• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 04:13

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Echinodorus

Започната от Ant0n86, 24.11.2008 13:02

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Ant0n86

24.11.2008 13:02 Last Edit: 30.01.2009 11:18 by Ant0n86
Echinodorus - обща статия за Ехинодорусите

Към днешно време са познати 64 вида от род Ехинодорус. Различните видове биват както малки по размер (Echinodorus Tenellus – до 6-7 см.), така и средни (напр. Echinodorus Amazonicus – до 40 см.) и големи (напр. Echinodorus Rubin – до над 75 см.)

Естественият ареал на разпространение на Ехинодорусите  е Централна и Южна Америка. Могат да се срещнат на различни места в природата, но най-често това са слънчеви места. Повечето видове могат да живеят както под водата, така и по бреговете на водоемите, където се създават блатни зони и растенията растат полу потопени във водата. Останалите видове могат да растат само изцяло под вода или да оцелеят само техните коренища в много влажна почва. 

Ехинодорусите са изключително популярни в средите на акваристика, главно поради своята красота и донякъде поради сравнително лесното си отглеждане.  Аз лично отглеждам Ехинодоруси от около 10 години и смятам, че това растение трябва да присъства във всеки аквариум по-голям от 50 литра (с някои изключения разбира се).

На различни места като условия за отглеждане са дадени следните стойности: рН 6,5-7,5; dH 5-15°; Температура 20 – 28 °С според различните видове; осветление 0,5 Вата/литър.

Ето и няколко съвета при отглеждането, като тук бих искал да споделя и няколко неща според моя опит:

1. Доста от видовете виреят и при температури над 28 градуса в аквариуми с Дискуси. Естествено обмяната на веществата в растението бива засилена и това предизвиква някои проблеми с отглеждането като набавянето на повече хранителни вещества например.

2. Ехинодорусите се отглеждат в грунт с фракция 3-5 мм, като най-подходящ за целта е пресят речен пясък. Важно е да се отбележи, че грунтът трябва да е с дебелина поне 5 см. Поради незнание в ранните ми ,,акваристични години" съм отглеждал Ехинодорус в грунт с дебелина 2-3 см. Резултат е постоянно загниващи стари листа и изключително бавен растеж.

3. Ехинодорусите образуват много силна и голяма коренова система. Имал съм Ехинодорус, който само за 6 месеца беше пуснал корени в радиус от 20 см около себе си, а кореновата му система беше с диаметър ок. 4-5 см в горната си част.

4. Торенето също е от голямо значение за Ехинодорусите. Важно е да бъдат засадени в хранителен грунт. За съжаление тук имам малък опит, тъй като съм торил единствено със sera Flore Plus и sera Florenette A. Първото доставя макроелементи, а второто желязо и микроелементи. Винаги съм оставал изключително доволен и от двата продукта. Наличието на желязо във втория предпоставя наистина здрави и много зелени листа, лично съм се убедил. Добавянето на CO2 дава положителен ефект при Echinodorus Tenellus, но останалите видове, поне според мен не се влияят особено.

5. Добавянето на глинени топчета около корените също дава много положителен ефект върху Ехинодорусите. Това обаче не се препоръчва на начинаищите. Ако все пак искате да научите нещо по-подробно по въпроса, можете да потърсите във форума, има доста хубави статии.

6. Осветление – светлина от 0,5 Вата/литър по принцип е достатъчна. Отглеждал съм и Echinodorus Amazonicus доста успешно при около 0,35 Вата/литър, но тук вече трябва да се обърне внимание и на интензитета на светлината и дълбочината на аквариума.

При наличието на достатъчно добри условия и дълго време без присаждане се наблюдава и цъфтеж. Цъфтежът забавя развитието на растението и често го изтощава.

При мен Ехинодорусите растат при следните параметри на водата:
Температура – 26-28 °С
pH – ок. 7,5
kH – oк. 15
NO3 – ок. 10
За фосфати не съм правил замервания, CO2 не подавам.

Едни от най-често срещаните Ехинодоруси в аквариумите са:

  • Echinodorus amazonicus
    Echinodorus argentinensis
    Echinodorus bleheri
    Echinodorus bolivianus
    Echinodorus osiris
    Echinodorus ocelot red/green
    Echinodorus parviflorus
    Echinodorus tenelllus
    Echinodorus urugayensis


Echinodorus Red Rubin:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FgxOfc4S.jpg&hash=031145e7f5a25dfdd33cb3840f203b118afa08ae
Не обръщайте внимание на надрасканото стъкло  :-[

Echinodorus Tenellus:
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.postimage.org%2FaVNPSyr.jpg&hash=69aeeca1ddbf48e986566da2a4d740bd8a618a42
Благодаря на barabata за тази снимка.

Ще се радвам, ако ми изпратите снимки и на други Ехинодоруси, за да може да ги прикрепя към поста.
По-нататък се надявам да успея да направя и отделни статии за по-популярните видове.

Similar topics (5)

10842

Започната от oleole1983


Публикации: 2
Прегледи: 2336

41993

Публикации: 4
Прегледи: 2955

20392

Започната от nenad66


Публикации: 0
Прегледи: 2147

13359

Започната от bicho1976


Публикации: 11
Прегледи: 3979

2362

Публикации: 11
Прегледи: 4546