• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
23.04.2024 09:07

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Преминаване от подводна в надводна форма при аквариумните растения!

Започната от S_mo, 12.12.2012 18:53

« назад - напред »

0 Потребители и 5 Гости преглежда(т) тази тема.

evgeni200


iuli

Цитат на: Amev - 26.03.2016 10:55
До 3 вата не стигнах ама до 1,8 вата беше по едно време с пик от 4 часа и даже нискорастящите/полянкови хванаха ксенококус.
Самото слънце стоене е доста различно от тук и на тропиците , така че предполагам и ъгъла на падане и пречупване ще е различен , зависи и от прозореца .. Вече има какви ли не модерни ... Всичко е много относително и индивидуално. Няма точна рецепта за източен , западен или южен .. Ако до моя блок има друг който сутрин сенчи ?!

Ако нещо сенчи, това вече не е слънчева светлина. Тука аз дадох един много краен пример - за мрачен ден на северен прозорец през зимата. И по тоя начин дадох шанс, на електрическата светлина да бъде и по-силна. С директната слънчева светлина, колкото и да е слаба, както тука през зимата, така и в тропиците, под всякакъв ъгъл, и обикновени стъкла на прозорците (сега ако са цветни или някакви други или има и щори, това не е по темата) - та с директната слънчева, електрическата не може да се мери. Всъщност може. Със сигурност има прожектори някакви, дето дават много силна светлина. А ядрената експлозия, кой знае колко дава. Ама тия прожектори са скъпи, мног ток харчат и най-вече - ненужни. Не казвам изобщо, че от електрическа светлина няма никаква нужда. И пак повтарям - най-добрата светлина е комбинираната. Хем ще намалиш разхода на ток, хем ще комбинираш най-добър спектър, хем ще усилиш светлината. Единствено естетичния аспект малко е пострадал, ама да ти кажа има естетика и в аквариума който го огрява слънцето. В определени моменти от денонощието, ще му свети само лампата, а има и дни, когато времето е лошо, така че не е голям компромиса.

evgeni200

Цитат на: iuli - 26.03.2016 11:09
Тука аз дадох един много краен пример - за мрачен ден на северен прозорец през зимата. И по тоя начин дадох шанс, на електрическата светлина да бъде и по-силна.

Ако срещу северния прозорец има бяла жилищна сграда, всичко е в сняг, денят е слънчев - електрическата светлина може да е губеща.
Много условности има с дневната светлина :-) електрическата е лесна за контрол *DRINK*

danielm

За да стане червена алтернатерата на северния прозорец през зимата ... пироните м/у глината и въглените ли се слагат или над тях?
Или вертикално?

iuli

Цитат на: danielm - 26.03.2016 13:48
За да стане червена алтернатерата на северния прозорец през зимата ... пироните м/у глината и въглените ли се слагат или над тях?
Или вертикално?

За пироните питай на руския сайт - аз не съм пробвал. А и на северен прозорец, не съм казвал че ще стане червена. Ама там където влиза слънце трябва да може някак си.
По принцип в някои видове глини има доста желязо. А и във въглените има. Така че според мене ако си ги сложил, няма нужда от пирони. И изобщо в природата, желязото е много разпространено. По принцип отравянето на рибата с желязо в природните водоеми се случва при много ниско пе-ха. Щото тогава се разтваря много във водата. А пък железният дефицит в селското стопанство обичайно се дължи на високо пе-ха на почвата. Примерно, поради голямо количество вар или пепел, внесени в почвата.

П.П. Нищо не каза, кво стана с дънера, дето го звавря в аквариума. Подобри ли ти се растежа на растенията?

danielm

Цитат на: iuli - 26.03.2016 14:34
П.П. Нищо не каза, кво стана с дънера, дето го звавря в аквариума. Подобри ли ти се растежа на растенията?
Дочети я ... може и още неще да видиш.
Започна бесен процес на денитрифиакация  *CRAZY* , нитратите спаднаха рязко ... и всички стана чудно.  *ROFL*
Всъщност не ... започнаха силни анаеробни процеси ... и ми се скапаха растенията.
Или вероятно и двете. ... ама вече не ми се занимава да ти търся постовете за да ги цитирам.
Или нито едно от двете ...


Цитат на: iuli - 26.03.2016 14:34
А и на северен прозорец, не съм казвал че ще стане червена. Ама там където влиза слънце трябва да може някак си.
Аз явно ... тези 10 страници съм ги пропуснал.

iuli

Цитат на: danielm - 26.03.2016 18:38
Дочети я ... може и още неще да видиш.
Започна бесен процес на денитрифиакация  *CRAZY* , нитратите спаднаха рязко ... и всички стана чудно.  *ROFL*
Всъщност не ... започнаха силни анаеробни процеси ... и ми се скапаха растенията.
Или вероятно и двете. ... ама вече не ми се занимава да ти търся постовете за да ги цитирам.


Ще ми е трудно да дочета всичко до края. Да беха само десет страници - добре, ама те са към 40.

И питам за твоите, а не за моите постове.

danielm

Цитат на: iuli - 26.03.2016 19:22
Ще ми е трудно да дочета всичко до края. Да беха само десет страници - добре, ама те са към 40.

Повечето е снимки ... няма много за четене.
Повярвай ми, десетте страници откакто се включи тук се четат доооста по трудно. Десет страници приказки ...


iuli

Цитат на: danielm - 26.03.2016 19:31
Повечето е снимки ... няма много за четене.
Повярвай ми, десетте страници откакто се включи тук се четат доооста по трудно. Десет страници приказки ...

А ти не можа ли с по-малко приказки, да ми кажеш, кво стана с корена?

danielm

Цитат на: iuli - 26.03.2016 19:40
А ти не можа ли с по-малко приказки, да ми кажеш, кво стана с корена?

Едвам се вижда 2-3 страници по-късно.

http://aquariumbg.com/forum/snimki-na-akvariumite-na-chlenovete-na-kluba/nova-godina-nov-restart/345/

Казах тита страни да изчетеш и тази тема, ама цялата преди да философстваш.
Това на 18-та страница е същия корен.
http://aquariumbg.com/forum/vodni-rasteniya/preminavate-ot-podvodna-v-nadvodna-forma-pri-akvariumnite-rasteniya!/255/

iuli

Цитат на: danielm - 26.03.2016 19:46
Едвам се вижда 2-3 страници по-късно.

http://aquariumbg.com/forum/snimki-na-akvariumite-na-chlenovete-na-kluba/nova-godina-nov-restart/345/

Казах тита страни да изчетеш и тази тема, ама цялата преди да философстваш.
Това на 18-та страница е същия корен.
http://aquariumbg.com/forum/vodni-rasteniya/preminavate-ot-podvodna-v-nadvodna-forma-pri-akvariumnite-rasteniya!/255/

Не само че ти си тоя, който философства, ами и ми се офлянкваш излишно. От осемнайста или по-скоро една две страници по-късно, когато си го нахендрил в аквариума, т.е. от края на ноември 2013та до края на януари 2014та са два месеца откак си сложил корена.

Ама от януари 2014та до април 2016та са две години и два месеца. Сващаш ли? И те питам за това време, стана ли нещо интересно? Айде не се стеснявай да ни кажеш, че е интересно.

danielm

ми ... замина в аквариум на колега, а аз смених визия и сложих друг корен.
Не ти схващам мисълта, както и многото ти другимисли.
Искаш да кажеш, че не може да има корен в аквата?
Искаш да кажеш, че може но е проблем?
Искаш да кажеш, че този корен е проблем да е в аквата?
Искаш да кажеш, че помага за намаляването на азота?
Искаш да кажеш, че денитрификацията от корените скапва растенията?

вариант Е - не знаеш какво искаш да кажеш, затова отиваш да четеш учебниците от 1959г.?
:-D
Преди да отговориш отново в две стрници - пак съм готов да го топна. И пак съм с "някакви" корени в аквата.
Обърни внимание, че докато корена беше вътре отгледах няколкостотин риби - вероятно заради силнат денитрификация. *CRAZY*
И съм почти убеден, че какъвто и корен да топна ... все ще са ми такива красиви и чрвени китките. Точно като от снимките.

П.С. Мноооо говориш, ама сега ще видим какво ще покажеш. Аквата гледам вече е готова, от мен са пироните.


iuli

Цитат на: danielm - 26.03.2016 22:06
ми ... замина в аквариум на колега, а аз смених визия и сложих друг корен.
Не ти схващам мисълта, както и многото ти другимисли.
Искаш да кажеш, че не може да има корен в аквата?
Искаш да кажеш, че може но е проблем?
Искаш да кажеш, че този корен е проблем да е в аквата?
Искаш да кажеш, че помага за намаляването на азота?
Искаш да кажеш, че денитрификацията от корените скапва растенията?

вариант Е - не знаеш какво искаш да кажеш, затова отиваш да четеш учебниците от 1959г.?
:-D
Преди да отговориш отново в две стрници - пак съм готов да го топна. И пак съм с "някакви" корени в аквата.
Обърни внимание, че докато корена беше вътре отгледах няколкостотин риби - вероятно заради силнат денитрификация. *CRAZY*
И съм почти убеден, че какъвто и корен да топна ... все ще са ми такива красиви и чрвени китките. Точно като от снимките.

П.С. Мноооо говориш, ама сега ще видим какво ще покажеш. Аквата гледам вече е готова, от мен са пироните.

То се вижда кой много говори. Чакам те междувременно да се доизкажеш, а ти не го правиш. Но ми казваш, че не знам, какво искам да кажа. Ама аз ли тва?

Добре, ще ти отговоря на тъпотиите, въпреки, че не изплю до край това което дъвчеш. Има два вида корени - ти очевидно не правиш разлика между тях. Едните са гнили при анаеробни условия в блатата. Тоя процес ги е превърнал на торф. И предвид на това, че в оная тема, дето я имаш предвид, момичето рече, че му чезне нитрата, аз предположих, че коренът-торф, може да я прави тая магия. Но не знам със сигурност.

Ама твоя случай нема нищо общо с оня случай. Сващаш ли? Щото ти си сложил в аквариума гниеща органична материя. Торфът е органична материя, която не гние. Всъщност има някакви процеси на минерализация но са други. По въпроса, дали коренът дето си сложил е вреден, сега ще ти цитирам самият Жданов от Аквариумние растения:

"Очень большое значение для растений имеет химический состав воды. В водоемах, где содержится много хлоридов, сульфатов, углекислого натрия, пресноводные растения не живут. Большинство водных растений не выносит загрязнения водоемов. Даже различные по форме коряги, нередко используемые для декоративного оформления аквариумов, приносят растениям вред. "

Ето ти линка с цялата глава:
http://flowerlib.ru/books/item/f00/s00/z0000017/st004.shtml

danielm

и?
Тва дет пак го намери стърсачката в интернет какво общо има? Аз (ако ми дочетеш темата ще рабереш) добавям сол, английска сол, гърнето на малката, сменям вода от чешмата??!!! - за да не ровиш много из нета -  добавям сулфати, хлор, натрий, амоняк ... и неясно още какво. Не знам какво общо има Жданов.
Тва + корена сега пречи ... или помага?!.
казах ти, чукча писатель. за 5 дни във форума 230 поста.

Вариант -Е.
Цитат на: iuli - 26.03.2016 22:36
Има два вида корени - ти очевидно не правиш разлика между тях. Едните са гнили при анаеробни условия в блатата.
Има два вида аквариуми - едните са стабилни ... и няма огромно значения какво ще топнеш в тях.
P.S. три са - стабилни, нестабилни ... и илюзорни.

Similar topics (5)

51438

Публикации: 6
Прегледи: 3134

22446

Публикации: 18
Прегледи: 7178

4538

Започната от AchoBG


Публикации: 4
Прегледи: 4856

25571

Публикации: 15
Прегледи: 8457

17744

Публикации: 2
Прегледи: 1946