• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
20.04.2024 04:06

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Ктиптоко

Започната от patter, 05.12.2004 22:51

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

patter

Знам, че имаше в някоя тема писания по този въпрос, но моя въпрос е по-конкретен.  В аквариума имах гигантска и сърцевидна криптокорини (само двата вида). Днес окончателно се ядосах на гигантската и я "изскубах".  Сега си мисля да сложа някакви други растения, но се притеснявам дали ще оцелят.

 Въпроса ми е дали трябва да презапусна аквариума от начало - пълно източване + промиване на грунда, за да премахна следите от криптокорината ?

 Мога ли да гледам други растения покрай сърцевидната криптокорина (харесал съм си един ехиндорус, но не му знам точното име, прилича на мини валиснерия)

 Колко време ще оцелее "изскубаната" гигантска криптокорина без да е засята (пуснал съм я в един аквариум, където и е светло, но не е засята)

 ... щеше да е един въпрос ...

Raven

проблемът на криптокорините не е в тях а в условията които създават самите те за себе си .повечето от тях променят водата в която живеят особено ако са масирана монокултура.освен това те живеят добре в дълго време несменявана вода с високо пх , което е неприемливо за много растения , особено за ехинодоруси. но ако се извадят и се просифони хубаво дъното , мисля че няма да има проблем.
аз имах аквариум само с криптокорини и анубиаси - около 8-9 вида и вървяха отлично, но ми писна и ги раздадох и сега ме е яд. :lol:
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Raven

а изскубаната криптокорина по добре я засади - това са растения които се хранят предимно с корените си и няма да изкара дълго така.добре ще и е ако я сложиш в саксиика с пясък и слои пръст в средата.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

patter

И аз си мислех, че ако изчакам една-две седмици и просифоня дъното няколко пъти няма да има проблеми ... ама да попитам :-)

За саксийката ... там е сложно :-(  Дължината на листата на повечето коренчета е над един метър ... ако до седмица не им намеря стопанин ще ги изсуша за зимата :-)

Raven

и аз имах този проблем с устерианата - става досадно голяма и затъмнява всичко , а не ти дава сърце да я изхвърлиш.
аз я носех на магазинчетата из квартала , подарявах им я -ако могат да си я продават , само да не я изхвърлям.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

dido

raven, какво стана с твоите алги и градинската почва? оправиха ли се нещата?

Raven

да ,маи че започват да се пооправят нещата , все още има нишковидни но са спрели да растът и рибите ги унищожават.преди два дни изстъргах стъклата - нови водорасли не са се появявали.маи това е начинът :D
само че загубих три много ценни растения ,покраи този експеримент :x
засега не слагам нищо  само СО , и сменям почти всеки ден по 10 процента от водата.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

NikolaV

Гледам заедно криптокорини и валиснерия, което уж е невъзможно и противопоказано. И двете растът като луди...

dido

Този ефект на непоносимост зависи от твърде много фактори.

Вредните химикали се натрупват най-вече в грунта, и то за дълго време. Поради тази причина съжителството на двата вида може да изглежда безпроблемно за дълго, но след достигането на критични концентрации на отровите един от двата вида спира да расте и сдава багажа. Разбира се, тези вещества се отделят и във водата от листата, но честите смени на вода в аквариума пречат отровите да се натрупат.

Ефекта не се отнася само за валиснерия и криптокорини. Почти всички растения отделят отрови.

patter

Сега си правя някой изводи ... защо ми уряха охлювите :-)

Криптокоринката ми е сменяла параметрите на водата (pH най-вече). 1/3 от аквариума беше само криптокорина.

Това за грунда ... надявам се че едно хубаво почистване (не точно просифонване а грубо разбъркване ) направено поне два пъти докато се изчистят добре видимите мизерийки натрупани в него ще свърши работа

dido

При този феномен смяната на ПХ-то е най-дребната работа. Аз се съмнявам, че при тебе обаче е имало такова нещо.

Отровите, които се отделят от растенията, са доста сериозни - най-често става дума за сложни по структура въглеводороди. Целта им е да осигурят жизнено пространство само за даден вид - затова и в природните водоеми - ако си ходил по реките примерно - рядко можеш да видиш периметър с водни растения, в който съжителстват повече от един вид. Такова нещо като в аквариума - да се преплитат криптокорини и валиснерии на едно място - аз не съм виждал.

За криптокорините и промяната на ПХ-то аз мисля, че е легенда донякъде. Според мен тя произлиза от факта, че растенията от групата на криптокорините растат най-често в блатисти природни водоеми, където киселинността е доста висока - около и под 6 ПХ. Затова и се твърди масово, че те обичат киселата вода и сами подкиселяват водата. В моя аквариум kH е около 25 - гигантски ПХ буфер. ПХ не мърда под 7.5 по което и да е време от денонощието. В аквариума ми има почти само криптокорини - около 10-на корена Cryptocoryne Aponogetifolia, 20-на корена Cryptocoryne Wendtii и 20-на корена Cryptocoryne Becketii. Всичките са в чудесно здраве и растат като за световно. Аз отдавам причината за това на твърдата вода, не на други фактори. Най-вероятно растенията от рода Cryptocoryne имат механизми, които им позволяват да живеят при доста кисела вода, за разлика от повечето други растения. Това обаче не значи, че я предпочитат - неутралната или слабо алкалната - както при мен - определно не им вреди.

Raven

криптокорините не обичат смяна на водата , естествено щом са блатни растения,при мен растяха наи добре когато им обръщах наи малко внимание- това са наи мързеливите растения,колкото по малко им се грижиш толкова по добре растът,аз ги гледах с доста риби около 50 парчета и не просифонвах дъното въобще,нямах СО и лампите ми бяха наи обикновенни битови деилаит,сменявах по 10 процента вода седмично , и колкото повече време минаваше - по добре растяха.също не съм добавял торове и микроелементи- само малко планти мин пробвах  но ефект особен нямаше.почти всички са ми цъфтяли - това е много неприятно явление особено ако аквариума е в стаята в която спиш, но пък цветовете им са много големи и красиви-приличат на цветовете на калата и миришат на мърша.растяха ми с тях много добре таиландски папрат и анубиаси,каквото друго растение сложех - умираше за няколко дни.
.не съм ги пробвал никога в твърда и алкална вода и не знам как биха вървяли.тук в софия е идеално за криптокорини.
направо ми липсват :lol:
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

miTko

Дааа, то затова криптокорините при мен винаги са се съвземали от нищото (както и този път) и са тръгвали добре без усилия.
Между другото въпросната алтернатера май дава признаци на живот! Особено двата стръка развиха нови листа по върховете.Макар и малки не са зелени, а розово-канелени на цвят.При все, че осветлението ми е сравнително слабо.В момента не добавям нищо, че дори и CO2.Само аерирам и имам 4 върбови пръчки(за сега без ефект).
Сещам се за правилото - ако един метод дава резултат, значи е правилен.Пък дори и да не го пише в книгите и да не го препоръчват специалистите. :wink:
Разни мои АКВАРИУМИ