• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 00:01

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проблеми при торенето- липса на калций или още нещо?

Започната от tova_onova, 28.12.2012 23:34

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

tova_onova

Здравейте колеги,
Напоследък нещо оплетох конците с торенето. Сифонирах дъното (беше се яко заталачило от 9 месеца не чистено) и пресадих всичко от предния план  и част от задния - вдигна се голяма мътилка. След това започнаха проблемите с нишковидните. Започнах да сменям водата по една трета през ден и намалих значително торенето.
Преди да намаля торенето слагах следните дози:
- Profito - три пъти седмично по 3 мл. общо 9 мл. за седмица
- Easy carbo препоръчителната доза по 2мл. всеки ден
- Фосфати - три пъти седмично по 0,2 мг/л, общо 0,6мг/л за седмица;
- Нитрати - три пъти седмично по 2мг/л, общо 6мг/л за седмица.

След започването на проблемите намалих торенето по следния начин:
- Profito - три пъти седмично по 2 мл. общо 6 мл. за седмица
- Фосфати - три пъти седмично по 0,05 мг/л, общо 0,15мг/л за седмица;
- Нитрати - три пъти седмично по 0,5мг/л, общо 1,5мг/л за седмица.
Само Easy carbo си остана на по 2мл. на ден.

Въглеродни диоксид е непостоянен (мая и захар)
Аквариума е 112л. -80 дължина/35 ширина/40 височина
Осветлението е стъпково общо 8 часа. 2 часа 2х18 вата, 4 часа 4х18вата, 2 часа 2х18 вата. Общо 72 вата в пиковите часове.
PH около 7.5
Сега растенията почти спряха растът. Само лимончето расте, но с видими липси. Мисля постепенно да вдигна седмичните дози торовете но се страхувам да не си навъдя пак водорасли. След честите смени на водата и оскъдното торене нишковидните изчезнаха.
Ето и въпросното лимонче:





Ето това беше аквариума преди промените. Бликсата растеше само нагоре, защото нямаше накаде другаде. Беше над 10 см. и беше започнала да се самоискоренява. Това беше главна причина да го разбутам.


А това е сегашното състояние:


Благодаря предварително на отзовалите се.  *privet*

ПП: Rotala rotundifolia започна доста да червенее по върховете, а пък по старите листа се появиха малки дупчици( предполага липса на фосфати)

met


Защо си сифорнирал, отделяха ли се мехурчета метан? :) Може би там е грешката.
Ако под пясъка няма хранителна подложка, а вече си изсмукал същата  - сега ще почакаш малко.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi8.photobucket.com%2Falbums%2Fa48%2Fh0stage%2F1231-1.jpg&hash=3ebdc6eba81d20551df15dac7fc17ea2d362a84a

dafil

Един път си отнел  хранит. в-ва като си сифонирал,втори път като си намалил торенето,трети път като сменяш по-често вода-е какво очакваш :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

tova_onova

Цитат на: met - 29.12.2012 10:21
Защо си сифорнирал, отделяха ли се мехурчета метан? :) Може би там е грешката.
Ако под пясъка няма хранителна подложка, а вече си изсмукал същата  - сега ще почакаш малко.
Няма хранителна подложка под грунда. Имаш предвид, че ще трябва да почакам да се обогади грунда за да тръгнат нещата ли? Грунда се беше "задънил" здраво. Напоследък доста претоварих системата.

Цитат на: dafil - 29.12.2012 12:22
Един път си отнел  хранит. в-ва като си сифонирал,втори път като си намалил торенето,трети път като сменяш по-често вода-е какво очакваш :-)

Мился си да засиля торенето и да продължа с честите смени на водата превантивно, докато растенията дръпнат. Само се страхувам да не навъдя нишковидни отново. След гореописаната каша, която съм забъркал вече всичко което ми се върти в главата ми се струва неправилно!


bustama

Аз имам проблем - може би като твоя.
Според мен, щом си имал такъв прекрасен аквариум - пак ще стане. На този етап съвет ако мога да дам - да си върнеш старото торене и си подкастряй растенията, които не ти харесват , така си мисля, че полечка пак ще се върнат в кондиция.

tova_onova

Цитат на: bustama - 29.12.2012 15:03
Аз имам проблем - може би като твоя.
Според мен, щом си имал такъв прекрасен аквариум - пак ще стане. На този етап съвет ако мога да дам - да си върнеш старото торене и си подкастряй растенията, които не ти харесват , така си мисля, че полечка пак ще се върнат в кондиция.

Определено имам признаци на липси по растенията и от утре постепенно ще увелича торенето пък каквото сабя покаже. Дано да има положителен резултат.
Дано и при теб нещата се нормализират. Следя темата ти да видя "от каде ще изкочи заека"-успех!

Similar topics (5)

35708

Публикации: 11
Прегледи: 4483

14544

Публикации: 14
Прегледи: 3753

4527

Публикации: 10
Прегледи: 4567

10240

Публикации: 21
Прегледи: 8219