• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 22:48

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Нов 20л. аквариум, няколко въпроса

Започната от BatV, 24.04.2016 12:40

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

BatV

Здравейте колеги!

  Не издържах дълго без аквариум – само 3год.
От стария 150л. ми остана 5кг грунд, канисъра, един малък филтър, корени и реших да спретна едно малко аквариумче за малкия син да се грижи за него.
  Поръчах готов такъв, поради липса на време. Модела е на Diversa 40x25x25cm – 25л., реални около 18-20л.
Като цяло съм доволен от него – добре изглежда, добре изработен, оборудването с което идва е що-годе добро за толкова малка аква.

  Направих няколко бързи модификации:
Смених енергоспестяващата от Е27 11W(бау-бау марка, студено бяло 6500К) с такава на филипс - 14W(топло бяло 2700К, 840LM, 2см по дълга светеща повърхност).
Облепих целият капак отвътре с алуминиево фолио.

  Поръчах следните растения:
Anubias Nana - x 2 =
Vesicularia Weeping Feriei мъх  х 1
Vesicularia Dubyana - Х 1
Eleocharis sp Mini. x 1
Marsilea Hirsuta – 1бр.               
Althernathere Reineckii Sp Mini. 
Limnophilla Aromatica- 2стръка бонус.
Растенията ги сложих постепенно в рамките на 3дни, последните два дена слагах мъховете. Разположих ги така, че по-светлолюбивите да са точно под лампата, а анубиасите в по-тъмната част. Светя за начало 5-6часа на ден.

Една снимка на бъркотията, която създадох:

Идеята ми е да пусна вътре десетина черита + 6-8бр. гупи.

В бързината пропуснах важната подробност да сложа субстрат(не съм имал аквариум с толкова растения). Растенията за полянка определено щяха да му се радват.
  Друга грешка, която направих е че бях обзет от паника, че смешното на вид вътрешно филтърче няма да избистри водата от механичните примеси на стария грунд и включих и канистъра да работи два дена, в които разбърквах постоянно грунда, докато не стане кристална водата. Съмнявам се да е останало нещо хранително в него.

Ако някой е изчел стената от думи и има опит с горните растения, моля да отговори на следното:

1.   Крушката Philips 14W 840Lm ще е достатъчна ли за посочените растения? Получава се 0,7W/L или 42Lm/L. Тя не свети директно, а има пластмасов прозрачен протектор, който поглъща част от нея. Тук имам вариант: 18W 1100LM(но по къса с 2см) и 23W 1430LM същият размер на Филипс, но с по-голям радиус и съответно по-големи загуби.
2.   Поради грешката да сложа субстрат и нежеланието ми да размествам и стресирам растенията наново, добра идея ли е да сложа топчета или пръчки в грунда? Каква марка и колко ще ми препоръчате да използвам? Основно гледам топчета на JBL се предлагат и на Sera – Florente A таблетки.
3.   Ако по някаква случайност задържа растенията, каква готова тор ме съветвате да използвам? Знам, че е най добре сам да си смесвам торовете, но нямам време за сега, може би по-нататък.
  Желанието ми е да поръчам топчетата и течната тор заедно, ако естествено са подходящи, така че моля да са от един онлайн магазин.

Всякакви съвети, критики и предложения са добре дошли.

Благодаря предварително!
По-здрави!

evgeni200

Повечето растения без СО2 няма да ги бъде

BatV

Мислил съм по този въпрос за тип самоделка.
Никога не съм ползвал,а имам желание да опитам.
Обаче идва момента с подържането на системата, следенето на подаваното количество, презареждане и най- трудното пускане-спиране.
Всичко това поглъщащо маса време, което нямам за жалост.
Идеята е за непретенциозно аквариумче.

Предполагам без СО2 система ще остана само с анубиаси и мъхове!?

baygry

Давай без СО,все ще остане някое растение,може би до полянка няма стигнеш,но и без нея се получават красиви неща.Препоръчвам ,ако толкова държиш да подхранваш-топчетата на JBL.

BatV

За сега всичко върви нормално.

Вчера размествах малко и пуснах няколко малки гупи.
Днес гледам 2 от листата на анубиас наядени сериозно.
Възможно ли е малките гупи да са я свършили тази работа?
Отделно имам някакви миниатюрни охлюви 1-3мм., които като вия премахвам веднага.
Знам, че анубиас е кораво растение - големи златни гледах с него - всичко друго беше мор, само анубиас оцеляваше без грижи.

Та кой е злосторника?!
Благодаря!

addicted

Котка имаш ли? Че друг вариант май няма.

Sent from my Lenovo A859 using Tapatalk


BatV

Хахаха, не имам 75 килограмов нюфаундленд.

Тук май не са останали много активни сериозни хора с познания и желание за писане.

Здраве да е, ще преглеждаме картинки в отдела с аквариуми и тва е.

*DRINK*

petko

Гупите не могат да направят това.
Ако анубиасите са били надводни е възможно да се получават такива неща.
Ако може някоя снимка ще е от полза.

Penta

Цитат на: BatV - 19.05.2016 20:44
Тук май не са останали много активни сериозни хора с познания и желание за писане.

Админа банна активните хора и те вече рядко влизат в този форум.

BatV

Цитат на: petko - 19.05.2016 21:05
Гупите не могат да направят това.
Ако анубиасите са били надводни е възможно да се получават такива неща.
Ако може някоя снимка ще е от полза.

Така мисля и аз, още повече че са малки гупи.
Иначе анубиасите са при мен от месец - добре си вървяха, не са били надводни при продавача.
Извадих го да го стегна заедно с другия анубиас по-добре и да закрепя още малко мъх за корена - по-малко от час цялата работа. Окастрих му и два листа, че го исках по-компактен. Върнах корена, а на сутрината - нагризан.
Не, че е голям проблем, но дразни.
Тава е.

Петко, направо идвай събота-неделя да пием по бира в нас и обадиш някоя друга тайна за хобито.
Иначе ето снимка:


Цитат на: Penta - 19.05.2016 21:15
Админа банна активните хора и те вече рядко влизат в този форум.
Много вожд, малко индианец станала работата, а?
Преди беше много по-жив форума.  :coffee:
Здраве да има.

evgeni200


BatV

Анубиас съм гледал и тероризирал дълго време.
Вадил съм ги чистил съм им листа механично, рязал съм листа, рязал съм им ризомата на три-четири, размножавал съм ги без проблем, но никога не са реагирали така - да се самоунищожат. Цъфтяли са ми не един и два пъти.
Чак не ми се вярва. 

evgeni200

Ако нещо ще ги яде започва от младите крехки листа  :-)
Имам и аз няколко като твойте след местене на които попресъхнаха листата - нищо фатално не се е случило  *THUMBS UP*

BatV

Така е не е бока за умиране, но дразни, ако си мисилиш че някаква гад ти яде растениятията.

При настройка на нов аквариум има доста човъркане вътре отначало - стрес за обитатели, явно и за растения.
После вече е пей сърце - всичко потръгва само, само търпение и кеф.
Много съм близо вече до този етап.  *ROFL*

evgeni200

Спри с човъркането и ще се оправи  :-)
При мен пък където са анибуасите изобщо няма какво да ги яде  *DRINK*

Similar topics (5)

10224

Публикации: 13
Прегледи: 5409

54264

Започната от G.Georgiew


Публикации: 4
Прегледи: 2662

48731

Публикации: 10
Прегледи: 21415

8136

Публикации: 16
Прегледи: 11058