• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 19:42

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

ситен грунд

Започната от Longanlon, 13.07.2005 14:07

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Longanlon

Онзи ден като бяхме на Чифлика и си говорих с Масимо италианеца, стана дума за грунда в сладководните аквариуми с растения.

Според тоя човек е много добре да се използва ситен грунд 0.5-1мм, защото така могат да се сложат повече торове отдолу с по-малка вероятност да се разтворят във водата и да предизвикат водорасли. Освен това чистенето на рибешките отпадъци било много по-лесно, защото те не влизали между песъчинките, а стояли отгоре.

На резонния ми въпрос как ще влиза кислород в грунда, ако той е толкова ситен, той отговори, че няма нужда да влиза кислород - в природата аквариумните растения си растели в тинести водоеми с анаеробло гниене и се развивали чудесно.

Какво мислите по въпроса?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ffeeds.feedburner.com%2FLonganlon.2.gif&hash=89a29c11af8a650ec7ddb49df6bd62ce3a6f8f5b

AQUASAUR

Longy, относно италианеца - има доста практика и опит с "Маринетата"... :idea: ,
но за слодководната акваристика,както сам ми призна,не отбира много-много... :wink:
В това,което ти е казал има логика и вероятност...,но все пак зависи:
- за какви растения говорим...
- за какъв вид "торове" и грундови субстрати като подложка става въпрос, тяхната дълготрайност...:!:
- какво допълнително СО2,течно-торово и светлинно подхранване се подсигурява...
- и не знам защо,но винаги Вие - Холандците,изобщо не отчитате рибите с подобаващата им значимост...,
влиянието на такива постановки върху тях и обратното...
- както и евентуалната(макар и рядка) профилактична нужда от "сифониране" на дъното...
в случай че рибите са го понаакали в повече за даден период... :wink:

tishovsx

Италянеца може и да е прав...какво имам в предвид...ако в субстрата има материал с пореста структура, то нитрифициращите бактерий ще направят колоний там, те от своя страна, ще премахват "гадните" химични вещества, нитрити и др. Кислорода пък ще си го набавят от корените на растенията. Те пък ще се хранят по добре от кореновата си система и така цикъла на живота ще се затвори.

И затова Масимо, колкото и да се прави на "перко" е напълно прав !!!
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

AQUASAUR

Тишо, извинявай,ама това за анаеробното "живуркане" на нитрифициращи бактерии "запечатани" под плътен горен слой ..., "дишащи" от корените на растенията...,
ми се струва доста съмнително като трайна и ефективна постановка... :wink:
И нека не забравяме,че не говорим за възможността на Природата да създава подобни реални биотопи...,
а за хипотетично човешко творение,подвластно на редица "частни" фактори... :idea:

Similar topics (5)

18123

Публикации: 8
Прегледи: 3674

33339

Публикации: 12
Прегледи: 6913

5974

Започната от NikolaV


Публикации: 5
Прегледи: 2689

33641

Публикации: 0
Прегледи: 1987

50513

Започната от saturn


Публикации: 0
Прегледи: 1486