• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
27.04.2024 22:11

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Концентрация на микроелементи - Fe, K...

Започната от dido, 23.10.2004 00:33

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

dido

Здравейте,

Доста рових за информация относно препоръчителната концентрация на макро/микроелементи при отглеждане на аквариумни растения. Ето какво успях да намеря:

Желязо  Fe          -       0.1-0.5   mg/l (ppm)
Калий    К            -       20-30     mg/l (ppm)
Нитрати  NO3       -        5-10      mg/l (ppm)
Фосфати P(...)      -        0.2-0.7   mg/l (ppm)

Калции    Са          -         ???       mg/l (ppm)
Магнезий Mg          -         ???       mg/l (ppm)
Мед         Cu          -         ???       mg/l (ppm)
Молибден Мо         -         ???       mg/l (ppm)
Манган     Mn         -         ???       mg/l (ppm)
Цинк         Zn        -         ???       mg/l (ppm)

Препоръчтелните концентрации се отнасят за аквариум с 'добре вървящи' растения, умерено залесен.

Проблема е, че нямам информация за елементите с '???' Ако някой знае нещо по въпроса, моля да пише.

Raven

различни дози дават за микроелементите но спокойно може да се смятат концентрации около0.1 - 0.2  процента.
микроелементите не са толкова важни колкото макроелементите , освен това те се съдържат  в водопроводното вода и добавянето им не е толкова важно.
калция например липсва само във вода с твърдост близко до нулата а такава вода почти няма.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

dido

В моята водопроводна вода няма почти никакви микроелементи - поне желязото си е чиста 0. Предполагам в районите с планинска вода има повече микроелементи, моята минава през голям слой варовик (в Добруджа) и е бедна на такива.

Живко

http://www.aqa.ru/forum/viewthread.php?tid=18892

на този линк,който даде 77,е дадено препоръчано съотношение между елементите.
може би могат да се извадят количествата на калций и магнезий.
Никой не се е родил научен.

Raven

аз пък съм си сложил някакви странни камъни в аквариума и съм успял да си вдигна карбонатната твърдост на КН 14 а беше едвам 3 допреди един месец.
сега се чудя как ще се отрази на растенията този скок.засега не виждам никакви промени.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Ozelot

Цитат на: "raven"аз пък съм си сложил някакви странни камъни в аквариума и съм успял да си вдигна карбонатната твърдост на КН 14 а беше едвам 3 допреди един месец.
сега се чудя как ще се отрази на растенията този скок.засега не виждам никакви промени.

А общата твърдост каква ти е след слагането на странните камъни? При мен KH e 2.5-3 и искам да го увелича без да вдигам много GH.

dido

Можеш да вдигнеш kH със сода за хляб - NaHCO3. Освен това ще ти се вдигне и pH - натриевия хидроген карбонат е буфер с pH 8.3. gH не би трябвало да се увеличи.

Raven

Цитат на: "Ozelot"
Цитат на: "raven"аз пък съм си сложил някакви странни камъни в аквариума и съм успял да си вдигна карбонатната твърдост на КН 14 а беше едвам 3 допреди един месец.
сега се чудя как ще се отрази на растенията този скок.засега не виждам никакви промени.

А общата твърдост каква ти е след слагането на странните камъни? При мен KH e 2.5-3 и искам да го увелича без да вдигам много GH.

не си меря общата по принцип, защото досега не съм имал такива драстични скокове,карбонатната винаги ми е била по важна заради буфера и винаги ми е била като твоята 2.5- 3.
затова малко се притесних като скочи толкова рязко.

иначе това е идеален вариант - повисока карбонатна и умерена обща.

аз извадих камъните и нещата се нормализираха - КН ми падна до 7-8 след две смени на вода.
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

kraltchev

Не смятам че казвам нещо ново понеэ не знам какво знаят хората в България и какво не, но все пак:

Това със камъните е проблем на всички дето помпят CO2.  Ако камъка садържа дори малко Калций тогава CО2 го разтваря и Калция попада вав водата. Разбира се това означава повишение на GH (понеже GH е Калций + Магнезий).  Но всъщност по-бързо расте КH (HCO3, хидрогенкарбонатния йон).

Ако имаме грунт или камъни съдържащи Калций и помпиме CО2 Калция непрекъснато ще се отделя във водата.  Аз лично сам успявал да дигна GH/KH от 1 до 16 по такъв начин. Голяма комедия е защото pH никога не слиза под 7.0 колкото и да увеличаваш помпането на CО2.  Също така на повърхността на водата се образува гадна бяла ципа. За нормалния растеж на растенята те трябва да имат и Калций и Магнезий.  Ако Калция е много, много повече те не растат.  Магнезия е като копчето "пауза" на видеото - пуска растежа в пълен ход или го спира моментално.  Така че дори да не ни пука за голямата GH/KH, pH, или гадната ципа, то пак се оказваме прецакани ако камъните или грунта съдържат Калций.

Най-добре е човек да тества камъните преди да ги сложи в аквариума.  Всяка киселина която предизвиква отделяне на мехурчета варху камъните доказва че те съдържат Калций и не са пригодни за аквариум със CО2. Може да използвате киселина от лаборатория или химикали за почистване на дома на който пише че съдържат фосфорна киселина.  Може би и Кока-Кола става защтото съдържа фосфорна киселина и pH-то и е към 3, но не съм опитвал.  Мехурчетата се отделят моментално.  Ако използвате кухненски оцет реакцията е бавна и мехурчетата са дребни.  Затова обикновено съветват да потопиш целия камък в оцет и да го наблюдаваш.  

--Николай

Живко

Здравей.:D
имаш наистина чудесни аквариуми.радвам се,че има българи с такива аквариуми.:wink:
Niky вече каза,че ще завалят въпроси.
и аз смятам така.ето и първия.

Цитат на: "kraltchev"Магнезия е като копчето "пауза" на видеото - пуска растежа в пълен ход или го спира моментално.  Така че дори да не ни пука за голямата GH/KH, pH, или гадната ципа, то пак се оказваме прецакани ако камъните или грунта съдържат Калций.

какво е процентното съотношение на магнезия спрямо,да кажем калия и азота,за да изключим тази "пауза".
ще се радвам ако отговориш.  :)
Никой не се е родил научен.

kraltchev

Живко, благодаря благодаря!

Точни цифри за магнезия не знам.  Но както изглежда от опит магнезия трябва да присъства в съотношение 4 до 20 части калций към 1 част магнезий.  Тия цифри са от опит и главно ги дължиме на един пич канадец наречен Едуард. Ще има още много да говоря за него в бъдеще, само изяснявам че не е лично моя заслугата.

Тука имам малка формулка как да си сметне човек магнезия.  Тестове за него няма та използваме тест за GH и тест за калций и изчисляваме магнезия.  ("ppm" е равно на мг/Л).

Пойграй си с калкулаторчето и ще забележиш че не е много лесно да се уцели съотношението 4-20:1. При GH=5 ти трябват между 25 и 33 мг/Л калций та останалото да е магнезий.  С една дума - тъпотия, но не съвсем без полза. Нарочно оставих калкулатора да показва отрицателни стойности - за да ми показва че да речем със GH=5 и калций 40 магнезия съвсем го няма.  Формулата е обща, не съвсем точна.  Също така тестовете който обикновено използваме са пълна комедия.  Човек не бива да е роб на тестовете и цифрите а да гледа дали растенията растат добре.  И така - магнезий трябва да има но с гонене на точни концентраций нещата прекалено се усложняват.

--Николай

dido

Здрасти, добре дошъл и от мен, поздравления за хубавите аквариуми :-)

Тоя Едуард да не е човека от този форум:
http://www.aquaticplantcentral.com/forumapc/

Той използваше само RO вода + точно дозиране на добавките ако не се лъжа. Любопитно ми е пробвал ли си неговия метод?

kraltchev

Да, Едуард е голяма работа на APC (AquatiPlantCentral, еквивалента на ReefCentral), но има и врагове :-D.  Това акваскейпинга пък и само отглеждането на растения често е като партизанска война тука в Америка.  Ще говоря и за това ако някой го интересува комедията, а системата на Едуард най-добре да я сложа в отделна тема.  Засега нека само повторя старата истина - има различни схващания как да поддържаме растенията в аквариума живи и здрави, няма един единствен начин.

Днес по-късно ще напиша изчерпателен отговор на въпроса за хранителните вежества (Азот, Фосфор, Калий, желязо...).  Пада си интересно, и може би всеки ще намери по нещо ново.

--Николай

NO CARRIER

https://aquariumbg.com/forum/proxy.php?request=http%3A%2F%2Ftsvetkov.be%2Fupld%2Ffiles%2F1%2Fsign.jpg&hash=1bbdd94fc32cecdafae4a45f7c2393708fb9e9a5
Дневникът на Николай Цветков
Не ме е яд, че ме лъжат. Яд ме е когато мислят, че им вярвам.

Raven

Цитат на: kraltchev - 16.05.2005 11:17
......
 Магнезия е като копчето "пауза" на видеото - пуска растежа в пълен ход или го спира моментално.  
......

В това съм се убедил лично откакто си взех патент калий вместо калиев сулфат.
Патент калият е калий +магнезий,ефекта от него особено в новостартиран аквариум е много по добър.

Липста на магнезий в много мека вода като софийската наистина стопира растенията,след слагането на произволно количество магнезий нещата се подобряват в течение на няколко дни.

Преди съм си слагал магнезиев сулфат когато се сетя,но в комбинация с калий е направо допинг за растенията.

Само не ме питайте за дозиране :-D
https://aquariumbg.com/contest/showthumb.php?picnum=48-3-8-140.1.JPG


Баннете всички! Администраторът ще познае Своите.

Similar topics (1)

377

Публикации: 44
Прегледи: 25500