• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 08:39

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблем с растенията

Започната от bobifoto, 10.03.2007 17:23

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Joro Vn

   
ЦитатМоже би не ти е чист калиевия сулфат, моя е от валерус - кристали прилича на сол, но е с по-разнородни размери и се разтваря добре.. Не съм правил конц. разтвор, защото го смесвам с MgSO4...
Hyp, по- чист не може да бъде- ЧЗА. Няма значение от Валериус ли е или от други доставчици. Във Варна май имаме по- големи възможности за покупка на хим. продукти, отколкото в София ;-). Значи говорим за К2SО4- във всеки по- сериозен справочник по неорганична химия може да се вземе пределната му разтворимост във вода при нормални условия. Именно за това говоря- концентрацията му във воден разтвор не може да надвишава около 11 %. Количеството над него остава неразтворено. Аз вкарвам течна тор всяка сутрин и на практика не ми е удобно да боравя с голямо количество разтвор- неконцентриран. А за разтваряне непосредствено преди употреба ще трябва да ставам сутрин поне още половин час по-рано. Все пак да не бъдем роби на хобито си.  :-)
    Ползвам и други елементи във вид на комплесна тор и повечето са като съединение със сулфатна група. Малко хлориди не ми се отразяват зле при редовна подмяна на водата. Подобно е положението и при други колеги, на които правя течна тор с КCl.

hyp

Прав си че разтворимостта му във вода е 11 g в 100 ml. Колко е обема на всичките ти аквариуми на, които добавяш калиев тор? Моята сметка е следната:
100 литра вода при 20% седмична смяна на водата и 0% усвоимост на калии от растенията. Водата която се добавя при смяната е с 0% съдържание на калии. При това положение добавянето на 1 g K2SO4 за седмица (или 1/7 g за ден) постига равновесна концентрация след 7-8 седмица от 22 ppm K+ и 27 ppm (SO4)2-. В някои источници в които гледах необходимата концентрация за нормален рстеж на растенията е от 10 до 60 ppm. Съответно ти ако желаеш да постигнеш максималната граница е необходимо да вкарваш по 3 грама на 100 литра седмично. При 11 грама в 100мл това означава има 25 мл/седмично - концентрат на 100 литра. Моя аквариум е 250 л и аз добавям по около 2-3 грама седмично... т.е. подържам концентрация около 20 ppm и малко повече... Ако ползвам KCl положението не е мн по-розово... Поддържането на 60 ppm K води до нарастване на хлориди пак на малко под 60 ppm.

Ето обобщена сметка:
KCl 1g/week в 100 литра вода и (20% WC/week) ~ 26ppm K+ и 24 ppm Cl- след около 7-8ма седмица
K2SO4 1g/week в 100 литра вода и (20% WC/week) ~ 22ppm K+ и 27 ppm (SO4)2- след около 7-8ма седмица
KNO3 1g/week в 100 литра вода и (20% WC/week) ~ 19ppm K+ и 30.5 ppm NO3- след около 7-8ма седмица

Joro Vn

    Това, което смяташ като седмична доза, разбирам, че е теоретична постановка и би послужило като изходна позиция при започване на торене. Както и сам отбелязваш, приемаш 0 % усвояемост от растенията. Ако не тестваш за калий, би трябвало постепенно да си налучкал нужната доза. Аз също не постигнах от раз нужната в момента доза. При мен се получава малко по- сложно, понеже на практика калий вкарвам като КН2РО4, КCl и KNO3. Имам и лека цикличност в общото количество на торовете и необходимостта от даден елемент в момента. Или иначе казано, за период от около месец- два не всеки ден добавям едно и също количество и видове течна тор. Тази цикличност, най- общо, идва от качествата на питейната вода през различни сезони на годината, кои растения в комента са в застой и кои- в апогей, какво количество листна маса изваждам като излишък при седмичната терапия, температура на водата- в летните месеци без проблем надхвърлям 30 градуса С, количество риби, и т.н.
   По груба сметка към момента ми се събира около 1,6- 1,8 g калий на седмица. Горе- долу разномерно разпределено на 7 дни, т.к. торя всеки ден. Аквариумът ми е 200 л.

pechoto

Цитат на: bobifoto - 10.03.2007 17:23
От известно време по някои от растенията ми се появиха зелени(понякога и тъмни) точки.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi.f-e-n.net%3A6666%2F268%2Fthumbs%2Fa3c7942f02fbe3d19d0344ec88e6061b.jpg.jpg&hash=02e16629305de5af44e4ce929622775bbd3c7635
Днес си мерих нитратите – тестът на Сера показа стойност 0 мг/л. Някъде четох че трябва да се добавя калиев нитрат, така ли е и колко да сложа на 120-литров аквариум?


...извинявам се,но имам същите растения,които половината са плаващи на повърхността,а другата вкопани в грунда.Тези на повърхността се развиват прекрасно, тези които са по на дълбоко им изгниват листата.Разположил съм ги не едни под други,и не би трябвало да е от осветлението. :'(

Similar topics (5)

10026

Публикации: 1
Прегледи: 3459

34331

Публикации: 39
Прегледи: 14138

4758

Започната от ruark


Публикации: 5
Прегледи: 3019

24979

Публикации: 8
Прегледи: 2183

51163

Публикации: 6
Прегледи: 2741