• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 15:54

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Торове-макро/микроелементи за аквариумни растения

Започната от Anonymous, 23.10.2004 00:41

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

etg

Абе вие "растениевъдите" сте много опасни. :twisted:
Трябва ДС за вас. Некой ден бомба може да забъркате.   :lol:

dido

А, имах едно време един колега от МЕИ-то, любител-химик, бъркаше бомби за кеф. Една зима след вземането на заверките реши да отпразнува случая с бомба самоделка. Отнесе му петте пръста на лявата ръка. Оттогава и пиратка не пипам. Гадна гледка си беше, само кръв и сухожилия....

miTko

Цитат на: "dido"С калиевия сулфат аз нямам грижи - разтварям 10-на грама в 1 л. вода + 6-7 грама тензо коктейл и го изсипвам в аквариума след смяна на водата. Ефекта е поразителен. Криптокорините ми определено щръкват, хигрофилата полисперма полудява (след 2-3 седмици ще раздавам, че вече завзема аквариума и ми засенчва младата амазонка).

Странното е, че аз наливам дозата на веднъж и нямам ама грам проблем. 77 слага по много малко почти всеки ден и твърди, че криптокорините му хвърлят листа.
Даа, ще пробвам и аз с по-разреден разтвор...Иначе железният сулфат го бъркам отделно с лимунтузу и прочее...С него проблеми нямам.
Разни мои АКВАРИУМИ 

Raven

Цитат на: "miTko"Като стана дума :wink:  :wink:  :lol:  тоя калиев сулфат и при вас ли се разтваря трудно, мамка му! Джурках 2 дена бутилката, като слагам в аквариума я разклащам и сипвам с утайката :oops: ...

сулфата по принцип се разтваря по бавно и винаги остава бяла неразтворима утайка- затова аз го оставям да се утаи 1-2 дена и след това с тънко маркуче от система издърпвам внимателно разтвора докато стигне до утайката.
не знам какво има в тази утайка но всепак гледам да я изхвърлям.
аз наистина търсих калиев нитрат заради перманентно ниските ми нитрати но намерих само сулфат , а нитратите ги добавям с друг тор..
другите разтвори на калия са почти непригодни за торене- има хлорид ,йодит а аз в къщи имам малко калиев цианид / цианкалий/ ама ми е малко и ми се свиди да го слагам в аквариума :lol:
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

dido

Цитат на: "raven"
Цитат на: "miTko"Като стана дума :wink:  :wink:  :lol:  тоя калиев сулфат и при вас ли се разтваря трудно, мамка му! Джурках 2 дена бутилката, като слагам в аквариума я разклащам и сипвам с утайката :oops: ...

сулфата по принцип се разтваря по бавно и винаги остава бяла неразтворима утайка- затова аз го оставям да се утаи 1-2 дена и след това с тънко маркуче от система издърпвам внимателно разтвора докато стигне до утайката.
не знам какво има в тази утайка но всепак гледам да я изхвърлям.
аз наистина търсих калиев нитрат заради перманентно ниските ми нитрати но намерих само сулфат , а нитратите ги добавям с друг тор..
другите разтвори на калия са почти непригодни за торене- има хлорид ,йодит а аз в къщи имам малко калиев цианид / цианкалий/ ама ми е малко и ми се свиди да го слагам в аквариума :lol:

Калиевия сулфат е хидратиран в тегловни отношение около 1:7 в полза на водата. Нищо чудно утайката да е самия калиев сулфат. Не я изхвърляй, помъчи се да я разтвориш напълно.

За калия като цианид - чувал съм, че много върви с бирата ;-)

Raven

с този цианид преди време се пробваха да тровят вълци по ловните дружинки , но понеже изтровиха всичко друго освен самите вълци се отказаха,от тогава ми е останал.
за всеки случай жена ми не знае къде го държа :lol:
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

patter

Обикалях днес да търся този котейл ... коктейл не намерих, но намерих друго на тензо - тензо желязо - съдържа само желязо (едва ли са стружки де)

 Дали може да се ползва той вместо коктейла ?

abaro

Аз имам позната от която си купих ТЕНЗО коктейла. Ще и поръчам да провери каква е пълната гама която се внася. Торът все пак е холандски а го разфасоват в Плевен. А холандците са специалисти по "изкуствено" земеделие - и надводно и подводно. Може да имат някакъв суперстимулатор от който примерно анубиаса да пуска по 2-3 листа на седмица. И край на черната брада. За съжаление на Рейвън :lol:
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

dido

Цитат на: "patter"Обикалях днес да търся този котейл ... коктейл не намерих, но намерих друго на тензо - тензо желязо - съдържа само желязо (едва ли са стружки де)

 Дали може да се ползва той вместо коктейла ?

Ами само желязо е. Като слагаш коктейла си осигуряваш и другите необходими екстри - бор, манган, молибден, цинк и т.н.

miTko

Тензо Желязо е само за желязо, има го и тук.
dido , сигурен ли си че в моите гранули калиев сулфат е със 7 молекули вода? Ако е така трябва да си коригирам сериозно сметките. :oops:
Разни мои АКВАРИУМИ 

Anonymous

Цитат на: "raven"с този цианид преди време се пробваха да тровят вълци по ловните дружинки , но понеже изтровиха всичко друго освен самите вълци се отказаха,от тогава ми е останал.
за всеки случай жена ми не знае къде го държа :lol:
и нека позная - запапзил си си го за в случай че тъщата доиде на гости и се застой повечко :):):)

dido

Цитат на: "miTko"...dido , сигурен ли си че в моите гранули калиев сулфат е със 7 молекули вода? Ако е така трябва да си коригирам сериозно сметките. :oops:


Добре, че се усети навреме :-) Грешката е моя, разбора се. Бъркам го с магнезиевия сулфат. Той е хидрогенизиран със 7 молекули вода. Калиевия сулфат НЕ Е хидрогенизиран. В него съдържанието на калий е около 50 тегловни %.

patter

Цитат на: "dido"Ами само желязо е. Като слагаш коктейла си осигуряваш и другите необходими екстри - бор, манган, молибден, цинк и т.н.

 То това ясно ... се се надявах другите екстри да не са толкова важни :-(
От това, което четох тук желязото и калия са най-важните и затова си мислих че мога да ползвам тензо желязо + калиев сулфат ...

Все пак така ще направя за проба (поне докато си намеря тензо коктейл) :-)

Raven

микроелементите обикновенно се набавят от питейното вода при достатъчно редовни смени,там са в малки количества но са достатъчни,единственото необходимо което липсва в водопровода е калий и двувалентно желязо , за това те трябва да се добавят задължително а останалите микроелементи не са.
амано казва че добавя само калий и малко желязо ,нищо друго - но не му вярвам хич,освен това казва че нитратите са му само 5мг. при това положение сигурно не минава само с калий ,,винаги съм се чудел дали не исползва ензими и хормони,японците преди години правеха опити с ензими и отглеждаха някакви гигантски тикви или дини.
като се има предвид колко адски скъпа му е подръжката на аквариумите по абонамент , нищо чудно да бърка и такива геномодификатори.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

miTko

Цитат на: "dido"
Цитат на: "miTko"...dido , сигурен ли си че в моите гранули калиев сулфат е със 7 молекули вода? Ако е така трябва да си коригирам сериозно сметките. :oops:


Добре, че се усети навреме :-) Грешката е моя, разбора се. Бъркам го с магнезиевия сулфат. Той е хидрогенизиран със 7 молекули вода. Калиевия сулфат НЕ Е хидрогенизиран. В него съдържанието на калий е около 50 тегловни %.
:) Абе и аз не съм чувал та за това попитах :wink: . Аз го смятах към 45%, ама все в ***!
Разни мои АКВАРИУМИ 

Similar topics (5)

55415

Публикации: 21
Прегледи: 9488

25153

Публикации: 21
Прегледи: 9130

5789

Публикации: 5
Прегледи: 3463

18420

Публикации: 11
Прегледи: 4513

45814

Публикации: 5
Прегледи: 1928