• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 07:14

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Въпрос за растения

Започната от Borko_, 24.01.2015 14:26

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Borko_

Смятам да стартирам аквариум и да е нещо подобно на този на снимката с изключение на камъните, които няма да мога да намеря. Въпроса ми е дали ще стане без да подавам CO2 и колко силно осветление ще ми трябва. Благодаря предварително.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.cc%2Fxmsptymhz%2FDSC01231.jpg&hash=fd93b3faeaae8c3d26f09fc67841f8e94d06c616

Caxapa

Отговора си личи от снимката която си дал за пример. Там се виждат дробчекера, дифузьора и останалите неща за подаване на Со2 . Осветлението трябва да е много над 0.5 W/L Като в допълнение се тори по специален метод.  Камъните в случая са само декорация която с нищо не спомага за развитието на растенията в този нано аквариум.
ПП. Виждам и реклама на ..Като в случая щом са го направили от тази фирма си се изисква  задължително Со2 както и добро осветление и торене за да има успех.

Borko_

Ясно ми е, че на снимката е с Co2, но ако примерно сложа по силно осветление напр. 1 w/l няма ли да стане и без Co2 система? Растенията не се целя да изглеждат чак толкова добре колкото на тази снимка, просто искам да знам дали ще могат да виреят без подаване. За камъните просто имах предвид, че няма да мога да си намеря Ohko Stone и ще е с някакви по обикновени камъни. До сега не съм отглеждал естествени растения и не искам да рискувам и с Со2 и торене. Ако не може само с осветление ще се насоча към нещо по-лесно.

Публикациите са слети: 24.01.2015 14:47

Видях редакцията ти и ти благодаря за помоща, ще се насоча към нещо по-обикновенно с по-лесни растения.

bunzip2

При аквариум с нисък воден стълб, осветлението може да има голям компромис.
Разбира се, че може да се направи и без СО2. Само че всичко трябва да бъде съобразено за аквариум с по-бавен темп на растеж. Когато не подаваш СО2, торенето е почти никакво, или поне силно ограничено.
Светлината също трябва да се съобрази.
Повечето растения, могат да се отглеждат и без да им се подава допълнително СО2. Друг е въпроса, че едно растение, отглеждано при силно осветление и СО2, изглежда по-добре.

Като обобщителен отговор - аквариума от снимката в първия ти пост, може да се постигне без СО2. Само че, освен желание, иска и четене.

Успех  *THUMBS UP*

Публикациите са слети: 24.01.2015 14:58

Цитат на: Borko_ - 24.01.2015 14:44
... но ако примерно сложа по силно осветление напр. 1 w/l няма ли да стане и без Co2 система? ...

Каква логика намираш тук?
Напротив, дори е точно обратното. Колкото по-силно осветление имаш, толкова повече СО2 и торене.
Направи си труда да прочетеш малко статии. Има доста информация във форума. Без базови познания, резултата няма да ти хареса :)

ipman

Според мен успех няма да имаш без СО2,тези растения които са на снимката е задължително подаването на СО2.Също силна светлина и прецизно торене за да не стане мазало с водораслите. :-)

Borko_

Ясно ми стана, че не е за мен този скейп (имайки се предвид това, че до сега съм използвал само изкуствени растения и съм начинаещ в отглеждането на растения). Ще започна с нещо по-обикновенно (лесни за отглеждане растения). Като натрупам необходимия опит и познания ще мисля за нещо повече. Още веднъж ви благодаря за информацията.

terier4o

Цитат на: Borko_ - 24.01.2015 15:18
Ясно ми стана, че не е за мен този скейп (имайки се предвид това, че до сега съм използвал само изкуствени растения и съм начинаещ в отглеждането на растения). Ще започна с нещо по-обикновенно (лесни за отглеждане растения). Като натрупам необходимия опит и познания ще мисля за нещо повече. Още веднъж ви благодаря за информацията.

Нищо сложно няма в този скейп, и не знам .... защо се наплаши толкова много. Една СО2 система с мая и захар или такава с лимонена киселина, ще ти свършат работа за 40/50л. или по-малък аквариум + това  на първо време може да минеш и без дропчекър.
      Ще прочетеш няколко пъти статиите за торене, ще попиташ ако нещо не ти е ясно, и мисията става напълно възможна. Дай приблизителни размери на аквариума, който плануваш да направиш да ти кажем и две думи за осветлението.
Акваскейпа е най-красивата страна на акваристиката, всички усилия, които ще положиш, ще бъдат напълно оправдани.

ПС. Гупаджиите ги правете каквото искате, но кандидат акваскейпърите няма да ги плашите !!! :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs2.rimg.info%2F423f2c9436d6a9d376b4016d3211d9c2.gif&hash=38fb462888e63d5cd40cf419b5536d2abc534ec5

sVGNsali

Цитат на: terier4o - 24.01.2015 15:47
Нищо сложно няма в този скейп, и не знам .... защо се наплаши толкова много. Една СО2 система с мая и захар или такава с лимонена киселина, ще ти свършат работа за 40/50л. или по-малък аквариум + това  на първо време може да минеш и без дропчекър.
      Ще прочетеш няколко пъти статиите за торене, ще попиташ ако нещо не ти е ясно, и мисията става напълно възможна. Дай приблизителни размери на аквариума, който плануваш да направиш да ти кажем и две думи за осветлението.
Акваскейпа е най-красивата страна на акваристиката, всички усилия, които ще положиш, ще бъдат напълно оправдани.

ПС. Гупаджиите ги правете каквото искате, но кандидат акваскейпърите няма да ги плашите !!! :-D

+1 Колега. След твоя пост, реших да драсна малко и аз, да не остана по назад  :-D
СО2 под налягане е най-добро решение, но далеч не е единственото. Това, което казва terier4o е лесно и евтино. Още повече, че със затопляне на времето и лесно ще се поддържа. А за напред, ако запазиш интереса си, ще му мислиш.
Почети малко повече, поразгледай картинки и питай храбро.
Конкретно постигането и поддържането на подобен от картинката аквариум си иска СО2, няма какво да увъртаме.
НО има и други растения, не по малко красиви при правилна поддръжка, които не изискват подаване СО2 и навързаните след това неща. Е, резултати са бавни, да, но хубавото бързо не ставало.
Запалих се по хобито именно от такива красиви гледки, но съм доказан инвалид творец, твърде ми е математическо ориентирано мисленето. За това аз, а и предполагам и други тук, наистина жадувам за новаци скейпъри, на които да се помага и после вкупом да им се радваме всички.
Само желание да има, а след това и някакви парички - според едни малко, според други много  :-D
Каква е разликата между майстора и чирака? Времето.

Caxapa

Цитат на: terier4o - 24.01.2015 15:47

ПС. Гупаджиите ги правете каквото искате, но кандидат акваскейпърите няма да ги плашите !!! :-D
Ти от къде знаеш Гупистите какво отношение имат към скейпа? Айде сега и се "обиждаме" на риби..  :-D Та сега вече без шега..Прав е колегата Териерчо, че може да се спретне и системка от мая и захар или с лимонена киселина и сода бикарбонат.  Няма да се плашиш Борко и който не е опитал той не знае дали е сладък или горчив меда. Щом има желание ще има и мотив за което. Въпроса ти бе зададен  по начин по който ме провокира да ти отговоря  типично в мой стил но в случая с тази показателна снимка  са излишни коментарии. Системка е необходима от което като четеш по теми и споделен опит от колеги ще разбереш, че ще е необходимо и торене по схема и режим а и не на последно място и осветлението. Всичко това отстрани  изглежда сложно но само докато си "наквасиш" ръцете в такъв вид аквариуми. После е.....  *privet*   Ще чакаме  да покажеш какво си замислил а и не на последно място  да търсиш съвети от колеги които се занимават с отглеждане на растения.. Нали те ще са акцента в аквариума ? Камъни и подредба си е въображение и малко сръчност..

Similar topics (5)

22440

Публикации: 0
Прегледи: 1741

43331

Публикации: 7
Прегледи: 2303

15307

Публикации: 8
Прегледи: 3449

5325

Публикации: 34
Прегледи: 11016

16462

Започната от vnedel4ev


Публикации: 4
Прегледи: 2303