• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 17:34

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Пресаждане

Започната от penchod, 12.02.2006 11:35

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

penchod

Тормозиме следната дилема, всички знаем, че като се кастрат дългостеблени е по-добре да се засади в грунда горната част, на мен ми е за кастрене роталата в момента, но практиката ми сочи, че за да искарам долната част, с нея вдигам и полвината грунд, корените отдолу са яки, мизерията става якя, след това пак новонабучканите горни части хващат водорасли, щото нямат корени още да вървят със същата скорост, и изобщо ставаш пишман. Та имате ли по-добри идеи как да става това?

tishovsx

Няма спасение, аз затова не отглеждам дългостеблени растения, само папрати му е майката :wink:
IN A REEF AQUARIUM, ONLY BAD THINGS HAPPEN QUICKLY

Тони

И аз ги върших такива. Сега, ги постригвам и изхвърлям новата част. Картинката е грозна няколко дни, но после се оправят. Освен това, по този начин се коси веднъж на 2-3седмици. Иначе всяка седмица трябва да се прави твойта операция.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fimg293.imageshack.us%2Fimg293%2F4525%2Fdsc01245editedzg1.jpg&hash=2c575e6a505c8a44fc649f5cdac35d60b1303f00Тука ред нема, ама требва да се спазва!

Stas

Аз пък харесвам дългостеблени. Вярно е, че искат повече работа, но пък са красиви.

1. Ако всяка седмица им късаш долните части и изхвърляш няма да се вкореняват толкова здраво.
2. Това, че горната част, откъсната не върви толкова добре не е съвсем вярно.
3. Водораслите не се появяват заради това. Нали имаш и други растения в аквариума? А хората, които нямат водорасли, а гледат дългостеблени - как става?

Мойто мнение е, че трябва повечко труд за тях. А ако не ти се блъска толкова просто си остави някакво ограничено количество и нещата ще станат по-лесни. Мен ме изнервят кабомбите, но ми харесват на вид, така че - изборът си е мой!  :lol:

penchod

не знам, след ядовете дето брах с рогата, гледам да не ровя въобще в аквариума...

Raven

аз въобще не я знам тази практика да се вади долната и да се сади горната част.
много неудобство и много проблеми.засадените отрязани горни части вървят по бавно- по трудно се вкореняват,а от отрязаното вкоренено стъбло лесно тръгват нови дори и разклонени части.
отрязаните служат или за вкореняване до основните с цел разрастване и сгъстяване на масива или се подаряват или изхвърлят.

аз просто стрижа като ливада с голямата ножица ,равно ,под наклон - както искам да оформя самият масив и след няколко дни си тръгва.
не е добре постоянно да се вадят корени и тн.много мътилка се вдига и растенията това много ги тормози.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Stas

Повярвай ми - повечето ми бързорастящи въобще не се тормозят от този факт! :) Растат си все едно не съм ги рязал. А иначе сгъстяването за един месец до два става непоносимо.

jelo

Ще взема и аз да пробам да засадя горната част на растението и без това долната е нещо немного добра (имах малко проблем с растенията). Пък каквото стане

lz3cv

А варианта да не се вади корена не става ли?Ако само се отреже до дъно и корена се остави в грунта какъв е резултата?Не съм го пробвал,просто питам.Дали няма да извади нова издънка оттам?Интересува ме специално кабомбата.

abaro

При кабомбата, а и при другите дългостеблени ако е добре вкоренено растението при отрязване до грунда пуска нови свежи издънки и дори понякога по 2. Аз имам опит с кабомба и хигрофила, а за ротала индика въобще не се притеснявай - тя е като троскот. Скоро си купих 3 стръкчета мириофилум. На едното му загни надземната част, но след няколко дни отдолу изби нов връх - явно се беше хванало.
http://picasaweb.google.com/adbaro/ACacatuoides
http://picasaweb.google.com/adbaro/AViejita
[smg id=241 type=link align=left width=88][smg id=285 type=full align=left]

Raven

при всяко положение долната част се адаптира по бързо- нали там е коренището,тоест основния център на хранене.
аз по принцип режех и изхвърлях горните части,от отрязаното при дългостеблените тръгват повече от едно стебла и си е оферта.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Stas

Цитат на: "raven"при всяко положение долната част се адаптира по бързо- нали там е коренището,тоест основния център на хранене.
аз по принцип режех и изхвърлях горните части,от отрязаното при дългостеблените тръгват повече от едно стебла и си е оферта.

Специално при кабомбата тези, които тръгват от долната част не са толкова красиви и едри като горната част. А кабомбата има коренова система, но се храни основно през насечените си листа от водата, така че махането на корените при нея не оказва сериозно влияние върху растежа й. Поне при мен е така.

Христиан Пламенов

Добре е да има разнообразие от растения :bow1

sk4

Цитат на: "tishovsx"Няма спасение, аз затова не отглеждам дългостеблени растения, само папрати му е майката :wink:

Съгласен съм  напълно те подкрепям :bravo

lz3cv

Тези дни, както писах в темата "Жълта вода" макар че не там беше мястото,засаждахме нови растения с колегата заради нитратите.И се наложи разместване на старите.какви корени бяха пуснали,особено анубиасите и криптокорината,не е истина.Интересното е че точно тези които ми казаха в магазина че няма да ги отгледаме се чувстват идеално при нас а "непретенциозните" не щат да растат добре.Например кабомбите хич ги няма,пускат едни анемични стебла,белезникави и върховете им след няколко дни падат..А алтернатерата лилацина която искала CO2 и светлина расте като луда.Чудни листа прави.Криптокорините и анубиасите също се кефят.

Similar topics (2)

51236

Започната от iordanmonov


Публикации: 3
Прегледи: 1749

49951

Публикации: 3
Прегледи: 1599