• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 23:31

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Растенията не вървят!

Започната от ivanpz6, 20.05.2019 14:21

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ata_nas

Към автора на темата:
Не четеш, само пишеш...

ivanpz6

Цитат на: ata_nas - 29.07.2019 13:44
Към автора на темата:
Не четеш, само пишеш...
Какво точно имаш впредвид?

Изпратено от моят SNE-LX1 с помощта на Tapatalk


wire

Намери начин да направиш поне основните тестове - pH, NO2, NO3, kH, ако можеш и на микро и макро елементи, преди смяна и след смяна на водата. Може и грундът да не е подходящ за растенията - вид, фракция, дебелина. Има ли хубаво течение на водата в аквариума?
Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!  *CRAZY*

ivanpz6

В най скоро време, ще взема тестове, че не съм вкъщи, иначе грунда със сигурност не е  от най подхоящите, в края на август ми предстой рестарт и ше сложа около 50 кг кварцов пясък с фракция 0.1-0.4 мм!

Изпратено от моят SNE-LX1 с помощта на Tapatalk


Smelly fish

Аз бях с кварцов пясък 3-5мм, но вероятно бая дебел слой бях нахвърлял, а и не бях преситил прахта когато го купих та се задръсти тоя грунд 6 месеца някъде след старта. После минах на речен пясък, сам го друсах на сито 4-7мм. Вярно едричък е ама не се задръства поне. Растенията по- лесно изкачат, сифона по- трудно се забива, но сега поне изсмуквам всичко при сифониране. А иначе при мен беше един затворен кръг- ако не сифонирах всяка седмица рибите умираха, гниеха плавници и т.н, а растенията растяха нормално. Започнах да сифонирам най- редовно заради рибите, растенията започнаха да гният, да се късат от корените и т.н. Тогава един стар акварист ми каза, че ми вкисва водата и да сложа корал във водата. Нямах корал, сложих варовикови камънаци няколко килца и от тогава да чукна на дърво всичко е ок. Сега спокойно сифонирам макс 1 път в месеца, че и по- рядко. Рибите живи, акат си, растенията растат горе долу добре. Затуй викам да не е и при теб така, може да мислиш че ти е твърда водата, а тя от много храна или от гниещите растения да се скапва. Ако беше от София твърдо щях да те посъветвам за варовика, но при вас е хубаво да си я премериш водата.

wire

Фракция 0.1-0.4 мм не е подходяща много за растения. Вземи си нещо между 1 и 5 мм, има различни разфасовки - 1-2, 1.6-3, 2-4, 3-5, 2-5 и т.н., 25кг(около 15литра) е към 15лв и по-малко. С 50 кг можеш да сложиш ~5см слой на аквариум 120х50, а аз съм останал с впечатление, че аквариумът е по-малък.

Ограничените размери на човешкия мозък не пречат на безкрайната човешка глупост!  *CRAZY*

ivanpz6

Аквариума ми в момента е 100/50/35 въпроса е, че в пазарджик намерих кварцов пясък само на едно от известните ми места и такава беше фракцията. Ако не е кварцов пясък, какво бихте ми препоръчали, като подходящ грунд? Мисля дя сложа лава, субстрат за водни растения и глинени топчета на JBL под грунда.

Изпратено от моят SNE-LX1 с помощта на Tapatalk


Smelly fish

Речен чакъл. Топливо, строителните магазини предлагат,ако имате при вас. После ситото и готово. Единствен проблем, че камънака колкото и да го миеш все по малко мътилка пуска, но това е защото от бъркането при промивката някои камъчета се разпадат. Това не значи, че ще ти се разтворят после в аквариума или че постоянно ще е мътен.

Similar topics (5)

6354

Публикации: 6
Прегледи: 4212

50179

Публикации: 4
Прегледи: 2156

30157

Публикации: 10
Прегледи: 4145

16655

Публикации: 5
Прегледи: 3862

25803

Публикации: 11
Прегледи: 4486