и веднага тествах и теста обезмисли вдигането на гх-то.
В питейната и аквариумната вода PH (на минимума) и KH (6) са идентични. Питейната вода GH <3 , аквариумна >7. Слагам 5г. магнезии при смяна на водата заради скаридите (сменям 50% от обема), но пак ми се вижда много 7. Ще изчакам една седмица да видя дали ще го смъкне, ама ако не може да смъкне магнезия няма и да вади калия (Сашо няма калции и магнезии) от водата и ако нещо остава в грунда - трябва да е калий.
Или нещо бъркам генерално в логиката, или Манадото за БГ е керамзит с визия на Манадо.

evgeni200

Манадото е изпечена глина, но без органика и хуминовите киселини.
Глинените грундове имат отрицателен заряд и задържат положителни йони които имат и един приоритет на заместване спрямо техните концентрации - редицата съм я публикувал тук на форума
Растенията с корените си се хранят с тези хранителни вещества, но вътре в грунда са недостъпни за водорасли.
Когато намериш редицата и добавиш ударна доза магнезий има вариант всички в ДЯСНО на него да преминат във водата, но при положение, че грунда е целия зареден  :-)
Когато този магнезий е лепнат като магнит към грунда ти мериш обаче го няма във водата.

Точно на обратния принцип работи нитратната смола задържа отрицателните нитратни

danielm

Е именно де, гх-то трябва да е ниско ако магнезия е в грунда. Магнезия и калция са последни и вадят всичко, а водата трябва да е мека и пълна с калий и нитрат. Е калии не мога да премеря, а нитрата е висок, защото всеки ден слагам. Но водата не е мека и е доста по-твърда от тази, дето слагам ... а не знам 5г. магнезий дали обясняват това. В инертния не се получааше така..
P.S. не съм Юли и не искам никой да ме идентифицира с него, грам не се заяждам или не искам да съм дървен философ. Може да има няколко профила, но този не е негов.

evgeni200

Цитат на: danielm - 28.12.2016 19:18
Магнезия и калция са последни и вадят всичко

Добавям и калия - последни в ДЯСНО, което ще рече последни ще се задържат от грунда.

danielm

Добре е да не забравяме защо подхванахме бирата ...  *DRINK* , а аквата на Сашо още цикли. Цикли ли?
Или "готвача" е с тор само с калий, аквата е само с Манадо на цена на бира на литър, макрото са много, 10млл. профито е малко за това макро и тази светлина,  ...
Цитат на: evgeni200 - 28.12.2016 19:50
Добавям и калия - последни в ДЯСНО, което ще рече последни ще се задържат от грунда.
Първи или последни? всъщност ясно - всичко друго излиза.

evgeni200

Гледаш втората картинка от линка :)
https://www.google.bg/search?q=Cation+Exchange+Capacity&espv=2&biw=1280&bih=894&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwibkezFupfRAhUFNxQKHQr6DjUQ_AUIBigB#tbm=isch&q=cation+exchange+capacity+formula
Лошо е че е на английски, но имаш и пх отговорно за какво ще се случи и налична органика.

danielm

Е органиката не трябва ли допълнително да смъкнат gh-то, а ph-то да е и функция от това?
Нямам батерии за тдс-а, ама и той не беше ниско долу, което значи , че си има и натрий.

evgeni200

Манадото съдържа нещо което ако тестваш ще разбереш какво  :-)

Similar topics (3)

6634

Публикации: 12
Прегледи: 4719

9392

Публикации: 5
Прегледи: 3649

41922

Публикации: 8
Прегледи: 4726