• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 13:19

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Някакви съвети ако може за новозасадени растения.

Започната от ivanov_km, 03.05.2011 16:51

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

ivanov_km

Здравейте с Ваша помощ бавно но сигурно напредвам  *thanks. Преди 3 дни стартирах своя 300 л. аквариум и днес засадих първите си растения, а именно :
Elodea densa, Vallisneria spiralis, Ludwigia repens, Ludwigia palustris, Hygrophila polysperma, Hygrophila diformis (Синема),  Anubias barteri var. nana. С изключение Валеснерията и Анубиса, които бяха с корени, др. растения бяха резници. Да се надявам, че тези с резниците ще се вкоренят. Основните въпроси възникват сега пред мен, какво ще се случи с растенията през периода до завършване на азотния цикъл. Аквариумът е стартиран на 01.05.2011, засадих растенията на 03.01.2011 г. Първите рибки мисля да пусна не по рано от 20.05.2011 г. като 3 дни преди пускането на рибките ще сложа във водата Тетра аква сейф за всеки случай. Въпросът е през тези 15 или 20 дни до пускането на рибките във водата на практика няма да има никакви хранителни вещества за растенията. Искам да допълня само , че грунда който използва е еднослоен с гракция 3 до 6 мм. В момента е немислимо да торя защото направо ще експлодират нишковидните и синьозелените водорасли. Но пък се опасявам дали поради липсата на хранителни вещества във водата няма да погубя засадените растения. От днес ще започна и постепенно осветяване на аквариума мисля да стартирам първия ден с 4 часа  и след това да продължа с 6 часа още една седмица на втората седмица ще светя с 8 часа и постепенно ще достигна до 10 часа. През периода на азотния цикъл няма да сменям вода в аквариума първата смяна ще я направя три дни след пускането на първите обитатели. Осветлението се състой от 4 бр. пури Т5 39 Вата 1 Гролукс ;1 Акварел; 1 -865-ца и 1- 840 - ка. Ако някъде греша ще се радвам да ме посъветвате за да не допускам грешки. А да Аквариумът е с размери 100/55/55.
Последно да добавя нещо което по горе съм пропуснал, на Валеснерията и Анубиса съм поставил по едно глинено топче за подхранване.

iek

Цитат на: ivanov_km - 03.05.2011 16:51
В момента е немислимо да торя защото направо ще експлоатирам нишковидните и синьозелените водорасли.
Тук не мога да схвана тънката ти мисъл- какво имаш предвид под експлоатирам?

Цитат на: ivanov_km - 03.05.2011 16:51
Но пък се опасявам дали поради липсата на хранителни вещества във водата няма да погубя засадените растения.
Няма такава опасност, тези растения и на бунището да ги хвърлиш, пак ще оцелеят.

Грундът е малко едричък, аз предпочитам 2-3мм.
По въпроса за осветлението- по-плавно нарастване на осветителния период ще е по-добре.
Правилно си решил да пуснеш рибите след третата седмица, а още по-безопасно е след четвъртата, но всички тези правила са много относителни, въпросът е да знаеш кога можеш да ги нарушаваш.
За смените на водата- някои предпочитаме по-чести смени в началото, да кажем по 30% през ден през първата седмица, после пред 2-3 дни....докато се достигне 30% седмично за един средно голям аквариум.

Би било добре да покажеш с една снимка сегашното състояние на аквариума.

Редакция: Ако пурите са ти на два отделни баластта, най-добре нагласи двете крайни да светят по 3-4 часа, а средните,първоначално от 3 часа (едновременно с другите) увеличавай с по 1 час, докато достигнеш 8-10 часа при вече стабилен аквариум. За по-ясно- един пример как да изглежда режимът в крайния му вид:
-от 12.00 до 15.00 светят крайните две пури,
-от 9.00 до 18.00 светят средните две пури.

ivanov_km

 :-) Имал съм в на предвид експлодират, поправих се. Благодаря за съветите за осветлението. Ще пусна и снимка.
: 03.05.2011г 19:07ч
Ето и малко скромни снимки.




dafil

Гледай ризомата на анубиаса да е над грунда.
Предполагам,че ще сложиш поне още 3 пъти по толкова растения :-)
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

ivanov_km

Да така съм направил не съм  заровил ризомата на Анубиса вижда се. Разбира се това е самото начало с растенията.

iek

Малко са растенията, така че внимавай с осветлението, то може да ти донесе неприятности първоначално.

ivanov_km

Ами в нашият град няма от къде да си закупя качествени и здрави растения. Тези съм ги поръчал онлайн от Пловдив. С осветлението ще внимавам, ще светя с по малко часове от началото разбира се продължавам с търсенето на нови растения.

ivanov_km

Днес ми отвориха очите за моя радост и за мое нещастие , че лудвигиите и полиспермата са растения отглеждани като "надводна форма". Сега трябва да претърпят трансформация в подводна форма. С моето незнание и с моят карък стигнах до най-неблагоприятния сценарии при стартиране на аквариум. Някакви идеи как по-по бързо да "преводна тези растения" и изобщо някакви съвети за този непознат за мен процес.

dafil

Иска си време.
Замисляш ли ЦО2.Ако не-две от  лампите се обезсмислят според мен.
А дори с цо2 и торене-едва ли ще достигнеш някога продължителност на деня от 10 часа с четирите лампи.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

ivanov_km

Ами CO2 не съм се отказал от него, но първоначално ще е чрез  мая и захар. Желанието ми е първо да мина азотния цикъл и след това ще мисля за ЦО2 и наторяване. Сега тези растения където съм насадил, както казах и по горе са надводни форми. И това определено ще ми обърка азотния цикъл. Аз ако съм знаел , че това е не толкова лесен процес и най-вече не подходящ да се прави при новостартиран аквариум не бих взел тези растения. Но вече е късно за това, сега въпросът ми е какво ще се случва с аквариумът ми през идните две седмици. Съветът който имам до сега е да светя през първата седмица по 4 часа и всекидневно да премахвам загниващите листа на засадените растения. През втората седмица да светя по 5 часа и до две седмици ако всичко е наред да чакам от тези растения да избият вече подводните форми на растенията. След това да ги засадя в грунда и тези засадените сега да ги премахна. Беше ми обяснено , че е съвсем нормално всички листа да окапят , а това не е добре в моя случай защото аквариумът е новостартиран за това трябва веднага да премахвам загниващите листа за да намаля органиката в аквариума.  Ако някой може нещо да допълни в повече , ще се радвам.

dafil

Аз не бих махал долните части след рязането.Изчакай пак да избият и като отрежеш и следващите издънки-като искаш хвърляй.
Толкова ли бързаш да слагаш риби та си се запритеснявал  за азотния цикъл?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi568.photobucket.com%2Falbums%2Fss124%2Fdafill%2F2605000000_zps4cadfcd8.jpg&hash=c9602607dd8729d5e916cc434dac71a266aaff0c

Асен Евгениев

Цитат на: ivanov_km - 04.05.2011 23:48
И това определено ще ми обърка азотния цикъл.
Нищо няма да объркат тия пет стръка, не се шашкай толкова. Просто изчакай да се
адаптират, като междувременно понапълниш с бързорастящи.
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

ivanov_km

Действам. Ще засадя още бързо растящи и ще чакам да видя какво ще се случи с тези надводни форми :). Няма да бързам с рибите естествено страх ме е да на тръгнат водораслите, опасенията ми идват от това , че ще имам доста гниещ материал в аквариума.
: 05.05.2011г 00:12ч
А някой има ли опит със засаждането на надводната форма на следните видове растения в аквариумът си: Ludwigia repens,Ludwigia palustris, Hygrophila polysperma, Hygrophila diformis ?  Как минава този процес на адаптация, за колко време, и какво се случва с растението през този период ?

Similar topics (5)

1918

Публикации: 14
Прегледи: 7232

25470

Започната от mitko5529


Публикации: 0
Прегледи: 1724

51431

Публикации: 8
Прегледи: 2993

24188

Публикации: 1
Прегледи: 3157