• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 23:42

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Преминаване от подводна в надводна форма при аквариумните растения!

Започната от S_mo, 12.12.2012 18:53

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

anasarka

Много красиви анубиаси *BRAVO* Атия с по-острите листа какъв вид са? И я сподели малко повече за тия тръби :-) Напълнил си десетина санта и ги въртиш през филтър или....?
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

Чакъров

Растението в десния ъгъл е Anubias hastifolia , а до него има още едно което в момента е с 1 прокарващо листенце мисля , че беше Anubias gigantea , но не съм сигурен - та именно то прокарва 2 листенца след което изгниват , след седмица пак листенце и пак изгнива и така ..... нещо не ми е на кеф там в ъгъла но...

А относно тръбите - да правилно си се ориентирал
Аквариума е пълен с 7/8 см. вода и аерацията се извършва посредством външно филтърче , като флейтата съм я оставал на 2 см. над нивото на водата - така , че струята да обогатява с кислород. За да избегна спад в дебита на филтъра - в самия него няма абсолютно нищо - така не се и налага да го чистя.

Общо взета ако трябва да бъда честен - разлика в растежа при надводната и подводната форма точно на това растение не намирам. Единствено  при надводната си форма anubais nana прави доста по големи листа от обикновеното.

Ето и нагледно как изглежда цялата система ( ако бих могъл да я нарека система  :-D :-D )


anasarka

Направи ми впечатление че си сложил термометър във водата. Каква трябва да е температурата? И с какво е важна тя? Каква е пръстта в кутийките, някаква цветарска или амазония? Сложил ли си порест материал отдолу или разчиташ изцяло на филтрацията.
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

miTko

Мога да ти кажа вместо него, че температурата е примерно като тази над водата в съда. Има смисъл от термометър, сега като почне жегата... Аз що си развалих палудариума.
Тук само ми пущате фитили с тия надводни китки, а идва лято...
Разни мои АКВАРИУМИ 

anasarka

Цитат на: miTko - 04.06.2013 17:25
Мога да ти кажа вместо него, че температурата е примерно като тази над водата в съда. Има смисъл от термометър, сега като почне жегата... Аз що си развалих палудариума.
Тук само ми пущате фитили с тия надводни китки, а идва лято...
Добре, а логиката каква е, да е еднаква температурата? Айде да не вадя дума по дума с чингел :-D
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

Чакъров

Принципно следя температурата през студените дни да не пада под 24 градуса ( налага се и нагревател да слагам )
Следователно през топлите дни гледам да не надвишава макар , че в момента при мен температурата при анубиасите е 29-30 - не че ги бърка тях но ....

Общо взето температурните различия под водата и над водата нямат кой знае каква разлика - 1/2 градуса и до там.

Дали пълен с вода или без вода - то растенията си изискват една и съща температура.

miTko

Така е. Ако има капак, температурата над и под вода в съда е практически еднаква заради изпарението. През зимата ако се топли водата с нагревател пак е същото.
Разни мои АКВАРИУМИ 

dido

Хм, каква е идеята за гледане на такова голямо количество китки надводно, за продажба ли е това?
Ако е за продажба - някой пробвал ли е как се адаптират в подводен режим такива китки?

Също така - имате ли допълнително торене, завишено да речем, или е по-скоро нормален/беден субстрата?

anasarka

Цитат на: dido - 06.06.2013 02:15
Хм, каква е идеята за гледане на такова голямо количество китки надводно, за продажба ли е това?
Ако е за продажба - някой пробвал ли е как се адаптират в подводен режим такива китки?

Също така - имате ли допълнително торене, завишено да речем, или е по-скоро нормален/беден субстрата?

По принцип повечето китки които се продават са гледани надводно по сходен начин, така че повечето от нас сме се сблъсквали с адаптирането на надводни форми в подводни :-). Тук показаните в темата растения са най-вече за удоволствие гледани. Напоследък се засили в световен мащаб този начин на отглеждане, подтикнато от Wabi Kusa на Амано. Да кажем че е нещо като акваристика без вода :-D
Много хора ползват амазония или най-различни почвени смеси за китки, та чак до обикновена пръст. Хубаво е да е богат субстрата поради факта че той се явява единствен източник на хран. в-ва за растенията. Много хора добавят течни торове, или просто малко вода от аквариум. :-)
Ако имаш въпроси питай, тук направо сме станали вече специалисти :-D
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

zariio

На въпроса на жена ми защо трябва да гледам тези треволяци вместо примерно да бодна босилек и разни там подправки не мога да отговоря :-D :-D :-D
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

miTko

Цитат на: zariio - 06.06.2013 08:18
На въпроса на жена ми защо трябва да гледам тези треволяци вместо примерно да бодна босилек и разни там подправки не мога да отговоря :-D :-D :-D

За да ни е трудно и гадно :-D , освен ако не е с цел търговия.
Питай тия с бонсаите как се гърбят години наред, да не кажа десетилетия, докато постигнат нещо. 3 пъти се хващам и отказвам.

Гледай сега времето какви номера върти, захлади се и ако пусна нещо над вода на прозореца, ще настане жега и край...
Разни мои АКВАРИУМИ 

dido

Цитат на: anasarka - 06.06.2013 06:57
По принцип повечето китки които се продават са гледани надводно по сходен начин, така че повечето от нас сме се сблъсквали с адаптирането на надводни форми в подводни :-). Тук показаните в темата растения са най-вече за удоволствие гледани. Напоследък се засили в световен мащаб този начин на отглеждане, подтикнато от Wabi Kusa на Амано. Да кажем че е нещо като акваристика без вода :-D
Много хора ползват амазония или най-различни почвени смеси за китки, та чак до обикновена пръст. Хубаво е да е богат субстрата поради факта че той се явява единствен източник на хран. в-ва за растенията. Много хора добавят течни торове, или просто малко вода от аквариум. :-)
Ако имаш въпроси питай, тук направо сме станали вече специалисти :-D

Принципът е ясен, все пак това е основия начин за гледане на китки в растителни ферми от деситилетия.
Въпросът ми беше конкретно за колегите тук - какъв е мотива най-вече, щото виждам саксии с растения в доста големи количества.
Ако е за продажба - браво, че тая методика се развива и у нас, макар и на любителска база. Доколкото преди време сме коментирали, гледането в емерсен вид, в "промишлен" мащаб иска доста специфично оборудване и познания. Вероятно би искало също професионално ноу-хау по биология, работеща лаборатория, знания за третиране с растителни хормони, контрол на хранителната среда и прочее - все неща дето не са по силите на любители.

Ако е чисто естетическо забавление - честно казано го намирам странно, щото извадени от подводния контекст, повечето аквариумни растения са доста скучни на сушата. Всъщност повечето чисто сухоземни китки са доста по-красиви.

Виж, ако се вградят в палудариум със съответната декорация и скейп - е друга бирата ...

anasarka

Цитат на: dido - 06.06.2013 12:06
Принципът е ясен, все пак това е основия начин за гледане на китки в растителни ферми от деситилетия.
Въпросът ми беше конкретно за колегите тук - какъв е мотива най-вече, щото виждам саксии с растения в доста големи количества.
Ако е за продажба - браво, че тая методика се развива и у нас, макар и на любителска база. Доколкото преди време сме коментирали, гледането в емерсен вид, в "промишлен" мащаб иска доста специфично оборудване и познания. Вероятно би искало също професионално ноу-хау по биология, работеща лаборатория, знания за третиране с растителни хормони, контрол на хранителната среда и прочее - все неща дето не са по силите на любители.
Със сложната биология и надводното отглеждане за продан да оставим големите производители с фермите да се занимават(макар че вече всички  жулят инвитро, но това е др.) Колегите тука са си просто ентусиасти, и им харесва да ги отглеждат, в което има и предимство. Първо увеличават количеството на желан от тях вид, без допълнителни техники само лампа в някой от случаите, без водорасли, сравнително по-бързо се развиват растенията. Често надводно се стартира аквариум поради ред положителни причини, така нар. DSM.

Цитат на: dido - 06.06.2013 12:06
Ако е чисто естетическо забавление - честно казано го намирам странно, щото извадени от подводния контекст, повечето аквариумни растения са доста скучни на сушата. Всъщност повечето чисто сухоземни китки са доста по-красиви.
Виж, ако се вградят в палудариум със съответната декорация и скейп - е друга бирата ...
Не е така, надводно отглежданите растения също не отстъпват по красота на подводните си форми в редица случаи даже са по-красиви. Надводните цъфтят често, докато при подводните е рядкост а при доста видове невъзможно. Относно това как се оформят като скейпове можеш да разгледаш примерно тая тема http://www.ukaps.org/forum/threads/schruzs-works-wabi-kusa-emersed-setups-planted-tanks.18138/
Унгареца направо се е специализирал, виж всичките 7 страници. Има уабита, и скейпове, също едно добро ивагуми, всичко това с надводни растения. И за капак можеш по всяко време като ти омръзне да го напълниш с вода. :-)
Палудариума е вече друго при него няма спор :-)
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

danielm

Цитат на: dido - 06.06.2013 02:15
Хм, каква е идеята за гледане на такова голямо количество китки надводно, за продажба ли е това?

Аз лично щото:
1/ това е единствената зеленина около мен
2/ мразя да изхвърлям вода
3/ обичам да импровизирам
4/ ...
..
n/ подготвям се за 400 литрова поляна  *CRAZY*


anasarka

КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

Similar topics (5)

49440

Публикации: 2
Прегледи: 2007

22767

Публикации: 2
Прегледи: 2008

5789

Публикации: 5
Прегледи: 3463

18419

Публикации: 9
Прегледи: 4287

44526

Започната от mcbobi


Публикации: 1
Прегледи: 1662