• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 18:52

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Растенията не виреят

Започната от neno_11, 21.04.2017 21:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

neno_11

Здравейте колеги :) Имам проблем с растенията в аквариума ми.Просто не виреят,загниват или не се вкореняват.Имам средно силно осветление,опитах се да завъдя валиснерия и водна чума но не се получава.Температурата в между 24 и 26 градуса. Рибките са в перфектно здраве.Единствено анубиаса вирее и цъфти. Немога да си обясня защо?Можете ли да ми предложите растения които са по-малко претенциозни?

asito

Като гледам си от Добрич,основната причина да не ти виреят растенията е твърдата вода.Но може и торене да им липсва и т.н.

neno_11

Слагам им по една капка на литър при смяна за стабилизиране.Отделно и капки за бактерии.Преди това имах едно растение с продълговати листа но стана много голямо и го подарих.И си мисля че е от вида на растенията за виреенето.

Amev

Една капка какво , на какви литри , какво ще рече средно силно осветление. Грунд - какъв и колко ?

neno_11

Aqua sana и Nitridac Ами ако сменя 20л.слагам 20капки.Грунда е до 5см. но са засяти на плитко.

niki_o

Виж колега,още 10 човека поне трябва да ти зададът въпроси зада опишеш точно какво става в аквариума ти.А си има бланка която трябваше да попълниш при проблеми с аквариума :-P
Направи го и ще получиш адекватен отговор....но не с неадекватни отговори като в предишния ти пост :-D
И да не съм само критичен-по-лесни растения от тия дето си споменал,че умаряш последно няма :whistle:

neno_11

Виж колега и още 10 човека да ме питат да описвам какво става,пак няма да успея да кажа какъв е проблема понеже не съм профи и естествено ако знаех нямаше да питам.Затова сложих тези растения защото са уж лесни за отглеждане.

niki_o

Добре,прав си
Кога и по колко вода сменяш?
Какво и по колко слагаш в периода?
Колко са обитателите?
Каква е филтрацията и с какво е заредена?
Какъв е грунда-големина,вид......?
В какво се изразява проблема-тук може и снимки :-P
Виж тук няма гадатели и просто се търси достатъчно инфо за някакъв адекватен съвет :whistle:

Amev

Колега , това aqua sana ми е напълно непознато ,а като питам гугъл ми изкарва сауни и фирма проектираща спа комплески. Другото явно е на Продак стартова бактерия. Нито едно от тях май не е тор за растения. И явно искаш по няколко пъти да се питаме - какво е средно силното осветление ?!? А с това грунда е до 5 см , това "до" си е притеснително , грунда трябва да е минимум 5 см.

neno_11

Ето от тези продукти ползвам.От двете бели шишенца при смяна на 20л. слагам 20капки.Осветеноста е 30вата. а филтъра е външен.Не съм правил промени в него от как е купен единствено добавих водна чума която не се вкорени и тази валиснерия която загнива а беше доста голяма.








Amev

Както и мислих , нито едно от тези които си показал не е тор за аквариумни растения. Да предположим че тия 30 вата са достатъчни за фотосинтеза , остават другите фактори - въглерода (да кажем че го има от рибките ) и макро и микроелементи (тях ги внасяме с течни торове)

А валиснерията в тоз ботуш (саксия) е пътник ...

niki_o

Колегата ти каза-това са стабилизатори и подобрители на водата,но не са торове.Растенията трябва да са засяти в грунда който пък трябва да е с размер 2-4мм.Добре е даже и да е специялизиран ,но може и инертен.
Осветлението ме заинтересува-30 вата казаш,но 30в луминисентно е 90см пура.Това сбор от две пури ли е?Да не е някоя PL....Абе уточни какво е точно и какви Келвини и Лумени е...по колко светиш?
За тор мога да ти препоръчам Зелена Тропика,че там и Микро и Макроелементи са заедно и имаш по-малък шанс за грешки.

neno_11

Пурата е 3-30w 360LM.Свети им от 8 до 22 часа. Тор не съм им слагал на растенията затова питам дали им е нужно нещо и какво е то. Днес бях в 5 магазина и имаше 6 мнения за растенията и осветеноста.

evgeni200

Сигурен ли си за 360 лумена!?

Публикациите са слети: 22.04.2017г 17:05ч

На форума има достатъчно написано за осветление:
Раздел - Оборудване - Аквариумно осветление - прикачените първи публикации
Успех!

neno_11

Да но аз имам проблем с растенията не с тока!

evgeni200

Имаш проблем с прочетеното и този процес Светлина+СО2+Хранителни вещества+Вода - Фотосинтеза и растенията растат при тези балансирани параметри  :-)

Публикациите са слети: 24.04.2017 17:42

И ако са 360 лумена имаш сериозен проблем  :-P

bustama

Проблема на момчето не му е светлината. Няма смисъл да пишете, като не искате да му помогнете. :-P
Приятелю, най вероятно има много Са във водата и за това са ти така растенията.
Ако ти се влиза в дълбоките дерби на химичните зависимости, чети има много в раздел растения и химия.

evgeni200, момчето има две растения в аквариумчето и то едни от най-коравите, за какви процеси му говориш... :-)

evgeni200

С три вата диодно, най-вероятно приравнени към 30 вата и тези лумени.....................знам ли за какво говоря  :-) Сега пък химия да чете  :-D Ако няма желание да опише точно какво е оборудването с питане нищо няма да стане!!!!! Прочитайки и някоя статия от форума едва ли ще пише че няма проблем с тока.

neno_11

Направо незнам и аз защо се обърках да се регистрирам и пиша тук.Защо си мислите че с тоя малък аквариум искам велики работи.

Nikiengi

Ами виж сега, влизаш, питаш, изслушваш мненията на колегите и си правиш съответните изводи как да постъпиш. Това обаче не става с вълшебна пръчица! Понякога отнема 4-5 месеца да стане аквариума, например моя 140 л. аквариум докато започна да поддържа растения отне поне 4 месеца, доколкото си спомням. Разбира се има по-бъзи начини, но ако не разбираш от това по-добре не се захващай. Вместо да се сърдиш наистина вземи почети темите във форума, темите на други хора с проблеми и може и да откриеш и решението на твоя проблем. Ако пък опишеш по-подробно оборудването и нещата, които правиш в аквариума може и да получиш по-ясен отговор.
Обаче - търпение му е майката!
:-)

evgeni200

Цитат на: neno_11 - 25.04.2017 20:00
Направо незнам и аз защо се обърках да се регистрирам и пиша тук.Защо си мислите че с тоя малък аквариум искам велики работи.
Наистина си се объркал :-) Като по разумен от растение, не е каквото ти искаш, а какво растенията изискват това трябва на тях да предоставиш да растат!

neno_11

Така и не каза от какво се нуждаят! Или само да се намираме да пишем....

Amev

Светлина , торове , зациклен грунд

neno_11

Тази тор ще свърши ли работа?


Amev

Едното е желазо , а другото е микроелементи (вкл. Желязо) , помисли и за нещо с макроелементи Нитрат , Фосфат , Калий

Lightning_boy

Колега, Амев те е насочил повече от прилично. Колегите се отнасят така, защото виждат, че не ти се чете.
Майтапа на колегата за светлината, дойде от глупавото ти изказване, че нямаш проблем с тока, а с растенията. Също има предвид, че 30W лиминисцентно осветление и 30W диодно имат разлика. Също има значение ще ползваш ли рефлектори и т.н. ъгъл на разпространение на светлината, цветна температура ... И да знаеш, не си чеше той езика, а ти, защото докато чакаше да си "начеше" езика можеше да прочетеш малко и да зададеш правилните въпроси. Нищо не си казал за водата в аквариума, нищо не си казал по колко от кое и кога слагаш ... повярвай ми в този форум ако имаше гадатели, щяха всяка седмица да удрят числата от тотото.
Вади си вода от новия кладенец, но не плюй в стария.

neno_11

Цитат на: Lightning_boy - 28.05.2017 08:17
Колега, Амев те е насочил повече от прилично. Колегите се отнасят така, защото виждат, че не ти се чете.
Майтапа на колегата за светлината, дойде от глупавото ти изказване, че нямаш проблем с тока, а с растенията. Също има предвид, че 30W лиминисцентно осветление и 30W диодно имат разлика. Също има значение ще ползваш ли рефлектори и т.н. ъгъл на разпространение на светлината, цветна температура ... И да знаеш, не си чеше той езика, а ти, защото докато чакаше да си "начеше" езика можеше да прочетеш малко и да зададеш правилните въпроси. Нищо не си казал за водата в аквариума, нищо не си казал по колко от кое и кога слагаш ... повярвай ми в този форум ако имаше гадатели, щяха всяка седмица да удрят числата от тотото.


Поне като не помагаш, не пречи! Вместо да пишеш това ако искаше да кажеш нещо можеше да кажеш - това става или това нестава, щеше да ми е достатъчно.
Благодатя на колегите които наистина помогнаха и вече има резултат.

Similar topics (5)

1866

Публикации: 38
Прегледи: 14459

43898

Публикации: 9
Прегледи: 3902

23036

Публикации: 2
Прегледи: 1931

11486

Публикации: 13
Прегледи: 4519

21511

Публикации: 12
Прегледи: 4933