• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 11:04

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проблем с растенията

Започната от mdimitar, 29.01.2018 21:03

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

mdimitar

Имам аквариум с размери д. 120 ш. 40 и в. 60. осветлението ми се състои от 11 лед крушки (обикновенни) на 12 вата 6400 калвина 1055 лумена. Не знам какъв ми е грунда само си спомням че пишеше че е подходящ за растения ама не беше марков. Проблема е че листата на растенията загниват. Торя с profito и easycarbo. Отглеждам дискуси, скаларии, хелери, молиенезии, птерагоплихт, ксинодонт, анциструси, трихогастри и боции. Филтрацията ми е 2 канистъра на JBL 1 e1501 и 1 e1502. Някакви идеи от къде може да е проблема?

Tony_JB

Температура на водата не им понася ако гледаш Дискуси. Нормално на 29-30 градуса,това е предела на повечето растения. Предполагам не ползваш въглерод което също има значение. Осветлението също мисля е слабо.

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

mdimitar

Цитат на: Tony_JB - 29.01.2018 21:07
Температура на водата не им понася ако гледаш Дискуси. Нормално на 29-30 градуса,това е предела на повечето растения. Предполагам не ползваш въглерод което също има значение. Осветлението също мисля е слабо.

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk
температурата е 27 градуса. растенията ми са анубиас, ехинодорус амазонка и лимонче. преди да взема този аквариум гледах същите растения в друг аквариум пак с дискуси на 29 градуса и нямах никакви проблеми. всичко започна когато прехвърлих растенията и рибите в този аквариум а относно осветлението бях с 12 такива крушки и аквата зеленясваше затова махнах едната крушка

Tony_JB

Незнам кое ти е зеленясвало и как,но 1050 лумена на 270-280 литра е малко мисля. Ако кажеш кое зеленясвало е друго нещо. Ако ториш обаче осветление куца ще има водорасли нормално. Относно Дискусите на 27 не е много ОК и мисля го знаеш. Изброените растения ги имам и аз и съм съгласен че са ОК но им е тегаво като цяло. Кажи под зеленясване имаш предвид че цъфти водата или зелени точкови водорасли или какво?

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

mdimitar

Цитат на: Tony_JB - 29.01.2018 21:16
Незнам кое ти е зеленясвало и как,но 1050 лумена на 270-280 литра е малко мисля. Ако кажеш кое зеленясвало е друго нещо. Ако ториш обаче осветление куца ще има водорасли нормално. Относно Дискусите на 27 не е много ОК и мисля го знаеш. Изброените растения ги имам и аз и съм съгласен че са ОК но им е тегаво като цяло. Кажи под зеленясване имаш предвид че цъфти водата или зелени точкови водорасли или какво?

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk
Крушки те са 11 броя всяка по 1055 лумена а когато бяха 12 броя зеленясваха стъклата на аквата и листата на растенията

Изпратено от моят HUAWEI GRA-L09 с помощта на Tapatalk


Tony_JB

Това е друго да. Какви смени на вода правиш? И снимка на растенията имаш ли под ръка

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

mdimitar

Цитат на: Tony_JB - 29.01.2018 21:20
Това е друго да. Какви смени на вода правиш? И снимка на растенията имаш ли под ръка

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk
Ами сменям по 40 литра на седмица от чешмата като добавям eheim water conditioner https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180129/c560efa239eee00be91de81b42adb29f.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20180129/fd274d2831877ffbd23b3a70fef8bc8a.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20180129/61e02051f15758239d472ead717022f9.jpg

Изпратено от моят HUAWEI GRA-L09 с помощта на Tapatalk


Tony_JB

Вдигни количеството на смените на 30 % седмично минимум. А за начало аз бих сменил няколко пъти по 20-25 % през два дни да разреди натрупаното.
Тестове не си правил но предполагам органика се е натрупала. За това се развиват водораслите.
И малко не си пасват рибите,предполагам знаеш.

Изпратено от моят Lenovo P2a42 с помощта на Tapatalk

700л Дискуси,Рамирези,Конго Тетра,Родостомуси,Червен Неон, L-183;201;213
70л Молинезия Велифера,Плати,Червен Хелер,Червен Неон

mdimitar

Ами няма проблеми по между им а птерагоплихта мисля да го махна

Изпратено от моят HUAWEI GRA-L09 с помощта на Tapatalk


mdimitar

Ама ще го направя това със смяната на водата

Изпратено от моят HUAWEI GRA-L09 с помощта на Tapatalk


kuvert


mdimitar

Цитат на: kuvert - 30.01.2018 13:13
Липса на калий!
Нещо с което да оправя тази липса някакъв препарат

Изпратено от моят HUAWEI GRA-L09 с помощта на Tapatalk


Smelly fish

И аз да задам някой въпрос, въпреки, че вероятно наистина са липси на някой елемент:
Същият ли ти беше грунда в стария аквариум?
Вадил ли си някое растение да видиш как са му корените- свежи или гнили?
Как сифонираш?

mdimitar

Не грунда не е от стария аквариум и не съм вади растение

Изпратено от моят HUAWEI GRA-L09 с помощта на Tapatalk


Smelly fish

Аз питам за грунда защото си го сменил (!!!) и защото ми прилича на кварцов пясък 3-5 мм. Този пясък се задръства доста бързо. При мен така растенията спряха един ден да растат, започнаха едни да жълтеят, други дупки по листата трети пускаха едва едва бели или прозрачни листета вседно са липси. Като извадих няколко, корените бяха наполовина изгнили. Та викам от моя опит може нещо да ти даде насоки. Сега сифонирам до дъно и нещата изглеждат ок. Имам колега които си е сложил речен пясък май е 5-10 мм и вика, че кара месеци само с доливане на вода и без сифониране и всичко си му расте.

mdimitar

Цитат на: Smelly fish - 31.01.2018 21:00
Аз питам за грунда защото си го сменил (!!!) и защото ми прилича на кварцов пясък 3-5 мм. Този пясък се задръства доста бързо. При мен така растенията спряха един ден да растат, започнаха едни да жълтеят, други дупки по листата трети пускаха едва едва бели или прозрачни листета вседно са липси. Като извадих няколко, корените бяха наполовина изгнили. Та викам от моя опит може нещо да ти даде насоки. Сега сифонирам до дъно и нещата изглеждат ок. Имам колега които си е сложил речен пясък май е 5-10 мм и вика, че кара месеци само с доливане на вода и без сифониране и всичко си му расте.
грунда мисля че е ок защото вчера разсаждах част от растенията и имаха доста големи корени и нямаше изгнили. грунда не съм го сменял аз дадоха ми го с аквариума а в предишния аквариум бях с обикновен пясък

Smelly fish

Ами значи вероятно kuvert е прав за липсите.

mdimitar

Цитат на: Smelly fish - 01.02.2018 20:28
Ами значи вероятно kuvert е прав за липсите.
Ами затова реших да сменя profito със jbl ferropol

Изпратено от моят HUAWEI GRA-L09 с помощта на Tapatalk


Similar topics (5)

17519

Публикации: 3
Прегледи: 1749

44304

Публикации: 2
Прегледи: 2085

9939

Публикации: 2
Прегледи: 3134

34166

Публикации: 1
Прегледи: 1416

4758

Започната от ruark


Публикации: 5
Прегледи: 3005