• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 08:25

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

проблем с Blyxa Japonica

Започната от besom, 23.03.2008 19:00

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

besom

23.03.2008 19:00 Last Edit: 23.03.2008 19:13 by besom
Хора кажете какво да правя - ще утрепам Бликсата. Линее все повече и повече.


https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FPqLs57r.jpg&hash=427afe2cea3591f920a1412610ecfedf614d6d6d

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FaV1VGEFS.jpg&hash=7fe10249e90fef088e3bdc33648aeba731d48b08

Big_gonzo

Mоето лично мнение е, че размерът на грунда ти е неподходящ за бликсата (и за много други растения). Нормално е след като не може да се вкорени добре, да кара по инерция докато се изтощи напълно.

besom

Уаааау, в интерес на истината и бебетата скариди се завират вътре и бера много ядове.  :duvar:
Новия трябва да е ситен нали? 1-2мм.

Raven

Грунта наистина е кошмарен и като размер и като дизайн.
Според мен Бликсата спада към висшият пилотаж - това растение ми създаде много ядове и не успях да го закрепя,друг е въпросът е че взех един много изтощен храст с идеята да го регенерирам но неби...

Идеалният размер за грунт за растения е 2-3 мм. или 3-5 мм. в зависимост от размерът на аквариума и видът растения които ще преобладават,но задължително е частиците да са максимално еднородни по размер за да има вентилация и да се избегне затлачването.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

besom

23.03.2008 21:28 #4 Last Edit: 23.03.2008 21:32 by besom
 :-( 8-10мм. И за дизайна си абсолютно прав. Ясно е ще се почва отначало. 30х25х19 е аквариумчето. Само Черита щъкат вътре. Чета постовете и разбирам че парченцата трябва да са ръбести а не заоблени. Какво препоръчвате за грунд. Ориентирам се към нискостеблени, Бликсата (ако оцелее), Погостемон хелефери (в другия аквариум много ме радва), Ануби-то (от снимката - ако се брои), малко мъх (задължават ме скаридите) и стига толкова.

   

malomir

Някой скоро се изказа че Бликса Японика било лесно растение за среден план.Не мисля така.Каприз голям е.

besom

Разбирам го и ме е яд. Ще съсипя готиното растение. За това горе пиша ако оцелее а и чесно да си кажа, никаква представа нямам с какво да я заменя. Ще ми се нещо с нежни и дълги листа аз за това я взех.

iek

23.03.2008 22:47 #7 Last Edit: 10.05.2008 14:09 by iek
Цитат на: malomir - 23.03.2008 21:39
Някой скоро се изказа че Бликса Японика било лесно растение за среден план.Не мисля така.Каприз голям е.
В спомената тема бях изброил няколко растения и казах, че повечето са лесни, но наистина бликсата се води средно трудна.
При мен се явява като плевел, просто е неудържима, не знам на какво се дължи, но всичките ми аквариуми са с почва и глинени топчета, осветлението е около средното ( 2-2.5W/л), СО2-около 30ррм.Когато купувах това растение, беше в много лошо състояние, само 2-3 см на върха изглеждаха свежи и почти го бях отписал, съвзе се много бавно, трябваше му около месец, може би и защото съседните растения го затъмняваха.

Поправка:осветлението е около средното- 2-2.5W/g или около 0.75 W/л.
Съдейки  от снимките, положението при besom не ми се вижда да е безнадежно, но наистина, че грунда не изглежда много приятен за засаждане на растения, особено на по-нежните.Освен това и липсва червеникавото оцветяване на листата, което говори, че има някакъв недостиг.

besom

мен пък ме притесни друго. Като я взех (тя е от седмица при мен) беше много зелена, само младите листа в средата бяха леко жълтеникави. За ден, два и старите листа придобиха същия отенък като младите. Отдавам го на стреса от пресаждането. Коренчетата обаче не са мръднали - колкото ги подрязах толкова си седят. Меланията е причината да го знам това. 


допис - iek удобно ли е да пратиш една снимка на твоята Бликса за ориентир

rakim

За теб осветление 2-2.5 w на литър около средното ли е?Върви ти заради силното осветление, добре захранения грунд и СО2 естествено
540л Южна Америка

jimbeam0706

Боби,
защо не вземеш някоя валиснерийка или сагитариа.Хем е по лесно за отглеждане,а и ще ти върши същата работа ,щом е за скаридките.като стана дума за тях ...гледам много са пораснали  *DRINK*
А за грунда...човече ,ако искаш да ти пратя малко грунд 1-2мм черен ?
Няма невъзможни неща

besom

Ееееее ще съм ти супер благодарен за грунда човече. Преди малко ходих да гледам и черното е 8-10мм. Ситен има кафяво червеникав не е зле видях го как седи в аквариум. Черното обаче много го харесвам. За скаридките - по едно време почти бях изтървал ситуацията  :-[. Надявам се вече да е наред - това е 4 или 5 поколение към 60 бройки са в момента. Вкара ме в размисли с тези растения. Може би ще взема да спретна малко по голям гьол - тъй и тъй ще разбутвам работите.



п.с. jimbeam0706 давал ли си коприва  :-D.

miTko

Цитат на: raven - 23.03.2008 21:07
Според мен Бликсата спада към висшият пилотаж - това растение ми създаде много ядове и не успях да го закрепя,друг е въпросът е че взех един много изтощен храст с идеята да го регенерирам но неби...


И аз преди я мъчих с подобен "успех". Ситен грунд, глина, светлина малко над 2,5 вата на литър и прочее благини...Пускаше разклонения, но като цяло се смаляваше. Накрая реших, че ще е от твърдата вода и я изхвърлих.
А иначе е роднина на егерията, чак да не повярва човек.
Разни мои АКВАРИУМИ 

iek

Цитат на: besom - 23.03.2008 23:03
допис - iek удобно ли е да пратиш една снимка на твоята Бликса за ориентир
http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,9996.45.html

Цитат на: rakim - 23.03.2008 23:06
За теб осветление 2-2.5 w на литър около средното ли е?Върви ти заради силното осветление, добре захранения грунд и СО2 естествено
Извинявам се за грешката- осветлението ми е 2-2.5W/gallon или около 0.75W/литър (ще си редактирам постта по-горе).

besom


Баси, явно нещо не съм допрочел за Бликса. Почвам пак да чета !!!.

besom

Растението ще живее -  *YAHOO*
Не съм пипал нищо по грунда  :-[ . Подавам СО2 (мая), макар и да няма разтворител се усети веднага.

Като събера сили ще спретна нов скаридарник, тоя път обаче ще питам  :-[.


Благодаря на Всички за мненията.

Живко

Айде и аз с проблем с това растение.
Засадено е при мен от седмица. Аквариумът и той горкият е на седмица. Осветлението е 4 бр. т5, 860/54W.
Аквариумът е 125/55/50 височина. Има поне 15 вида растения и всичките тръгват нормално за нов аквариум. Включително и блаксата. Абе всичко е изненадващо добре :duvar: Да чукна на дърво.

Проблемът е, че растението всъщност почна да пълзи. Просто расте на страни хоризонтално на грунда. Всичките листа са легнал, включително и новите. Тоест най-вече те. Първо помислих, че съм боднал някои коренчета накриво, но полегналите стават все повече.
Обикновено този номер ми го правят хигрофилите, но за голяма моя изненада те си растат нагоре, въпреки светлината.
Никой не се е родил научен.

Similar topics (5)

5987

Публикации: 11
Прегледи: 4965

43578

Публикации: 2
Прегледи: 2280

18391

Публикации: 9
Прегледи: 3567

29849

Публикации: 10
Прегледи: 9185