• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 02:31

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

"Сух" старт (Dry start)

Започната от Voxel, 19.06.2012 20:30

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Voxel

Някой да е пробвал "сух" старт. На английски му казват: Dry Start(run) Metod.
Питам, защото преди 4-5 дена започнах един 38 литров по този метод. Ако някой има опит с този метод да сподели как е минал при него.

cantiga

Здравей! За съжаление нямам личен опит, макар да съм се позамислял сериозно. В интернет доста хора споделят позитивния си опит и показват много интересни  резултати. При положение, че растенията в големите ферми се отглеждат надводно, обикновено няма проблеми при приспособяването. До сега колкото пъти съм си купувал хемиантус от търговската мрежа, винаги е ставало дума за надводната форма. Този метод е удачен точно при дребни покривни растения (а и някои мъхове)  поради трудното им вкореняване  под вода (или захващане при мъховете).
Би ли споделил малко повече информация за аквариума, какъв грунд използваш, какво осветление, каква е температурата и влажността, и най-вече какви растения избра.  *DRINK*
Поздрав!
Светослав

Voxel

В момента съм на експериментална фаза.
Засадил съм: Eleocharis acicularis, Hemianthus callitrichoides, Hydrocotyle verticillata, Rotala rotundifolia и Moneywort (Bacopa monnieri)
Досега за 4 дена нищо не е почнало да изсъхва, значи ще ги бъде тези растения. Проучвам какви груги могат да се използват, но засега съм се спрял на тези за акваскейпа.
За субстрат използвам почва (по-точно Miracle-Gro). Дълбочината е към 5см. Засега само развъждам растенията да са повече като количество.
Не съм мерил колко е влажността, но го карам на око, почвата да изглежда влажна и стъклата да кондензират влага. Идеята е водата да не е в излишък че да завъдя циано-бактерий.
Сложил съм една 18W T5 лампа който свети по 12 часа на ден, като аквариума е в осветена стая но не на пряка слънчева светлина.
Предполагам че след 2 месеца ще направя рестарт като сложа и капак на пръста. Засега съм запланувал да използвам Таитиян лунен пясък (черен на цвят). Под почвата смятам да сложа латерит, а под латерита пясък със нагревателни кабели. Но това ще е след ваканцията до България.
Смятам да сменя лампата с 2x24W, но още го мисля дали няма да е прекалено, може би ще са 2x18W.

anasarka

Хубаво е някой да пробва сухият старт, и да сподели опита си с нас.  :-) Как ще махнеш почвата за да сложиш другите неща отдолу ще го развалиш ли? Мойто мнение е да не слагаш латерит (имаш си почва), а и нагревателните кабели не ти трябват.
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

Nikiengi

След като ще има почва, каква ще е целта на латерита и после след толкова много слоеве грунд тези нагревателни кабели няма ли да са много малко ефективни и да повишат много температерута си в основата на грунда?

Voxel

Цитат на: anasarka - 20.06.2012 08:55
Хубаво е някой да пробва сухият старт, и да сподели опита си с нас.  :-) Как ще махнеш почвата за да сложиш другите неща отдолу ще го развалиш ли? Мойто мнение е да не слагаш латерит (имаш си почва), а и нагревателните кабели не ти трябват.

Ще го разваля след като имам достатъчно количество от растенията които смятам да използвам. Той сега е по-скоро като парник  :-)
: 20.06.2012г 19:07ч
Цитат на: Nikiengi - 20.06.2012 09:26
След като ще има почва, каква ще е целта на латерита и после след толкова много слоеве грунд тези нагревателни кабели няма ли да са много малко ефективни и да повишат много температерута си в основата на грунда?
Латерита е да доставя желязо без да се налага аз да слагам във водата. Идеята е да се сипват възможно най-малко течни торове във водата.
Нагреватели са за да подсигуряват циркулация на елементите в почвата. Това още го проучвам и може да го променя в бъдеще.

anasarka

Колега дай да видим някоя снимка, интересно ще е всички да погледнем как изглеждат растенията в надводната си форма и как се развиват. Относно латерит и почва под пясък, може да имаш след време проблеми с водораслите според мен. За нагревателите отдолу според мен не ти трябват но ти си решаваш. Относно това да намалиш до минимум торенето щеш нещеш накрая ще опре работата до торене. :-D
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

miTko

Модерно е. От година и половина си правя разни експерименти в къщи. Някои неща ми харесват, други не. Напоследък обаче реших да изпробвам самото начало на идеята - отглеждане на мъхове от смлян материал. На този етап се мъча със "сухоземни" мъхове в малък съд. За сега нищо. То и времето стана горещо. На есен ще пробвам с "аквариумни" смлени. Който се интересува, в aquascapingworld.com има хубави примери. Ако ги открия пак, ще пусна линк.
Разни мои АКВАРИУМИ 

cantiga

Аз ще изпреваря Митко и ще пусна нещо  :-) Скейпът с fissidens spec mini е много красив.
http://www.aquascapingworld.com/threads/new-scape-dry-start.4224/
http://www.aquascapingworld.com/threads/fiss-mini-mountain.6000/

Flowgrow си имат цял подраздел, тук  също има няколко интересни неща.
http://www.flowgrow.de/emers/

И аз ще се радвам на няколко снимки от теб  :)
Поздрав!
Светослав

miTko

Разни мои АКВАРИУМИ 

Voxel

Снимки най-рано след 2 месеца.
Междо-другото вчера като разглеждах из YouTube-а видях че Амано е една стъпна напред от този метод.
Това което той използва го е кръстил Wabi Kusa и представллява вече развито растение(я) на нещо като овална подложка която не се разтваря от водата и е доста стилна. Типично за японци :-)
Реди, залива с вода и е готов.
Интересно какво ли има с почвата за Wabi Kusa? Доста малко информация има в Интернет.

anasarka

Уабито си е измислица на амано и то отдавна, разбира се продава си специална почва за направата му. Общо взето е аквасойл с глина да не се разпада нещо подобно. Той напоследък рядко сее стеблени растения, ептен го е тръшнал мързела само ги нарежда и е готов.  :-D
КОЛКОТО И ДА Е БЪРЗА СВЕТЛИНАТА ВИНАГИ ПРИСТИГА ВТОРА, МРАКЪТ ВЕЧЕ Я Е ИЗПРЕВАРИЛ.

miTko

Ето тема от преди 5 години в нашия форум за уаби куса:

http://aquariumbg.com/forum/akvaskeiping/uabi-kusa/

Иначе Амано просто се е уял и не му се занимава и като гледам как е подпухнал май набляга на сакето. ;-)
Разни мои АКВАРИУМИ 

Voxel

Аз се разрових малко в нета и се оказа че това е вариант на едно японско изкуство: Кокедама.
Търсех в нета как Амано е успял да постигне топката която той прави да не се разпада във вода. Нищо не открих което да работи на 100%.
Засега ще се придържам към "сухия" метод.
Ще трябва да си намера някой интересни мъхове да пробвам това върху камъните.

miTko

Колеги, някой направи ли нещо по въпроса?
Ето моят експеримент до момента: http://aquariumbg.com/forum/snimki-na-akvariumite-na-chlenovete-na-kluba/nano-eksperiment-suh-start/
Разни мои АКВАРИУМИ 

Similar topics (1)

55445

Публикации: 8
Прегледи: 3598