• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
24.04.2024 20:17

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Листо на Анубиас с корен?

Започната от Caxapa, 02.03.2012 10:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Caxapa

Преди около 2 месеца забелязах това листо в аквариума да плува на повърхноста всред ричията. Бръкнах да го изхвърля но забелязах малки жилки на коренова система. Не го снимах тогава но го бучнах в грунда. Днес се сетих за него и го извадих да го огледам по-подробно. Почти няма развитие с изключение на увеличените по размер коренчета и това, че е живо все още листото. На някой случвало ли се е подобно нещо?

Nikiengi

Ако листото се е откъснало от ризомата със зародиша е напълно нормално да се развие ново растение!  :-)

Caxapa

От снимката не става ясно много но коренчето излиза някъде по средата на стъблото. Логично е  където е било захванато за главната ризома и се е отчекнало с част от нея да се оформи като ново растение. А това си започва направо от средата на стеблото.

Nikiengi

До колкото  виждам е в каналчето, от което излизат новите листа, може и от там да е възможно да се развие, той Анубияса си расте бавно, така че нищо чудно да ни изненадаш с някое ново откритие!  :-)

anasarka

Борба за живот, пускаш корен или умираш :-D
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

slayerp5

Много интересно, тествал съм това, но никога не се получавало.
Даваш ми нови сили и надежди да опитам пак.  :-)

Георги

Изглежда има значение какъв е грунда.

slayerp5

Цитат на: Георги - 02.03.2012 13:02
Изглежда има значение какъв е грунда.
Възможно е, а какъв е грунда?

Buhoff

Аз имах същия случай. Отрязах единия анубиас наполовина и преместих половината в другия аквариум. При тая операция имаше едно такова само  листо и реших да не го изхвърлям го боднах в третия аквариум при гупите. Там грунда е речен със фракция от 2-3 мм до няколко см. След няколко дни видях листото да плува на повърхността и когато го извадих видях че е пуснало корен. Но при нановото му засаждане корена се скъса за съжаление  :duvar:. Засадих го и го застопорих добре сега и е така от 2 седмици но не смея да го барникам да не го осакатя отново. 
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fi40.tinypic.com%2F4lge4o.jpg&hash=5660dd52dccd55421c84b73c312185f9a730a154

diso

Цитат на: slayerp5 - 02.03.2012 13:09
Възможно е, а какъв е грунда?
Няма значение какъв е - пише си, че корените са се образували, докато си е плувало във водата.
Оттук, вариантите са два:
- на листото накрая се образува ново растение (като при бегониите и много други);
- листото образува корени и съществува известно време, без да развие ново растение (като при лозата).
И на мен ми е интересно какво ще стане. Аз лично, бих го оставил да си плува.

Георги

diso, в първият пост пише, че е било в грунда.

diso

Георги, аз прочетох това:
"Преди около 2 месеца забелязах това листо в аквариума да плува на повърхноста всред ричията. Бръкнах да го изхвърля но забелязах малки жилки на коренова система. "

и

"Не го снимах тогава но го бучнах в грунда. "

Това имах предвид - корените са се развили във водата.

Георги

Значи всъщност въпросът е дали може от едно листо да се развие туфа. Ясно. Аз си помислих друго - че досега не е виждал това да става в грунд.

didoman

Когато за първи път засаждах китки в аквариума си, се получи при мен. Чичо ми тогава ми прати листо от Анубиас от Стара Загора и за 3 месеца си стана добре развит храст от Анубиас Нана. Та от това листенце вече има във всички мои аквариуми, даже в аквариумите на доста членове на форума. Тъй че е възможно. Направо го забучих в чакъла тогава.
Един от бедните студенти :)

Caxapa

Да събудя една стара тема. Та засадих листото  леко  в грунда. Ситен 1-3 мм  Половината коренче  в грунда, другата над него ..имитирайки  ризомата. Но буйните анциструси  изкореняваха постояно листото и накрая едни ампуларии  го оглозгаха.   За пръв път виждам ампулария да хапва анубиас като има къде по сочни и меки листа в аквариумите ми. Явно не е рядкост да се получи такова листо с коренче. Скоро преправях корените  с анубиаси и привързвах по камъни и корени. Отново видях такива листа но не ги отделих.  Сега след като нямам ричия заради ампулариите  съм завъдил други плаващи и смятам да подновя опита но този път да оставя листото да плува.. Така, че опитите продължават с нова сила.

Similar topics (5)

19416

Публикации: 2
Прегледи: 2856

37789

Започната от juze


Публикации: 5
Прегледи: 2655

29411

Публикации: 22
Прегледи: 8341

2974

Публикации: 10
Прегледи: 3307

18123

Публикации: 8
Прегледи: 3680