• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 18:35

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Проблем с листа на растенията

Започната от crashbg.com, 24.01.2011 12:32

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

crashbg.com

Здравейте,

Да споделя с Вас моето притеснение за растенията в аквариума ми.

Изчетох почти всичко в раздела /а то не е никак малко/ и има вероятност да съм пропуснал решаването на моя проблем. Ако е  така се извинявам предварително.

Така имам съмнение, че с растенията в аквариума ми има някакъв проблем. Смисъл не съм много сигурен и затова реших да пиша и попитам тук с надеждата, че по опитните от мен ще предложат решение.

Листата на отделните ми растения отдолу имат кафяво-червеникав цвят, стеблата на някой имат същия цвят. Питах се това на какво може да се дължи – липса на някаква съставка, минерал, тор или СО2, а защо не и осветлението /2 пури по 39В – стандартно към оборудването на аквариума, бяла светлина, който е 250 литра HRX-1200F/?

Светя по 6 часа на ден – дали това не е проблем и необходимо ли е да увелича това време.

Какво е необходимо да предприема за да елиминирам евентуален бъдещ проблем и растенията да си растат здрави.

Не торя и не пускам СО2 аквариума е стартиран на 03.01.2011 г. В началото когато слагах растенията, листата нямаха такъв цвят /бяха си зелени/.

Ще приложа няколко снимки за да придобиете представа за какво говоря:









borracho

Мисля, че няма нищо притеснително растенията ти са супер. това е видова особеност при криптокорините да има такова оцветяване
бъди сеяч, а не разбирач!

Buhoff

Аз имам същтата като твоята криптокорина и при мен е така но това не и пречи да пуска издънки и нови листа и без тор и CO2 расте за часове имам чувството и пише че растът бавно  *dontknow* и аз съм на мнение че нямаш проблем  *THUMBS UP*
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F4lge4o.jpg&hash=5660dd52dccd55421c84b73c312185f9a730a154

crashbg.com

Значи няма място за притеснение според Вас. Благодаря за отговорите.
Гледам снимките на аквариумите на другите колеги и като виждам зелени растения и си помислих, че имам някакъв проблем или липса на някакъв елемент.

А за светенето 6 часа дневно нормално ли е или е малко?

dafil

Увеличавай плавно/с половин-един час на седмица/ докато стигнеш 10 часа продължителност.Маааксимума е 12 :-)-за много слабо осветление
Ако почнат да избиват зелени точки по стъкла и листа ще намаляш.Зависи от интензитета на лампите.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

FenZariben

Здравей колега,
Наистина ли ти е толкова мътна водата?От самата снимка ли е?Аквариум на толкова време не е добре ако е толкова мътен.
*DRINK*
Мислене извън рамките поставени от някого е правилния път към прогреса на всеки акварист.Бъдете различни и използвайте главите си.

Асен Евгениев

Ако увеличиш светенето, криптокорината ще стане още по-червенокафява.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

crashbg.com

Водата се вижда толкова мътна заради апарата с който е снимана. Служебен Самсунг и прави снимките както си иска. Когато си пусках снимки на аквариума на членовете на форума направих над 50 за да избера 9  :-D
Зависи от разстоянието, ъгъла, светкавица или не и такива работи, но матилката е фото измама и дано си остане такава, а не в действителност  *DRINK*

archer

                    осветлението /2 пури по 39В – стандартно към оборудването на аквариума, бяла светлина, който е 250 литра HRX-1200F/?
По мое скромно мнение  това е абсолютно недостатъчно осветление. Аз имам 3х38 W и мислех че е много светло на 280 литра аквариум.
Да АМА НЕ. След като поставих 2 ванички халогенни с по 75-100 W. /които светят с реле време на интервали  през около половин час/.
Е ТОГАВА И АЗ СЕ УСМИХНАХ. За първи път след толкова време и експерименти видях как растенията ми започнаха да дишат , и да се обагрят с цвят.
Основните насоки са :-светлина  / CO2   / торене  / опресняване на водата  / топлина  /  ...........(ти си ги чел вече тези неща)
Всичко трябва да бъдат дозирано в ДОСТАТЪЧНО количество , което е строго индивидуално за всеки един съд ..........
  Така  че  ...... трябва да пробваш това онова  . Лошото е че е свързано с пари всичко , ама НЕМА КАК  нашето  хоби не е от еФтините . 
А да и още нещо което ми направи впечатление. Това е че растенията са засадени в "саксии", което е предпоставка за ограничаване на количеството хранителни вещества доставяни на растението от кореновата   система.
Ми като се загледах в снимките ....Ти нямаш ли някаква друга филтрираща система -освен дунапренената с въздушната АЕРАЦИЯ . Тя трябва  да се махне. КъФ е смисъла да вкарваш  кислород -растенията нали са за това , накарай ги да работят.
                              Успех и ТЪРПЕНИЕ ! 


Човек вижда толкова, колкото знае !     *DONTWORRY*

onyxman

Спокйно, моите криптокорини когато ги засадих бяха зелении високи към 40 см. Сега са кафяви като твоите оттдолу, и са доста ниски, към 4 см. Някъде тук имаше такава тема за височината на някои криптокорини, как се променя, и за цвета също.

crashbg.com

Абе за осветлението и аз се замислих преди няколко дни. Говорих с "уж" разбирачи в Ямбол и ми казаха, че нямало смисъл да сменям готовото осветление /пурите/, то си било изчислено. Мен ме дразни ама много яко и след твоя пост и ако се намери някой който да ми каже какви пури да си взема смятай, че съм ги сменил докато преброиш до 5. Знам, че е скъпо хоби, но за сметка на това е увлекателно. Виждаш нагледно жив организъм който се развива защото ти му създаваш био среда.
Завърнах се към акваристиката с прекъсване от 10 години и с голямо учудване установявам, че всичко което съм знаел вече не важи.

За филтрацията:

Обем: 250 литра
Филтрация: канистър 900 л/ч. Канистъра разполага с 4 броя ванички пълни с керамика на JBL /2 вида/.
Допълнително голяма гъба с външна машинка за въздух - служи за азотния цикъл, ще бъде тук още около 10 дни и изчезва :)

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.crashbg.com%2Fakvaristika%2F23012011-6s.jpg&hash=8dd50bf415381200bd5f34c5b7d6070b1dbf3fa9

Мисля да сложа една допълнителна флейта на помпата си - отгоре водата ще минава през ваните на канистъра, а от допълнителната флейта /сега от там излизат мехурчета с един маркуч който ще изчезне/ ще направя движение на повърхността в аквариума.
Не знам това последното с флейтата добра идея ли е?

На последната снимка в тази тема се вижда добре какво имам предвид за допълнителната флейта /смисъл къде мисля да я захвана и кой мъркуч ще отскубвам/


Similar topics (5)

1162

Публикации: 3
Прегледи: 3457

18443

Публикации: 24
Прегледи: 5039

44642

Публикации: 5
Прегледи: 2676

11048

Публикации: 3
Прегледи: 2528

35646

Започната от Norek1


Публикации: 0
Прегледи: 1518