• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
25.04.2024 01:20

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Help!помощ с дебелина на стъкло

Започната от DrMimi, 12.04.2011 12:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

DrMimi

Привет! Имам питане относно дебелината на стъклото за аквариюма ми.Днес си поръчах аквариум с размери 66/33/30 с 4 мм дебелина на стъклото.Майстора ме увери че дори за воден стълб 25 см, тези 4 мм ще са напоълно достатъчни, а аз смятам водата да не е повече от 20 см дълбока.Вие как мислите?

iek

При размери 66х33х30Н с 4мм стъкло ще имаш висок коефициент на сигурност, при 66х30х33 е по-добре с 5мм стъкло.

DrMimi

 При това положение да тичам ли да сменям поръчката? :(

radko milanov

по добре си направи аквариума с 5мм. стъкла за да спиш спокойно а и разликата в цената ще е минимална.

iek

При положение, че ще се пълни до 20см ( сега видях, че е в раздел Влечуги), 4мм са с голяма презастраховка, споко.

defilers

Дори 30 см воден стълб да направиш няма да имаш проблеми с 4мм дебелина. Правилно ти е казал майстора. Информативно за твоя случай 66L/33W/20H може да се издърйи от стъкло с 2мм дебелина при висок коефициент на сигурност.

С две думи: перфектен си, нищо не променяй.

barabata

Цитат на: defilers - 12.04.2011 14:30
Дори 30 см воден стълб да направиш няма да имаш проблеми с 4мм дебелина. Правилно ти е казал майстора. Информативно за твоя случай 66L/33W/20H може да се издърйи от стъкло с 2мм дебелина при висок коефициент на сигурност.

С две думи: перфектен си, нищо не променяй.

Айде стига глупости 2мм стъкло за 50 литра аквариум и то "при висок коефициент на сигурност."

За 4 мм стъкло 50-60 литра аквариум с воден стълб около 30 см е стандарта по който правят и продава аквариуми във всички магазини за акваристика. За 80-100 литра вече е задължително 5мм ако искаш ниво на сигурност.  Да правил съм аквариум 150 литра на който страничните стъкла 30ш/50в бяха от 4 мм стъкло като бяха залепени към стъкло отвсякъде (включително отгоре към ивица), но това не го препоръчвам на никой.
Горчивината от лошото качество остава дълго след като сладостта от ниската цена е свършила.

reaskol

Да ви питам че не съм наясно 55/26/36 - 4 мм стъкло добре ли е ?

MeTogu

Дай на глупака малко власт и му гледай сеира!

Giorgio_Armano

Пълни догоре без да се притесняваш.
уверявам те на 100% чв няма да имаш никакви проблеми.
Но го сложи на равно място и да има задължително мека подложка.
АКВАРИУМИ,ТЕРАРИУМИ,СИСТЕМИ ЗА ГАРА РУФА,СЪМПОВЕ и ВСИЧКО ОТ СТЪКЛО
Качество по добро от цената.
тел.0899007268

Асен Евгениев

Цитат на: DrMimi - 12.04.2011 13:16
При това положение да тичам ли да сменям поръчката? :(


Имам същия аквариум и го пълня до ГОРЕ. Поръчката е точна. *DRINK*
От всички удоволствия акваристиката е на второ място.
След определена възраст - на първо!

defilers

Цитат на: barabata - 12.04.2011 16:27
Айде стига глупости 2мм стъкло за 50 литра аквариум и то "при висок коефициент на сигурност."

Как точно сметна, че 66L/33W/20H е 50 литра ? Няма значение какъв обем е аквариума, ако се пълни само някаква част от него само тя се смята. Все пак налягането от водата създава проблеми. Налягането от въздуха който изпълва останалата част от аквариума се пренебрегва. Ето да си опресниш знанията:

http://www.poseidons-palace.co.uk/Aquarium%20glass%20safety%20calculator.htm
http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium

Висок коефициент на сигурност е >= 3.8. Тоест 4 е перфектно.

п.с. Никаде не съм му казал да го прави с 2 мм. Просто за негово успокоение информативно му казах, че при неговия воден стълб от 20 см и 2мм дебелина му стигат. Един вид с тея 4 мм ще е спокоен. Бе толкова ли неразбрано пиша ?