• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 20:49

Промяна новините на форума:

Ако имате проблем в аквариума, преди да пуснете нова тема, попълнете въпросника тук.


  • Killiman Ltd
  • Професионална поддръжка на аквариуми

Микропроцесор

Започната от Сашо, 09.11.2004 09:27

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Сашо

09.11.2004 09:27 Last Edit: 21.01.2007 16:16 by discus
Позамислил съм се над тази тема от определено време. Какво да прави умната машинка? Досега съм се сетил за следните функции:

Основни:

1.Часовник за реално време с индикация. Обезателно осигурен с акумулаторно резервно захранване, в случай на спиране на тока. В България сме все пак.
2.Автоматично включване и гасене на лампите.
3.Дигитален термометър с индикация и с две зони на измерване (вън и вътре). Аларма при излизане на температурата извън допустимите обхвати.
4.Терморегулатор с комутация на мощността на нагревателите, за избор на оптимална такава, в зависимост от разликата между външната и вътрешната температура.
5.Автоматично включване и изключване на системата за CO2. (включва се примерно половин час преди светването на лампите и се изключва час преди гасенето им, за да се осигури оптимално ниво на въгледвуокиса във водата).

Екстри:

1.Плавно включване и гасене на лампите. Какво мислите за това, има ли смисъл? В природата слънцето след изгрева не застава веднага в зенита и не се скрива директно от тази си позиция все пак. Съответно и количеството светлина, което получават растенията се променя плавно, а не рязко.
2.Регулатор на CO2. Може примерно да се броят мехурчетата.
3.Управление на автоматична хранилка(за всеки случай) със съответно спиране на помпите по време на храненето.
4.Светломер. Може да ви напомни, че е време да сменяте лампите.
5.PH-метър, с аларма при излизане на този параметър извън зададените интервали.

Имаше май и още, ама пак си забравих листа, на който ги нахвърлях :)
Естетствено всички параметри трябва да са леснопрограмируеми.

Доколкото зная, някои имат такива устройства - самостоятелно направени или купени. Разкажете за тях, според мен ще е интересно за всички.

miTko

Dido е най- напред с материала, той вече го е направил. :)
Разни мои АКВАРИУМИ 

Сашо

Цитат на: "miTko"Dido е най- напред с материала, той вече го е направил. :)

Ами да споделя, да разказва...Включително и на каква база го е направил. :)

dido

Моя съм си го правил аз. Има ги всичките 5 функции, изхода за СО2 клапана ми е на 220 волта.

Сега му правя редизайн, включвам вход за ПХ метър - ще се получи ПХ регулатор с обратна връзка по ПХ сондата и СО2 клапана на изхода.  Искаше ми се да включа и датчик за СО2, но се оказа адски скъп - цена над 5-600 долара.

Плавното вклчване може да стане само при лампа с нажежаема жичка - там с триаци се режат полупериодите на 220-то волта, но с луминисцентни лампи не става, скъсява им се адски много живота от подобно управление :-) При мен в началото бях предвидил 3 групи лампи, които се включват през половин-един час докато се получи пълното осветление. Като цяло обаче тая екстра се оказа леко безмислена.

За хранилката - пак не виждам много смисъл. Все пак храненето ти отнема по 5 мин на ден, а рибите си изкарват спокойно по 1 седмица без храна - ако няма никой в къщи - отпуски и т.н.

Броенето не мехурите СО2 - ОК, но за да ги регулираш ти трябва стъпков мотор на редуктора от бутилката. Става безмислено сложно. Ако имаш бутилка налягането, дето излиза след редуктора остава постоянно в течение на месеци - съответно и броя на мехурите не се променя много-много.

Светломера за лампите - на всяка лампа по един, пък и ти трябва широкоспектърен датчик. Не знам, не съм ровил по тоя проблем, но пак  не виждам много смисъл и тук. Производителите - сериозните - ти дават полезни часове живот на лампите. Ако си съвестен и не ги използваш повече от предписаните им часове живот, пак не би трябвало да имаш грижи.

Сашо

Видях някъде електронни дросели, които имат вход за плавно управление на тока на лампите. Само че бяха с някакви неразумно високи часове.
Според теб живота на лампата ще се скъси, ако се работи част от времето на по-малка мощност? Защо?
А ако се комбинира обикновена крушка (или няколко), която да се регулира плавно , а после, след достигане на максимума да се включват луминисцентните, а тя - нажежаемате да се гаси. Вечер сътоветно обратно?
Хубаво ще е да се включат и други с опит по растенията да кажат има ли смисъл да се имитира изгрев и залез според тях.
На каква база си правил машинката? Процесор, периферия и т.н. и би ли споделил идеи и схеми?

Сашо

Брояча на мехурчетата. ами може например да отсича СО2-то, като си изброи 3600-те мехурчета на час. Това ще означава неравномерност на подаването, разбира се, но е по-добре, според мен, от предозиране. Разбира се твоята идея с обратната връзка от ph-датчика е по-добра. Ти какво използваш за това, м-ду другото (за ph-датчик)?

dido

За луминисцентните лампи - ако работят на по-малка мощност - съответно на по-ниска температура, живачните пари кондензират по вътрешната повърхност на лампите на микро капчици и повреждат луминофора. Освен това поради същата причина количеството светлина пада драстично. Погледни във форума, не си спомням къде беше, говорихме със 77 за т8/т5 лампите - там бях пуснал линк с графика за работната температура и количството светлина.

Проблема обаче е малко по-различен. Ако режеш полупериодите, т.е. един полупериод не ти е 10 мс на 220 в 50 Hz, а примерно 3-5 мс, тогава най-вероятно електронния баласт няма да може да стартира лампата. Не съм сигурен и как ще работи ако успее да запали. При всички положения  подобни схеми - казват се dimmer-и, не се използват за луминсцентни, дават ги само за обикновени крушки.

Но както ти споменах, това ми се вижда излишно. Имай впредвид, че в тропиците - от където са повечето ни растения, пълния мрак настъпва много бързо - доколкото съм чел (не съм ходил) - за 5-10 минути. Т.е. растенията са свикнали на това :-)

За ПХ датчика - в България се продава стандартен електрод на Сера за около 100-120 лева. Изхода му е линеен 59.16 миливолта на единица ПХ. Идеалния вариант за подобна система би бил ПХ датчик с СО2 датчик за концентрация (последния е адски скъп както писах)

Моят контролер е с процесор на TI, MSP430F149. Имам 6 независими входа за температурни датчици, 3 управляеми изхода по 220 волта, LCD дисплей 16х2 буквено-цифров с около 10 мм високи символи, RTC, 2 бутона за управление. Настройките се правят през система от менюта или през PC - RS232 интерфейс.

Програмирането на изходите може да стане както си искаш.
Примерно за лампите опциите са - старт/стоп в точен час, може и да се върже с изгрев/залез или комбинация от точен час и изгрев/залез - примерно пусни лампите 1h:35min след изгрева и ги спри в 23:00. Има и бутон за кратко пускане на лампите - примерно лампите са изгасени, но ти искаш да видиш нещо. Натискаш бутона, светлината се пуска за 30 мин. и след това автоматично се спира.
За изхода за СО2 клапана програмирането е абсолютно същото като при лампите.
Изхода за нагревателя още не го ползвам, щото си е топло в къщи. Ако се наложи ще го използвам в контур на регулатор с един от температурните датчици.

За датчиците за температурата - тук имаше дълга полемика по въпроса. Аз ползвам SMT16030 с импулсен изход.  Повече ми харесват от аналоговите.

Сашо

Цитат на: "dido"За луминисцентните лампи ...

Mного благодаря :)

GeorgeR

ако става въпрос за идеи според мен би било добре МП контролера да следи температурата на грунта, температурата на водата (поне на 2 места) на въздуха под капака (лампите) и температурата в стаята. по този начин е възможно да се управлява данен нагревател, конвенционален нагревател както и евентуално управлението на вентилатор в капака за постигане на оптимален режим на работа на лум. лампи.
Колкото до управлвнието на лум. лампи знам че съществуват схеми за управление (дримери за лум. лампи) които регулират интезитета на светлината в рамките на 15-100% но устройствата са доста скъпи

dido

:idea:  Да, идеята не е лоша. Можем да сложим и по един датчик с радио интерфейс в задника на всяка рибка, да знаем как вървят нещата в аквариума.

Майтап бе :-)

Това може да се направи - сложно управление на температурата. Разбира се, въпроса е дали има смисъл. В естествените биотопи е нормално да има колебания от няколко градуса. Растенията и рибките са напълно 'подготвени' за това. Не е нужно престараване.

niky

Aз не видях смисъла да се включват плавно луминисцентните лампи.
Ама вие сте спецове...сигурно е важно :D

А що не погледнете как е направено вече, а?

77

не че разбирам от електроника....ама осветлението може да се направи така:лампите да се изключват/включват през 2-3 минути,а малко преди изгасването на последната лампа да се включва контролна лампа която ще дава възможност да се наблюдават рибите в сумрак
https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fs29.postimg.org%2Faeehc6buv%2FDSC_1686_copy.jpg&hash=9bc922c588fba1c702ad9ed785674aa0520d3910

Сашо

Цитат на: "Niky"Aз не видях смисъла да се включват плавно луминисцентните лампи.
Ама вие сте спецове...сигурно е важно :D

А що не погледнете как е направено вече, а?

Ники, не става дума да се включват плавно именно луминисцентни лампи, а по принцип плавно да се включва и гаси осветлението за да се имитират по-точно природните условия. Ако това има смисъл, разбира се. Аз не напразно го поставих като въпрос за обсъждане.
А за направеното вече - напиши къде да го погледнем, моля!

dido

Ще стане голяма цветомузика това, няма да ти е кеф да ти мигат тези лампи, а и аз поддържам мнението на Ники - ползата от такова изпълнение според мен клони към 0.

niky

Ами вижте това тук например:

http://www.automatedaquariums.com/

Не знам дали знаете, но аз също имам такъв контролер.
Просто е с друг процесор и други датчици.

И е с псевдосензорни бутони.

Иначе този на dido може и да е по-професионално направен (не съм го виждал де, но съм запознат с параметрите), но сега тепърва да уча друг процесор...няма да стане.

Друг е въпроса дали да не се направи на модули, като при Денерле.

П.С. Пък dido може да ме уреди в някоя платкаджийница, да почна серийно производство  :D  :shock: