• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 23:05

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

малък аквариум без оборудване

Започната от didak, 06.09.2009 10:58

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

didak

Възможно ли е да се създаде стабилна среда в 15л аквариум само с необходимите светлина и температура?
Бих искал в аквариума ми 35/18/25 да има само растения /дори и малко/, никави риби, като целта не е да се стимулира бързото развитие на растенията, а напротив.
В нано аквариумите това явно е възможно поради липсата на място за оборудване - Slobodan Lazarevic - http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,13860.0.html
От друга страна тук http://aquariumbg.com/forum/index.php/topic,8016.0.html едвали щяха да си правят допълнителни камери, ако не се налагаше.
Не ми е проблем ежедневна смяна на водата, добавяне на вода от "рибен" аквариум...
 

barabata

Стига да не слагаш бързорастящи растения няма да имаш никакви проблеми.
Ако слагаш бързорастящи ще се налагат и торове и бързо може да го изкараш от равновесие.


Противно на разни писания из форума в един аквариум Ехинодорус Тенелус гледам при поти отсъстваща светлина. На височина първите засадени коренчета достигнаха почти височината на аквариума - 25 см  , а гирляндите  малки коренчета бяха направили пълен кръг по аквариума и вътре навсякъде ... Почи без добавяне на торове, редки смени на водата и без ЦО2 , за осветлението вече написах - по принцип се светеше с в 15 ватови Т8 пури - Обем: 22 л. (45д/ 22ш/ 30в).
Отгоре ред водна леща, ред роголистник и сетне всякакви други та ехинодоруса по-скоро се осветява странично от стайната светлина.
Това е пример за растение което може да се гледа и на по-слаба светлина отколкото пише по статиите.

Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

didak

Т.е. каква е тезата за "бавен" аквариум с малко растения - светлина, торове, ....  всичко по малко?
Приготвил съм 8 вата пура (0.5 вата/литър/). Може ли да се приеме, че това е силна светлина, която ще развие водорасли, ако няма бързорастящи растения?
Бавнорастящите растат бавно и в "бърз" аквариум. Т.е. това е характеристика на растението независимо от средата. А ако средата е по-неблагоприята?

Деян

Пеобвай в началото без торове.  ;-) Сложи няколко скаридки да отделят органика, бутни му растения и чакай.
: 06.09.2009г 17:05ч
Малко скариди - две или три, че иначе ще е много органиката.

barabata

Бавнорастящо растение примерно някой анубиас - расте с по около 1 лист на месец.
Бързорастящо растение - хигрофила полисперма примерно - стигало е при мен и по около 1,5-2 см на ден - за 10 дена 20 см висок аквариум вече се хоризонтално по повърхността на водата...
Зависи какви растения има в акариум и дали си хвърлят сянка едно на друго.
8 вата може да ти е достатъчно , а може и да се окаже недостатъчно.
Когато човек няма опит не може да предвиди. Ако вече си правил подобен аквариум и знаеш кое растение как расте и какво иска , може лесно да предвидиш какво осветление ще е необходимо.

Винаги аквариум се стартира с по-слаба светлина и с намалена продължителност на осветяване и чак след като потръгнат растенията (месец или два) почва да се увеличава продължителността на осветяване и евентуално да се добавят мощности към осветлението.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

bigbeer

Ето го моят "Хперимент3", почти със същите размери. Аз обаче ще експериментирам другата крайност, от всичко по много.

[smg id=799]
Размер: 19x26x34
Дата на старт: 04.09.2009
Подложка: торфена смеска от цветарски магазин (непрепоръчителна)
Торене: 1 гр "Акваформула Стандарт" - при стартирането (предозиране)
СО2: 60-80 мехурчета в минута. (предозиране)
Растения: Анубиас, Явански мъх, Валиснерия, Криптокорина
Обитатели: 10-на черита (от днес)
Филтрация: Вътрешен 800 л/час, сипоракс, биофибри + дунапренен чорап на флейтата
ЦЕЛ: Да се изследва влиянието при предозиране от към торове, СО2 и хипер филтрация.
Темперетура: 28 градуса. (от днес)

didak

bigbeer, правил ли си Хперимент наподобяващ моите условия?
Някъде бях гледал снимки на растения в рязани туби от мин. вода изглеждащи доста добре. /май винаги става така - оставяш нещо настрани, колкото да не го изхвърлиш, а то сякаш на инат ти показва, че може да се развива и по-добре от това за което полагаш специални грижи/
Би трябвало баланса да е възможен, като основния проблем е правилния избор на растения.

bigbeer

Няма причина да не стане ако подбереш по-бавни 'китки' и следиш параметрите. Избери по 'дуракоустойчиви' растения които да издържат на интервенции с химикали за борба с алги. Анубиасите са корави китки.. ;)

didak

Днес стартирах аквата. Дано китките тръгнат  нормално.
Реших да сложа малко пръст от стара саксия заради ситния пясък.. дано не съм сбъркал.
Засега само смяна на 1/10 вода всеки ден. Имам PlantaMin, но за сега ще изчакам, въпреки че водата на два месеца.

didak

за сега нещата се развиват нормално.
пръстта под грунда не ми създава проблеми с чистотата на водата, при  уловие че не ползвам филтър.
има леко намаляване в кипенето на растенията. може би е време да пробвам с минимални дози Плантамин.
увеличих растоянието между пурата и аквата от 4 на 12 см заради оцветяването на пясъка и камъните. не знам това водорасли ли са?
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi34.tinypic.com%2Fmrehb5.jpg&hash=a82eae6bbb6a19ec4506dd78d0d935bc56b0751f

Similar topics (5)

30901

Публикации: 28
Прегледи: 8247

3259

Публикации: 11
Прегледи: 6048

14606

Публикации: 3
Прегледи: 4864

1612

Публикации: 2
Прегледи: 2722