• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 21:01

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Какво липсва на растенията.

Започната от kaloqn_0998, 19.09.2014 19:50

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

kaloqn_0998

Значи още свиквам с отглеждането на растения. Засега всичко върви наред освен младите растения. В случая Велиснерия нана и спирална. Новите млади издънки са си все така дребни и светлозелени без да стават тъмнозелени листата. На какво може да се дължи това. Торя два пъти седмично. Забелязах и че някои от тях окапват и ги виждам на повърхността, особено на спиралната. Апоногетон ундулатос е в същия вид. Листата опаднаха други охлюва изяде за което го изхвърлих и така остана само едно. Отдолу изкарва три нови, които стопириха растежа си . На снимка номер 3 се виждат. Доколкото прочетох в други теми това се получава от липса на нитрати и фосфати. Другите по-големи и бързорастящи растения ги изяждат и за малките не остават. Та се чудех сменям водата 1 път седмично по 10л. Да намаля ли литража на смяна или не?


kaloqn_0998

Да поддавам със самоделка, мая и захар. Отпред на маркуча съм сложил филтър от цигара така че излизат по 10-20 малки мехурчета в секунда. Разбира се не всички успяват да се разтворят.

Nikola 1

На валиснерията не трябва СО2.

bunzip2

На всяко растение му трябва СО2. Независимо какво е. Това, че дадено растение може да се отглежда без допълнително подаване на СО2 в определени условия, не означава, че то не използва СО2.
В аквариума СО2 се доставя чрез дишането на рибите, от контакта на водната повърхност с атмосферата.
Но понякога това не е достатъчно :)
От голямо значение е и дали нивото на допълнително подаваното СО2 е еднакво. При колебание в нивата на СО2, ефекта е по-скоро пагубен.
В същност това е минуса при системата с мая и захар!

kaloqn_0998

Еми да зависи от температурата в стаята сега изпуска по-малко от обикновено. Но иначе големите растения си вървя много добре. В случай големите корени Велиснерея  пускат издънки, но издънките не вървят добре. Листата не искат да се оцветяват в тъмно зелено, а са светли и често окапват от корена.

Nikola 1

Цитат на: bunzip2 - 20.09.2014 23:28
На всяко растение му трябва СО2. Независимо какво е. Това, че дадено растение може да се отглежда без допълнително подаване на СО2 в определени условия, не означава, че то не използва СО2.
В аквариума СО2 се доставя чрез дишането на рибите, от контакта на водната повърхност с атмосферата.
Но понякога това не е достатъчно :)
От голямо значение е и дали нивото на допълнително подаваното СО2 е еднакво. При колебание в нивата на СО2, ефекта е по-скоро пагубен.
В същност това е минуса при системата с мая и захар!

Естетствено, че използва СО2. Става въпрос, че не е необходимо допълнително добавяне.  Колегата задава конкретен въпрос. Причината не е в липсата на СО2.

zariio

Колко литра е аквариума?
Нестабилността на системата с мая и захар по-скоро пречи.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

kaloqn_0998

60 литра е аквариума. Ами не знам за системата. Останалите растения си растат добре с нея. И ме е страх ако я спра да не им стане нещо? *dontknow* Както казах само младите растения им има нещо. Например когато реша да подрежа Хигрофила полиспермата и да засадя отрязаното си тръгва без проблем. Забелязах че тези растения, до които достига по-малко светлина или е сянка растат по-бавно или им окапват листата (Велиснереята). Доколкото разбрах за аквариума лампата е слаба. Аквариума го взех оборудван и лампата си беше монтирана заедно с него. Тя е от две пури по 24 вата като едната е със синя светлина. Затова гледам че всичко се стреми нагоре и да вземе колкото се може повече светлина. Като хигрофила полисперма или спиралната велиснерея. Обаче имам и Криптокорина устерияна, която има три много големи листа, които се простират по цялата дължина на аквата и правят сянка. А велиснереята е точно в единия ъгъл, където светлината е малко. Забравих да спомена че имам подобен проблем и с Хигрофила деформис. По-старите листа стават сиви по краищата и загниват. А младите са жълти а не зелени.

bunzip2

Цитат на: Nikola 1 - 21.09.2014 13:07
Естетствено, че използва СО2. Става въпрос, че не е необходимо допълнително добавяне.  Колегата задава конкретен въпрос. Причината не е в липсата на СО2.


Колегата задава конкретен въпрос и получава конкретни отговори за него. Никой не казва, че СО2 липсва, а че се нивата му се менят според "настроението" на маята. Тоя филм съм го гледал, и ефекта е гаден.
Аз съветвам колегата да спре подаването на СО2, и примерно да сложи топчета на JBL в грунда до корените на растенията.

А торенето 2 пъти седмично, какво ще рече това? С какво ториш?

kaloqn_0998

В моя град няма СО2 на таблетки. Даже и реактори няма. Има само един единствен тор течен с който аз торя. Тора е на италианската фирма Aquili - aquili liquid fertilizer съдържа макроелементи: магнезий, сяра, желязо, калий и микроелементи: цинк, манган, бор, мед, кобалт витамин В и йод. Това е торът с който торя два пъти седмично.

bunzip2

Това СО2 на таблетки е пълна пръдня. Изобщо не се занимавай с това.
Ако държиш да подаваш СО2, прочети за системите със сода и ЛК. Там поне нещата са по-стабилни.
Колкото за торовете, разгледай раздел "продава".
Има колеги, които продават качествени торове.

П.П. като заместител на СО2, може да се използва и глутаралдехид.

kaloqn_0998

Брей мерси това не го знаех. Ти правил ли си такава система? И същата като с маята ли е смисъл в шише и маркуч в аквата с дифузер отпред?

zariio

За система с лимонена киселина и сода съм съгласен че ще ти върши много по-добра работа.Глутаралдехид че може да се ползва като заместител на СО2 е най-голямата глупост.Върши работа единствено срещу брада.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs9.postimg.org%2F49ki5eazv%2F10494175_10152367057258271_2072129839_o.jpg&hash=c59af89265d29439b6cc64736d6ad480b08a97c1

kaloqn_0998

Може ли само някой да ми обясни накратко как се прави? Че в темата в сайта не намирам конкретно обяснение. Не мога да разбера за какво са всички тия бутилки в едната содата в другата ЛК и в третата какво има? И трябва ли някак да се засмуква от водата с киселината и от там да отива при содата? Или изпуска някакви газове, които се смесят със содата? Имам един куп въпроси, които не са за тук. *dontknow*

Similar topics (5)

951

Публикации: 0
Прегледи: 3822

24188

Публикации: 1
Прегледи: 3167

14484

Публикации: 8
Прегледи: 6374

51574

Публикации: 3
Прегледи: 2438

4839

Публикации: 28
Прегледи: 8444