• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 13:14

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Проблем с червенобуза костенурка

Започната от NeLyTo, 19.01.2015 11:20

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

NeLyTo

Здравейте,

моя приятелка има червенбуза костенурка на около 15 години. Тогава още не беше незаконно, или по-скоро не се знаеше дали е законно да
се продават из зоомагазините. Тя се грижи супер добре за него, но от известно време насам черупката му омеква. Казва, че му е давала калции,
и дори някаква калциева костенурка или нещо такова му слага във водата, но черупката си остава мека и растяла на криво, тоест не съвсем равномерно и оформено.

Дали имате някакви идеи какво бих могла да я посъветвам, обещах, че ще се допитам до вас ?

Костенурката си има суша, пече се директно на слънчице, тъй като е от много слънчев град, има си воден басейн, в който си влиза.
Храни я със тези белите червейчета и не знам какво още друго.

Any ideas?

negepamopukc

Първи отговор от чичо Гугъл:

Мека коруба:

Омекотяването на корубата се получава, когато има неправилна обмяна на калция, няма ежедневно облъчване с UV лъчи или неправилно и непълноценно хранене. Ако черупката стане мека, тя нараства неправилно и после се деформира. Подобрение е възможно само в начален стадий, като редовно облъчвате костенурката си с жизненоважните UV лъчи и давате пълноценна и разнообразна храна, като добавяте калции и други витамини.
" И да пукна, няма да умра,
а ще възкръсна в старата си кожа
Защото алкохола, който съм изпил.
Не ще ми позволи да се разложа... "

NeLyTo

Здравейте,

благодаря Ви за отговора, но искам да Ви попитам не е ли достатъчна само слънчевата светлина,
тъй като, както казах костенурчето доста се пече на слънце ?
Не замества ли тя УВ лампата?

stefan_doc

Не съм компетентен в гледането на костенурки, но бих искал да отбележа, че обикновеното стъкло е полупрозрачно за UVA и непрозрачно за по-късите UV лъчи, като през един обикновен прозорец минава около 90% от светлината над 350 nm, но е блокирана над 90% от светлината под 300 nm.
Т. е., ако слънцето минава през стъкло на прозорец, "няма файда".
За предпочитане е пряко облъчване със специализирана лампа.

Peakone

Както вече се спомена UVB не преминава през стъкло. UVB лампа и да ръси с калций червеите преди да ги даде на костенурката. Калция задължително трябва да е c Витамин D3! Най-доброто е Repashy calcium+

Caxapa

Спектъра на UVB трябва да е съобразен за костенурките. Има UVB с различен интезитет за различни животни. Както и да е на определено растояние от мястото за печене за да е достатъчно полезна но и да не вреди на животното.

Similar topics (5)

22370

Публикации: 75
Прегледи: 35362

39901

Публикации: 9
Прегледи: 15832

39515

Публикации: 4
Прегледи: 3138

24777

Започната от fenkabeta


Публикации: 12
Прегледи: 7558

59986

Започната от maks25


Публикации: 3
Прегледи: 4853