• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
16.04.2024 14:17

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Тритон

Започната от thecreater, 06.11.2009 10:36

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

thecreater

Искам да попитам за тритоните... преди 10 години когато бях млад "зоолог" намирах тритони
в Стара планина  с. Реброво (Искарското дефиле) . Сега не съм виждал отдавна.
Някой запознат ли е с тях, могат ли да се отглеждат в домашни условия?

Caxapa

Тритоните могат да се отглеждат в домашни условие. Отделен е въпроса дали не са под защита. Тук в Австрия съм чувал да са защитени и нарушителите търпят големи санкции.

meshov

Преди повече от 15 години знам че ги продаваха в магазините, тогава аз лично съм намирал в реките в Странджа,
скоро не съм обикалял и не знам дали ги има още.
In normal times, evil would be fought with good. But in times like these, well, it should be fought by another kind of evil.

Caxapa

Цитат на: meshov - 06.11.2009 12:20
Преди повече от 15 години знам че ги продаваха в магазините, тогава аз лично съм намирал в реките в Странджа,
скоро не съм обикалял и не знам дали ги има още.
Вярно , че се продаваха но тогава все още беше тъмна Индия и всеки си правеше каквото иска. 

thecreater

Под защита са дъждовниците до колкото знам. Преди около месец видях дъждовник,
на вилата ми в полумрака замалко да го настъпя. Веднага го снимах, колкото за идеята.
Тритоните и те според чичо гугъл:
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BB%D1%8A%D0%BA_%D0%B3%D1%80%D0%B5%D0%B1%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%81%D1%82_%D1%82%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%BE%D0%BD


miTko

До колкото знам са защитени. Едно време ги ловяхме в покрайнините на Пловдив в един канал.
Разни мои АКВАРИУМИ 

миа

 Зависи за кой вид тритон става въпрос.В България се срещат 4 вида тритони-Алпийският тритон (Triturus alpestris) е вписан като "рядък" в Червената книга, обикновеният тритон (T. vulgaris) не е вписан като застрашен, но местообитанията му намаляват, гребенестия тритон (T. karelinii) е "уязвим" и Дунавският тритон или Дунавски гребенест тритон (T. dobrogicus) е почти застрашен от IUCN, но в България не знам дали има закон, който го защитава.
Трябва и 4-те вида тритони да се впишат в Червената книга, тъй като при безразборния им улов и катастрофалното унищожаване на местообитанията им ще изчезнат преди някой да се е сетил да ги защити.

ccpzaz

Цитат на: миа - 09.11.2009 11:03
Зависи за кой вид тритон става въпрос.В България се срещат 4 вида тритони-Алпийският тритон (Triturus alpestris) е вписан като "рядък" в Червената книга, обикновеният тритон (T. vulgaris) не е вписан като застрашен, но местообитанията му намаляват, гребенестия тритон (T. karelinii) е "уязвим" и Дунавският тритон или Дунавски гребенест тритон (T. dobrogicus) е почти застрашен от IUCN, но в България не знам дали има закон, който го защитава.
Трябва и 4-те вида тритони да се впишат в Червената книга, тъй като при безразборния им улов и катастрофалното унищожаване на местообитанията им ще изчезнат преди някой да се е сетил да ги защити.


Няма такива филми всичките влечуги в България са защитени ! Тритоните също . 

миа

 Ама тритоните и саламандрите въобще не са влечуги!!!

ccpzaz

Друго имах в предвид с това , но както и да е ..... Ето ти няколко цитата все пак ....


В България малкият гребенест тритон е защитен с Приложение III на Бернската конвенция и със Заповед 729/1986 г. на Комитета за опазване на природната среда.


Тритоните от (род Triturus)принадлежат към големото семейство на саламандрите. Те също са защитени и са много рядко отглеждан вид от любителите. Най-разпространени в природата са планнинският тритон (Triturus alpestris), обикновения тритон (Triturus vulgaris) и гребенестия тритон (Triturus cristatus). Без съмнение, най-красив е планниския тритон, който пораства на дължина до 10-15 см.

botan

Мия, едно е статуса им на рядък, застрашен, изчезнал, друго е дали са защитени или не. :-)
До колкото знам всички земноводни са защитени в България освен голямата водна жаба /Rana ridibunda/. Пък и да не са трябва доста да внимаваме със земноводните си понеже в тези времена се оказва че те са най-уязвими. :-(

миа

Статуса на "рядък", "застрашен" и "изчезнал" не е ли отчасти защита?

dido

Знам две езера в Гърция, в тамошни планини, където гъмжи от алпийски тритон. Езерата са разположени на около 2000-2100 метра надморска височина. Гадините лазят по брега, буквално стотици и хиляди екземпляри. Когато видят човек, се спускат панически към водата. Ако ли ги изненадаш, се вцепеняват и се правят на умрели докато отмине заплахата. Ето две снимки, имам още няколко подготвени ... :

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmountain.bajhui.org%2Fpictures%2Fgreece_may_2008%2FIMG_0472.jpg&hash=54a7f3a4a8be55e5ce39946605add22ca55485e3

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmountain.bajhui.org%2Fpictures%2Fgreece_smolikas_2009_09_20%2FIMG_8102.jpg&hash=d3734b87f0ea00af2de076e04bba6aa1f10790f4

mojiganga

28.12.2009 14:05 #13 Last Edit: 29.01.2010 19:12 by mojiganga
Цитат на: miTko - 09.11.2009 09:49
До колкото знам са защитени. Едно време ги ловяхме в покрайнините на Пловдив в един канал.
Аз преди години гледах водна лилия в продължение на 5-6 години никой не ми е правил проблем заради това 4е е защитена, аз не я унищожавам като я гледам все пак нали?
Дори сьм я разпространил!

Деян

М - у другото, гадината от горната снимка ми прилича на C. Orientalis, той пък какво прави в Гърция?  *dontknow*

Similar topics (5)

44273

Публикации: 42
Прегледи: 34388

54473

Публикации: 8
Прегледи: 5779

41875

Започната от S_mo


Публикации: 15
Прегледи: 8744

32804

Публикации: 5
Прегледи: 4067

45781

Започната от mmincho


Публикации: 3
Прегледи: 3991