• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 13:37

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проблеми с хемиантус "Куба"

Започната от Shadowcaster, 27.12.2014 23:52

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Shadowcaster

Здравейте колеги,

Имам си един 160 литров аквариум, с абсолютно нормални параметри на водата - Амоняк - 0, Нитрити 0 и Нитрати - към 10. Мерих преди малко PH и е към 6.5

Торя всеки или през ден с торовете Акваформула Стандарт, като добавям допълнително калий и желязо. Пускам и СО2 - около 3 мехурчета в секунда.

Хемиантуса расте много променливо. Преди месец си беше супер и започваше да заформя килимче, а сега в най-гъстите си части се самоизкоренява някак си и вече имам една "оплешивяла" зона.

Направо не знам какво да го правя този капризник и не мога да разбера къде бъркам аз (все някаде бъркам очевидно), но не желая и да се отказвам :)

Ето и една снимка, която да илюстрира проблема.

Поздрави,

Пресиян
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs24.postimg.cc%2Fx2tcjgyol%2FIMAG0713.jpg&hash=14223b2c1a92b7750e5077e2c446f7ba1c919895

Penta

На снимката растението изглежда относително добре, не перфектно, но добре.
Първото ми предположение е че е изровен, имаш ли анциструс или други ровещи риби ? Обзалагам се че имаш.
По принцип хемиантуса се подряза много ниско, в твоя случай обаче биха останали само корени. Опитай се да го засееш на ново, едва да се виждат листата и след това подрязвай всичко което стърчи.
И накрая - лично аз втори път Куба върху Манадо никога ! Макар и не в такива мащаби, но се изравя от натрупаните (а те са много!) мехурчета кислород.

Shadowcaster

:) Позна! Имам един анциструс - да! А за манадото - какво да ти кажа - малко трудно и скъпо ще ми е да го сменя тепърва.

Сега къде ще му търся нов дом на този анциструс направо не знам :S


hunter

Подаряваш го в някой магазин за рибки ако нямаш на кого и си готов  ;-)

bunzip2

При мене кубата върху манадото е направо перфектна.
Нито се изравя, нито нищо. Но нямам и риби, които да я вадят.
Даже сега като я подрязвам, забелязвам, че доста стабилно се е захванала и дори търпи и леки подръпвания  :-D
В началото докато се захване е зор, но после като тръгне, се получава добре.
Единствено рибите са и проблема. Сомове и разни други като молинезии, плати, хелери - трябва да ги разкараш, иначе постоянно ще я дърпосват и ще я вадят.

Similar topics (5)

50179

Публикации: 4
Прегледи: 2161

8104

Публикации: 1
Прегледи: 2792

57029

Публикации: 2
Прегледи: 1907

36053

Публикации: 9
Прегледи: 4944

43582

Публикации: 5
Прегледи: 3295