• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
29.03.2024 09:43

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Растения за "мързелив аквариум"?

Започната от Cabral, 12.03.2016 14:15

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Cabral

Искам да направя един аквариум за стена, над бюрото ми, с размер дължина 120-160 х широчина 30 х 30 височина.
Рибите ще са неони, червени и зелени, гупи и хелери, няколко тънки амазонски сомчета, които не си спомням как се казваха и евентуално няколко местни цихлиди.
Въпросът ми е кои растения могат да карат само на добро осветление без СО2 и да не растат много, предвид ниския аквариум. Може да слагам тор, но така или иначе ще забравям.
Цената е без значение, важното е да не искат грижи, да са красиви и горе долу да са от Ю.Америка.

bunzip2

Слабо осветление, мъхове, папрати , някой друг анубиас. Това са растенията, които отговарят на изискванията ти.

ivogod

Хитернатера, повечето видове Ехинодорус, но стават високи, Роголистник, Сагитерия, Марсилея и още поне 10 вида.

vasil dimitrov

 *THUMBS UP*Почти всички криптокорини стават.

Cabral

Благодаря,
Мъхове при всички случаи ще има, ще разгледам какви са папратите. Анубиасите, хетернатерата, марсилеята (макар от много далече) са много подходящи и ще ги търся, ако тръгна да го правя, а сагитерията ще отиде отзад.
Някакви изисквания за грунд има ли?

ata_nas

Добра идея - това без онова. Има си зависимост от светлина, Цо2, торове, риби и т.н. А и най-вече грунд...
А и можеш да се поинтересуваш кои са мързеливи (бавни) растения...

Cabral

Цитат на: ata_nas - 12.03.2016 22:31
Добра идея - това без онова. Има си зависимост от светлина, Цо2, торове, риби и т.н. А и най-вече грунд...
А и можеш да се поинтересуваш кои са мързеливи (бавни) растения...

Наистина е така! Но от живота научих едно, не ние трябва да служим на вещите, а те на нас! преди много години една американка ми каза: Светът харесва американския начин на живот не защото е хубав, а защото е лесен! Гювечът на майка ти ти харесва повече от подгрятото на микровелето ястие, но за гювеча майка ти се е мъчила 4 часа, а другото е станало за минута и 30 секунди, а ти и двете ги опукваш за 5 минути. Такива ми ти работи.

baygry

Цитат на: Cabral - 12.03.2016 23:10
Наистина е така! Но от живота научих едно, не ние трябва да служим на вещите, а те на нас! преди много години една американка ми каза: Светът харесва американския начин на живот не защото е хубав, а защото е лесен! Гювечът на майка ти ти харесва повече от подгрятото на микровелето ястие, но за гювеча майка ти се е мъчила 4 часа, а другото е станало за минута и 30 секунди, а ти и двете ги опукваш за 5 минути. Такива ми ти работи.

И това ти харесва?!?..

Cabral

Не ми харесва, но другото хептен. Ако имах време вероятно щях да направя няколко аквариума с всичко необходимо, но не мога да си оставя работата за да се занимавам с това. Търся оптималното, като минимум и максимум на функция, растения, които не изискват СО2, защото няма къде да сложа системата и едва ли ще си струва да губя по половин ден за да пълня бутилката. Осветлението може да е оптимално, защото веднъж направено няма да изисква грижи. Силно, слабо, шарено, да е добро за растенията.
Даже мислех да направя два по-къси аквариума, вместо един голям, за да се обслужва по-лесно, но грозотията при допирането им не се компенсира от това. Сега търся вариант да го направя така, че да е лесен за местене и доливане и вероятно ще го сложа на дървена или винкелна подложка с дръжки, ако не му вдигнат много килограмите.

baygry

Аз имах предвид гювеча и микровълновата.. :-)

Относно аквариума-30 е добра височина и при тази дължина ще се получи интересен проект..растенията които ще ти свършат работа са анубиаси,мъхове,папрати(не изискват грунд  и кой знае какво осветление),също така и криптокорини.Успех ти желая,чакаме снимки.

Cabral

Разгледах растенията, може да са "прости", но всички са красиви, ще седят много добре и благодаря на всички. Не знам кога ще почна аквариума, той зависи от самата "мебел", но до няколко месеца ще го пробвам.

bunzip2

Цитат на: Cabral - 13.03.2016 09:58
Не ми харесва, но другото хептен. Ако имах време вероятно щях да направя няколко аквариума с всичко необходимо, но не мога да си оставя работата за да се занимавам с това. Търся оптималното, като минимум и максимум на функция, растения, които не изискват СО2, защото няма къде да сложа системата и едва ли ще си струва да губя по половин ден за да пълня бутилката. Осветлението може да е оптимално, защото веднъж направено няма да изисква грижи. Силно, слабо, шарено, да е добро за растенията.
Даже мислех да направя два по-къси аквариума, вместо един голям, за да се обслужва по-лесно, но грозотията при допирането им не се компенсира от това. Сега търся вариант да го направя така, че да е лесен за местене и доливане и вероятно ще го сложа на дървена или винкелна подложка с дръжки, ако не му вдигнат много килограмите.

Колега, ако нямаш време да се занимаваш, по-добре не се хващай.
И най-мързеливият аквариум, пак има нужда от поддръжка.
Осветлението е относителен фактор, според растенията, които си избрал.
По принцип имаш ли мерак, ще намериш и време. И за най-бързия аквариум, са нужни 3-4 часа седмично за поддръжка :)

Similar topics (5)

51438

Публикации: 6
Прегледи: 3121

24575

Публикации: 5
Прегледи: 2554

4260

Публикации: 13
Прегледи: 5154

17705

Започната от zorigigi


Публикации: 1
Прегледи: 1574

48670

Публикации: 3
Прегледи: 2517