• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 08:12

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Червени листа на валиснерия

Започната от W, 16.07.2013 21:47

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

W

Здравейте имам проблеми от известно време с  няколко корена валиснерия. Листата им стават червени и в един момент изгниват близо до корена и се късат. В средата остава тънка зелена ивица. От темите за микро и макро елементи разбрах, че в някои случаи това може да е от липса на фосфор. Някой може ли да сподели опит с подобен случай. Аквариумът е 150 л. с около 0,3 W/л осветление. Не подавам СО2. Аквариумът е стартиран преди около 45 дни. Слагах им таблетки близо до корените. От 5 корена голяма валиснерия и 5 къдрава само 1  от къдравата се развива нормално.  Също така има алги по листата на валиснерията. А по листата на остналите ми растения (Роголистник, наяс, явански мъх, водна чума) няма и техните листа не са червени.
Благодаря предварително.


W

Цитат на: _777_ - 16.07.2013 21:55
http://aquariumbg.com/forum/vodni-rasteniya/cherveni-lista-na-valisneriya/  :-)

Четох темата няколко пъти, но в нея от 2 страници коментари няма 2 еднакви отговора...

petko

Листата може да почервенеят,ако са били наранени при засаждане,сифониране или от риби.На валиснерията е проблем да се хване,но тръгне ли няма спиране.Може да почервенее,ако е била в доста различна условия от твойте.

W

Цитат на: petko - 16.07.2013 23:06
Листата може да почервенеят,ако са били наранени при засаждане,сифониране или от риби.На валиснерията е проблем да се хване,но тръгне ли няма спиране.Може да почервенее,ако е била в доста различна условия от твойте.

Благодаря

W

Здравейте отново искам да помоля за съвет относно червените листа на растенията в аквариума ми. Почервеняха листата на валиснерия и водна чума. Добавих още 2 лампи Sylvania Aquastar и Grolux ( в крайна сметка съм с 2х24W T5 обикновени и 2х18W Sylvania на 150л.) За съжаление проблема продължава въпреки, че си взех нови растения( преди около 10 дни) от колега от форума, при когото вървяха идеално. pH е около 8, а KH 10. В една от темите за начинаещи четох, че при pH> 7,6 не могат да се гледат читави растения. Въпросът ми е в този случай мога ли да пусна СО2 от бутилка с мая, за да намаля pH и трябва ли да започна да торя, защото предполагам, че с СО2 ако има недостиг на елементи ще се засили още повече. Също така се появи черна брада и tread algae.

anasarka

Аквариума ти изглежда още пресен. Когато листо на валиснерията почне да умира то така "почервенява", макар на мене да ми мяза като покафеняване. :-) Не се притеснявай за рН и твърдостта, валиснерията не я бърка по-твърдата вода, даже ако и пуснеш СО2 има вероятност да се скапе. Валиснерията е розетъчно растение и не е добре да забиваш розетката в грунда, извади я над него. Има вероятност от това да хвърля листата.
Изчакай да се стабилизира аквариума за сега не тори. :-)
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

W

Цитат на: anasarka - 02.08.2013 09:55
Аквариума ти изглежда още пресен. Когато листо на валиснерията почне да умира то така "почервенява", макар на мене да ми мяза като покафеняване. :-) Не се притеснявай за рН и твърдостта, валиснерията не я бърка по-твърдата вода, даже ако и пуснеш СО2 има вероятност да се скапе. Валиснерията е розетъчно растение и не е добре да забиваш розетката в грунда, извади я над него. Има вероятност от това да хвърля листата.
Изчакай да се стабилизира аквариума за сега не тори. :-)

Благодаря много за споделения съвет. Преди това ми умряха 10 корена по този начин. На някои им загниха корените. Та чакането не ми помогна много :) А цвета е ярко червен, когато се гледа отблизо. В последствие листата умират. По средата остава зелена жилка в началото после става червено цялото листо. Но ще ги дръпна по нагоре, защото найстина ги закопавам сериозно.

Similar topics (5)

13127

Публикации: 12
Прегледи: 5240

29849

Публикации: 10
Прегледи: 9185

36162

Публикации: 11
Прегледи: 5319

23287

Публикации: 7
Прегледи: 2694

29659

Публикации: 4
Прегледи: 3861