• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 23:26

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Всички растения се скапват!

Започната от geroff, 22.07.2014 22:32

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

geroff

Привет, всъщност незнам откъде да започна, ще опиша накратко какво се случва, ако изпусна нещо ще го напиша допълнително.
Аквариума е с обем 126л., реално вода вътре има около 100 литра. В момента го осветявам с четири пури по 20вата, като височината е 43см. Растениа hemiantus cuba' rotala micranda, elatine hydropiper hydrocotyle i pogostemon stellatus. В момента обитателите са около 20 подрастващи гупи. Преди около месец започнаха проблемите. Всички растения буквално започнаха да се скапват и да плуват отгореа, единственото нещо което се промени е температурата - 29 градуса от 27. Преди това.:  ежедневно торене с акваформула стандарт, profito, седмично добавяне на калии и желязо. ПХ в рамките на 7,желязото го държа в норма, поне спорет теста 0,5мг.\л. Подавам двуокис от бутилка, споре теста също в нормите. Растенията си кипяха и всичко беше наред. Нитрати и фосфати не съм мерил, като в послеено време започнах и да добавям калиев нитрат, но ефект няма. Чудя се, дали повишението с два градуса на температурата може да предизвика това, или бъркам някъде? Или просто пазарджишката вода е прекалено добра за растения?....

Penta

При толкова силно осветление и обилно подаване на CO2 растенията ти изконсумирват много бързо нитрат/фосфат. Насочи вниманието си там, купи си тестове за нитрат/фосфат.

petko

Повишената температура ги карат да консумират повече,така че може да е един от факторите.
Остави теста за желязо на страна,колко акваформула добавяш.
Как е смяната на водата.
Тестовете за нитрат и фосфат ще покажат ,че нямаш такива.

geroff

Акваформула добабявам всеки ден, една трета от мерителната лъжичка която е с тора, и пет мл. Профито. Водя сменям всяка седмица по 30 литра. Зящо мослиш, че тестовете ще покажат нула?  Трябва да започна да добавям ли?
Извинявам се на всички за правописа , пиша от телефон.

petko

Имам чувството,че предозираш.Защо слагаш и от двата?
Някой микроелемент се е натрупал в повече или магнезий или калий.
Дай една снимка.

geroff

Може, не споря. Да преустановя всякакво торене за няколко дни? Нямам такива тестове да меря. Снимка сега немога не съм вкъщи, а и то не остана какво да се снима.....

Penta

Цитат на: petko - 23.07.2014 08:12
Имам чувството,че предозираш.

Дори само с Profito-то предозиращ.

dafil

С повишаването на температурата се повишава и метаболизма на растенията=> още ЦО2 и торове :-D(наблегни на фосфата и нитрата)
Другият вариант е да инсталираш 2-3 вентилаторчета почти успоредно на водната повърхност,за да ти свалят температурата до около 25 градуса ;-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

bunzip2

Това 5 мл. профито, дневната доза ли ти е!? Отделно и акваформула слагаш... според мен предозираш и то много яко.

geroff

Ами незнам дали точно пет, слагах на око, но нещата си вървяха добре и не съм имал проблем с водорасли, може би това ме е насърчило да слагам в такива количества. Сега ще пробвам с малки дози нитрат и фосфат като сведа да минимум другото торенене, да видим дали ще има резултат.

Similar topics (5)

12447

Публикации: 2
Прегледи: 2137

31471

Публикации: 10
Прегледи: 4161

37073

Публикации: 6
Прегледи: 5043

3358

Публикации: 13
Прегледи: 13945

27378

Публикации: 2
Прегледи: 1921