• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 09:27

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Разяснение за начина на хранене при растенията

Започната от rakim, 27.11.2007 20:28

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

rakim

Така има някои неща които не са ми ясни и бих помолил по опитните да изаснят картинката малко.Значи дългостеблените и накои други се хранят чрез листата,а другите с кореновата система.Добре де аз не разбирам,когато торя с течен тор той се разтваря във водата,а тя съответно циркулира из целия аквариум включително и в грунда.Защо нискостеблените не могат да се доберат до тези микро и макроелементи,като наторената вода минава покрай корените им?Защо слагам хапчета които се разтварят като течната тор,демек същата но на хапчета?Другото което не ми е ясно:Водораслите се хранят от разтворените вещества във водата нали така? От грунда не освояват?Защо тогава в стария аквариум след като бях сложил глина при повторно бъркане старата се размъти,бях изсмукал остатъците до колкото е възможно,точно на местата на размътените топчета се появиха зелени водорасли?Винаги водорасли се появяват там където е имало хапчета или глина  *NO*
540л Южна Америка

Живко

Цитат на: rakim - 27.11.2007 20:28
Значи дългостеблените и накои други се хранят чрез листата,а другите с кореновата система.
Някои се хранят повече през листата, други повече през корените. Тези, които се хранят през листата, като че ли е по-лесно да накараме да се хранят само чрез корените.
Цитат на: rakim - 27.11.2007 20:28
Добре де аз не разбирам,когато торя с течен тор той се разтваря във водата,а тя съответно циркулира из целия аквариум включително и в грунда.Защо нискостеблените не могат да се доберат до тези микро и макроелементи,като наторената вода минава покрай корените им?Защо слагам хапчета които се разтварят като течната тор,демек същата но на хапчета?
Слагаме торове в грунда, поне аз де, точно за да не слагаме тор във водата или поне да е в по-малки количества. Причините да ползваме дънни добавки са две.
Растенията, които живеят в хранителен грунд, не могат да компенсират само с листно хранене. Трябва да осигурим хранене чрез корените.
Втората са водораслите. Колкото по-малко хранителни вещества има във водата, толкова по малко са гадовете. Това разбира се не е разковничето. Най-добрият вариант е идеално балансираният тор. Растенията изконсумират всичко. Не остават излишъци. Да кажем днес малко желязо. Утре малко фосфор. Дажби достатъчни за водораслите.
С добавките за дъно добавяме рискови елементи. Елементи, които стимулират растежа на водорасли. Желязо, фосфор, нитрати. Опитваме се да ги скрием от водораслие, но да са достъпни тревичките ни. Растенията са устроени, в зависимост от ареала в който виреят сред природата, да поемат различните елементи, с различни части от "тялото" си. По тази причина магнезия и калция се приемат основно от листата. Тези елементи са навсякъде около листата и съответно еволюцията е сметнала, че не е нужно да натоварва и корените. Желязото е кът и растението го лапа независимо с какво ще го набара.
Цитат на: rakim - 27.11.2007 20:28
Другото което не ми е ясно:Водораслите се хранят от разтворените вещества във водата нали така? От грунда не освояват?
Водораслите папкат всичко, където и да се намира!!! Затова понякога излиза, че само се опитваме да скрием нещо от тях :-D
Имал съм брада, растяща под повърхностният слой грунд =-O
Цитат на: rakim - 27.11.2007 20:28
Защо тогава в стария аквариум след като бях сложил глина при повторно бъркане старата се размъти,бях изсмукал остатъците до колкото е възможно,точно на местата на размътените топчета се появиха зелени водорасли?Винаги водорасли се появяват там където е имало хапчета или глина  *NO*
На този въпрос отговора го даваш сам.
Като си ровил в грунда си развалил естествената "шапка", оформила се над хранителният слой грунд, в следствие на натрупан слой дертрит, слягането на чакъла и т.н. Нормално е там да има "теч" на хранителни вещества, при това обработени от бактерии ;-)
Ето и една причина да не се сифонира дъното на растителните аквариуми.
: 27.11.2007г 21:09ч
Това разбира се е моят поглед, върху моя аквариум.
Той не ангажира ботаниката с нищо. :-D
Никой не се е родил научен.

Similar topics (5)

25571

Публикации: 15
Прегледи: 8458

15093

Публикации: 4
Прегледи: 3850

3226

Публикации: 11
Прегледи: 3637

47948

Публикации: 5
Прегледи: 2785

13488

Публикации: 2
Прегледи: 2660