• Welcome to Българска Аквариумна Енциклопедия. Please login or sign up.
 
28.03.2024 10:55

Промяна новините на форума:

Ако все още не сте се запознали с правилата на форума, моля, направете го!


  • Професионална поддръжка на аквариуми
  • Killiman Ltd

Троен суперфосфат

Започната от Dragomir, 05.07.2017 23:12

« назад - напред »

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Dragomir

05.07.2017 23:12 Last Edit: 07.07.2017 10:01 by Dragomir
Добър вечер на всички искам да попитам с троен суперфосфат мога ли да добавям фосфати в аквариума си понеже не можах  да намеря калиев дихидрогенфосфат  и как да го дозирам след като на няколко места пише,че съдържа 15% фосфат.данните на тройния супер фосфат са тези...Състав:

Водо- и цитрато- разтворим P2O5                      45,5% макс.

Водоразтворим P2O5                                            43,0% макс.

Свободна фосфорна киселина като P2O5            3,5% мин.

Калциев дихидроген ортофосфат                        - 86.09% т

Ca(H2PO4)2*H2O

Калциев сулфат CaSO4*0.5H2O                              - 4.53% т

  Влага                                                                            4,0% макс.

Гранулометрия: Гранули от 1 до 5 мм               98,0% мин.

Несбиваемост      по-малко      от     100%     за    6 месеца

Публикациите са слети: 07.07.2017 10:01

Добро утро на всички виждам,че никои не е отговорил на въпроса ми и реших да споделя с вас аз как го слагам този троен фосфат.От седмица насам процедирам така претеглих 9 грама гранули от него и ги стрих на прах трудно стана но ги стрих разтворих ги във 500 милилитра вода и я прецедих със памук през фуния излиза напълно прозрачен разтвор без утайки.От този разтвор слагах по 15мл. на ден...като разтвора по мой изчисления има фосфат в 1мл.-2,7 като севодех от една статия тук на Евгени ,че той има едва 15% фосфат..ортофосфорен.Аквариума ми е 63 литра силно заселен с бързорастящи осветление 1х14 865,1х24аквастар,1х10 диодно 4000к подавам CO2 от ботилка с лимонена и сода.От месец насам повяхваха  нямах никакъв напредък нямаше кипене и растенията жълтееха аквариума е стартиран ноември миналата година сменям вода всяка седмица по 20л с това и сифонирам дъното където е възможно грунда ми е речен чакъл ф 3-5мм в него слагам през 3..4 месеца по някое кубче тор от замразен калифорнийски червеи риби има доста живородки но фосфата явно не им стигаше грубо на две седмици се постригваше щото много  разтяха докато започна тая липса на фосфат инак торя с калиев нитрат слагам по 15...20пп на ден по преценка през ден половин мл.тензо коктеил и всеки ден по 20 мл железен сулфат 1.5г разтворени във 500 мл вода.Искам да споделя ,че от както почнах да слагам по този описан начин фосфат разтенията се оправиха но ме притесняваше дали правилно съм сметнал нещата и дали давам нужното затова отворих тази тема и ви питах.