• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
19.04.2024 22:56

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Може ли без UV лампа за костенурче?

Започната от foxy, 28.12.2011 10:54

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

foxy

Здравейте, имаме си костенурче от днес и четох за лампите- на много места пишеше че им трябва УВ лампа.( не ми е много ясно УВА и УВБ лъчи?!)  Въпроса ми е може ли обикновена настолна лампа 40 вата и да компенсирам витамин Д и калция с витамини за животни. Или УВ е задължително?? Искам да се чувства добре- но в момвнта е в малък терариум и няма възможност за две отделни лампи. Другия ми проблем е че не ми е ясно ако взема УВ лампа дали ще вреди на децата (терариума е  на бюрото им), колко вата да е и колко време да свети. И може ли да е обикновена халогенна крушка, не от специален зоо магазин?
Мерси в аванс
почитателка на Малави

alleyesonme

По принцип не е задължителна, но ако имаш възможност купи :) Иначе 40W ми се струва силничка, ако можеш я дръж колкото се може по далече. А иначе УВ можеш да заместваш като я изкарваш от време на време на слънце (сега няма как де), или както казваш ти, с витамини :)

foxy

Аз възможност имам но ме притеснява че е при децата? не съм запозната с УВ лъчите. Но ако не е вредна за детските очи- все пак ще е насочена към островчето, ще и взема. Искам да ми препоръчате отивайки сега в Бриколаж примерно какво да си взема.
почитателка на Малави

Black Adder

Над 10 години гледах костенурчетата без UV лампа и без витамини - живи и здрави си бяха. Е - цяло лято бяха на терасата и се препичаха на слънце де.
Сега /надявам се/ зимуват на BigBeer в езерцето.
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.nesiprav.com%2Fwp-content%2Fgallery%2Fanimals%2Fthumbs%2Fthumbs_kostenurki.jpg&hash=fffcde03b6cba5f4779d6a4f6532042bea215be5

Петко Красимиров

Да, през лятото е хубаво да се извеждат навън. :-) :-) :-)Легулират температурата чрез слънцето, което е по-добре отколкото с лампа, защото това е естествения начин за препичане. ;-) ;-) ;-)

изгубеният рай

Потърси от специализиран магази калций за костенурки.Когато има слънце я слагайте да се понапече. :-)
END!!!

Similar topics (4)

27816

Публикации: 9
Прегледи: 8073

58778

Публикации: 4
Прегледи: 5605

44563

Публикации: 14
Прегледи: 17345

51111

Публикации: 12
Прегледи: 6300