• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 12:18

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Кафяв мъх? Растенията мрат! Помощ!

Започната от Joromladiqakvarist, 25.10.2009 17:36

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Joromladiqakvarist

25.10.2009 17:36 Last Edit: 25.10.2009 20:43 by Joromladiqakvarist
Здравейте, имам аквариум 38 литра, гледам вътре малки слънчевки от 3-4 месеца, които храня с чернодробна, темперетура 22-25 градуса, постоянна аерация и филтрация, обаче зеленииките ми (не им знам имената) не искат да растат  :'(  почва някакъв кафяв мъх да расте по тях и по стъклата... помпата прави много течение в аквариума, сменях накрайници да го намаля - няма ефект... Сменям 1/4 от водата всяка седмица...
Осветлението ми е самоделка: 20вата от онези икономичните (луминисцентна) в 30 годишна тава за кекс  *JOKINGLY*

Някои растения се откъсаха от дъното и плаваха известно време, и като че ли те оцеляват малко по-добре от кафявите по дъното. Ето снимка:



Моля ви дайте някакъв съвет... стигнах до извода че осветлението ми е слабо. - Прав ли съм? Ако не, поправете ме!

Раждаш се гол и мокър, а животът постепенно  става още по-зле...

gecatax

Здравей,
кафявите водорасли се появяват при липса на осветление(слабо осветление) или поне така се смята.Тая чернодробна храна не я давай има много писано по темата.Растенията които са се отскубнали кога ги засади?Ториш ли с нещо?
Поздрави!

-250л.

Joromladiqakvarist

Цитат на: gecatax - 25.10.2009 20:16
Здравей,
кафявите водорасли се появяват при липса на осветление(слабо осветление) или поне така се смята.Тая чернодробна храна не я давай има много писано по темата.Растенията които са се отскубнали кога ги засади?Ториш ли с нещо?
Поздрави!

Растенията са от 1-2 месеца, бяха много, останаха малко, не торя, не знам какво да купя..
Раждаш се гол и мокър, а животът постепенно  става още по-зле...

valnata

Цитат на: gecatax - 25.10.2009 20:16
Здравей,
кафявите водорасли се появяват при липса на осветление(слабо осветление) или поне така се смята.Тая чернодробна храна не я давай има много писано по темата.Растенията които са се отскубнали кога ги засади?Ториш ли с нещо?
Поздрави!

Аз съм с много слабо осветление и грам водорасли нямам. Кафеви водорасли изобщо не са се появявали. Явно е другаде проблема.  Водорасли имах в малкият аквариум с силно осветление, и светене по 12 часа.

Raven

Не знам как се спогаждат слънчевите рибки с растенията,знам че са хищници по принцип.
Но е възможно да ги увреждат.При всяко положение- колкото по малък е аквариума,толкова по трудно е да се създаде равновесие и да вървят добре растенията.
Растенията като цяло са по трудни от много от рибките,имат по големи изисквания и са по капризни.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

valnata

На мен едно нещо ми е чудно и ще запитам тук, за да не отварям нова тема.  Никога съм нямал аквариум който да е без растения. В растителните аквариуми говорим за усвояване на вредни вещества от растенията, което ни предпазва от водорасли и др. Аз съм нямал капризни растения предимно валиснерия, и криптокорини (не знам това дали има значение), и пак при дълго и силно светене са ме нападали водорасли. Как тогава се справят с този проблем хората които гледат цихлиди. А има такива, които гледат и живородки,скаларии и др. с изкуствени растения. Много ми е чудно. =-O

NO CARRIER

Никакво торене и честа смяна на водата. Друго не ги спасява.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Raven

Няма цихлидарик без брадица най малкото, същото важи за всеки аквариум с повече риби- примерно дискуси , астронатуси, скаларии....

В случая вероятно слънчевите рибки правят мизерията- ровят, вдигат мътилка и тя се утаява по листата на растенията, от чернодробната храна пък си представете какво става, ако  са едри рибите имат и едри отпадъци- това допълнително товари с органика и мизерия...

Малко е аквариумчето и не може да създаде стабилен цикъл, за това са и проблемите с растенията.
В такива малки аквариуми обикновенно се гледат малки  разбори или харацинки.

Ако тези растения не издържът декорирай с малко валиснерия  и елодея- те може и да издъръжт на тези условия.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Joromladiqakvarist

Цитат на: Raven - 25.10.2009 22:46
Няма цихлидарик без брадица най малкото, същото важи за всеки аквариум с повече риби- примерно дискуси , астронатуси, скаларии....

В случая вероятно слънчевите рибки правят мизерията- ровят, вдигат мътилка и тя се утаява по листата на растенията, от чернодробната храна пък си представете какво става, ако  са едри рибите имат и едри отпадъци- това допълнително товари с органика и мизерия...

Малко е аквариумчето и не може да създаде стаблен цикъл, за това са и проблемите с растенията.
В такива малки аквариуми обикновенно се гледат малки  разбори или харацинки.

Ако тези растения не издържът декорирай с малко валиснерия и елодея- те може и да издъръжт на тези условия.

Мерси за многото съвети! Искам да се занимавам с акваристика, но просто нямам финансите - млад съм още, пари за образование трябват и гледам икономичната да я карам, затова съм с този малък аквариум.

пп Приличаш на Брус Уилис  *thanks  :-D
: 25.10.2009г 23:11ч
Тази сутрин си ударих главата в раклата като ставах и ми дойде нещо на ум... значи, вадейки засадените на дъното растения, разкрих че имат перфектно развити и захванати корени, натоварих кепчето със зеленииките и в банята им направих един душ. Оказа се че са напълно здрави и са полепени с кафяв мъх, а не те самите да са кафяви. Измих ги и тъй като нямам друг аквариум, торове и т.н. импровизирах - взех едно прозрачно тяло което намерих в стълбището (май е кутия за дискове *JOKINGLY* ) и сложих на дъното малко пръст от на майка цветята, за да има от къде да смучат нитрати и тн, затиснах я да не става мътилка и да достига светлина до салатата и ги буфнах вътре. Сложих им една слаба лампа да  им пече, и ще ги наблюдавам как я карат... Приготвил съм тубите на терасата с вода, ще правя "пълна промяна" на аквариума тази седмица, и ако всичко е типтоп чак тогава ще засаждам.
Раждаш се гол и мокър, а животът постепенно  става още по-зле...

Rendaka

 *offtopic

Твоето, може би начало ми напомня за това как аз самия пак се захванах с акваристиката след 10-15 годишна пауза. Само дето разликата е там, че аз ловях бабушки и червеноперки, който умираха на 4-5 я ден, поради някакви причини, главно че им липсва силната течаща вода, която винаги да е прясна. Само дето аз не издържах толкова дълго колкото теб и на втората седмица вече си имах гупи и се започна....


Сподели само, ако обичаш, какви са ти растенията в аквариума, мисля, че имат донякъде връзка с появата на водорасли.

Цитат на: JolandaWell don`t be  :oops: sorry for this commonly question,that`s why this forum is for :wink:

Similar topics (5)

52908

Публикации: 20
Прегледи: 12445

2267

Публикации: 8
Прегледи: 3456

40953

Публикации: 5
Прегледи: 2742

22767

Публикации: 2
Прегледи: 2008

1737

Започната от Longanlon


Публикации: 41
Прегледи: 13253